Inauguracja nowego sezonu artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – Gazeta Kłobucka
Kultura

Inauguracja nowego sezonu artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

Inauguracja nowego sezonu artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

25 września o godz. 16.00, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie, odbędzie się koncert inaugurujący nowy sezon artystyczny 2015/2016. W repertuarze jeden z najbardziej przebojowych programów minionego sezonu „Kilar, Hadyna – dwa serca, jeden Śląsk”

W koncercie inauguracyjnym – w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry – Zespół „Śląsk” wystąpi z repertuarem do muzyki dwóch wielkich kompozytorów związanych z zespołem – Wojciecha Kilara i Stanisława Hadyny. Program „Kilar, Hadyna – dwa serca, jeden Śląsk” miał swoją premierę na początku minionego sezonu (listopad 2014). Dwuczęściowy koncert z udziałem całego zespołu artystycznego jest zbiorem wybranych utworów obu twórców, którzy odcisnęli artystyczne piętno na repertuarze Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Pierwszą część programu stanowią dzieła Wojciecha Kilara, drugą – Stanisława Hadyny. Utwory wokalne i baletowe z ich muzyką od ponad 60 lat stanowią główne elementy oferty programowej „Śląska”. Autorskiego wyboru utworów do programu „Kilar, Hadyna – dwa serca, jeden Śląsk” dokonali wspólnie: dyrektor zespołu Zbigniew Cierniak i kierownik artystyczny Kazimierz Ratajczak.

Program rozpocznie „Polonez powitalny” do muzyki Wojciecha Kilara w choreografii Jarosława Świątka. W opracowaniu muzycznym kompozytora usłyszymy także m.in. walczyk „Sowa na gaju siada”, jeden z największych przebojów „Śląska” – „Głęboka studzienka” i wiele innych piosenek, które dla zespołu opracował Wojciech Kilar. Balet zatańczy m.in. do „Poloneza” z filmu „Pan Tadeusz”, a także przeniesie publiczność w góralskie klimaty w „Suicie tańców żywieckich”. Drugą część koncertu, poświęconą Stanisławowi Hadynie, chór rozpocznie górnośląskimi piosenkami: „Gąską” i „Karolinką” – utworami, które są znakami rozpoznawczymi Zespołu „Śląsk” na całym świecie. Nie zabraknie innych przebojów: „Szła dzieweczka”, „Hej, te nasze góry” czy „Słoneczko wyszło” – pieśni śpiewanej przez białe głosy. Do kompozycji założyciela zespołu balet zatańczy m.in.: kujawiaka i oberka, a w finale widowiskowe tańce górali.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kultura

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kultura

klub_kawalerow

„KLUB KAWALERÓW”

Ewa Chojnacka13 września 2019
dsgrgr

3. Otwarty Kłobucki Plener

Ewa Chojnacka8 września 2019
dsd

„Zostań artystą” II KŁOBUCKI PLENER

Ewa Chojnacka5 września 2019
cgb

Widzieliście nowy klip Całej Góry Barwinków?

Ewa Chojnacka27 sierpnia 2019
mok1

O Sebyle w stolicy

Jarosław Jędrysiak24 lutego 2019
forsal

Forsal najlepszy na festiwalu bluesowym

Jarosław Jędrysiak21 listopada 2017