Chcą mieć gminne centrum kultury – Gazeta Kłobucka
Panki

Chcą mieć gminne centrum kultury

Wójt liczy na to, że dzięki odpowiedniemu montażowi dofinansowań gmina zyska nowy i poręczny obiekt dla działalności kulturalnej, jednocześnie nie wydając na niego wiele z własnego budżetu.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Chcą mieć gminne centrum kultury

W Pankach zapowiedziano starania o środki na stworzenie instytucji kultury w zupełnie nowym obiekcie, który miałby dla niej zostać wybudowany. Ostatecznie o wszystkim przesądzi pozyskanie dofinansowania. Chodzi tu o kwoty liczone w milionach złotych

Szybko, bo zaledwie kilka dni po ogłoszeniu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, gmina Panki podjęła pierwsze kroki, by móc dla własnych celów skorzystać z dofinansowania dostępnego w ramach tego programu. Ten własny cel gminy to budowa centrum kultury w Pankach. Ponieważ w urzędzie spodziewają się, że nabór wniosków w ramach programu może być ogłoszony na przełomie tego i przyszłego roku, już podczas ostatniej sesji dokonano – decyzją radnych – przesunięcia środków finansowych na wykonanie projektu takiej gminnej instytucji kultury. Projekt powinien być gotowy, by następnie aplikować o dofinansowanie.
Zupełnie nowy obiekt
Jeśli gmina pozyska dofinansowanie, w Pankach na potrzeby gminnej kultury powstanie zupełnie nowy budynek. Jest dla niego przewidziane miejsce w sąsiedztwie Hali Sportowej w Pankach.
– Moglibyśmy do takiego obiektu przenieść bibliotekę, byłoby to również odpowiednie miejsce dla orkiestry dętej. Nie byłoby konieczności tłoczenia się w dotychczasowym miejscu, w blokach – mówił podczas sesji wójt.
Bogdan Praski dodaje w rozmowie z nami, że po powstaniu centrum kultury nie byłoby już potrzeby korzystania przez gminę z dotychczasowego obiektu na terenie osiedla. Wójt liczy też, że praca na niwie kulturalnej mogłaby wówczas zyskać właściwy rozmach.
– Dziś w naszym Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu bardziej akcentowany jest sport, a dzięki centrum kultury także i kulturze byłaby poświęcona odpowiednio duża uwaga – mówi nam Bogdan Praski.
Plany już na wstępie są dość szeroko zakrojone. Centrum miałoby składać się także z pawilonu, który podczas imprez plenerowych zastąpiłby dziś wykorzystywane, rozstawiane każdorazowo duże namioty. Znalazłoby się też miejsce dla stałej sceny. Wszystko może być przewidziane w jednym projekcie, a tym samym słowo „centrum” mogłoby tu pasować całkiem dobrze – lepiej niż do pojedynczego tylko budynku.
Dołożyć jak najmniej
Praski nie ukrywa, że dodatkowym argumentem za tym, aby pomyśleć o budowie Centrum Kultury w Pankach, jest także optymistyczna perspektywa co do montażu finansowego takiej inwestycji.
– Poza środkami z Narodowego programu Rozwoju Czytelnictwa będziemy też aplikować o środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – mówi.
Podczas sesji sprawę referowała radnym także skarbnik gminy. Jak wówczas powiedziała, jest szansa, by gmina pozyskała dofinansowanie z różnych źródeł, tym samym redukując wkład własny z budżetu gminy do zera lub prawie do zera.
– Jeśli jest możliwe, że dzięki dofinansowaniu będziemy to wszystko mieć, z punktu widzenia naszego budżetu, w zasadzie za darmo, to aż się prosi, aby z takiej możliwości po prostu skorzystać – mówił podczas sesji wójt Praski.
Niebagatelna jest kwota, o jaką tutaj chodzi. Dziś jeszcze nie został zakończony projekt, więc trudno podawać cokolwiek precyzyjnie. Ale wójt Praski zdradza nam, że na dziś ostrożnie szacuje się wartość takiej inwestycji na kwotę rzędu 3 mln zł. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Panki

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Panki

wypadek

Wypadek na Zielonej

Jarosław Jędrysiak24 stycznia 2020
pieniadze-640x400

Remont Dworcowej główną inwestycją

Jarosław Jędrysiak15 stycznia 2020
K -Bogdan P. z zarzutami (1760) + fot

Bogdan P. z zarzutami

Jarosław Jędrysiak14 października 2019
pijany kierowca zapytał

Pijany kierowca zapytał o drogę policję

Jarosław Jędrysiak31 sierpnia 2019
furmanek - GŁÓWNA

W Pankach najbogatsi radni to nauczyciele

Jarosław Jędrysiak7 sierpnia 2019
Jubileusz 20-lecia Powiatowego Zrzeszenia LZS w Kłobucku1

Powiatowe Zrzeszenie LZS w Kłobucku ma 20 lat!

Stanisław Wrzesiński4 sierpnia 2019