Drogowe plany na dekadę – Gazeta Kłobucka
Powiat

Drogowe plany na dekadę

Uchwałą określono priorytety remontów dróg w najbliższych 10 latach. Powiat chciałby też pozbyć się „ze stanu” tych swoich dróg, które w rzeczywistości są gruntowymi drogami leśnymi. Jest kilka takich przypadków.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Drogowe plany na dekadę

Niektóre odcinki dróg powiatowych są jeszcze… drogami gruntowymi. Niektórych powiat chętnie by się pozbył, bo i na utrzymanie tych bardziej potrzebnych odcinków nie ma za wiele pieniędzy. Powstał też plan priorytetów remontowych na najbliższe 10 lat.

Jarosław Jędrysiak

Choć drogi powiatowe, jako wyższego rzędu od gminnych, mogą się potocznie kojarzyć z lepszą jakością nawierzchni, nie zawsze tak jest. Nie chodzi tylko o dziury, które tu czy tam trzeba załatać, ale i o całkowity brak utwardzonej nawierzchni na niektórych odcinkach.

Zbędny balast?
Powiat ma pod swym zarządem ponad 382 kilometry dróg. To przekłada się na spory wymiar obowiązków w zakresie ich utrzymania i remontowania. Podnosi się też czasem argument, że dróg tych ma powiat zbyt wiele. Na logikę jako jednostka samorządu średniego szczebla powinien mieć mieć w zarządzie głównie drogi łączące między sobą stolice gmin oraz łączące drogi wyższego rzędu. W rzeczywistości ma pod opieką znacznie więcej.
Tematyce drogowej poświęcono uwagę w ramach posiedzenia zarządu powiatu w grudniu. Podstawowe wnioski są takie, że od wielu już lat powiat ma za małe środki do przeznaczenia na utrzymanie i remontowanie swoich dróg – niewystarczające tak z punktu widzenia mieszkańców, jak i w opinii samorządowców. Środki te pozwalają na remont najwyżej kilku odcinków rocznie. Lista dróg powiatowych liczy 71 pozycji. A przecież zwykle nie cała taka droga jest remontowana za jednym razem. Stąd wniosek, by z jednej strony zwiększyć regularne nakłady na powiatowe zadania drogowe, a z drugiej strony – posługiwać się wypracowaną merytorycznie listą priorytetów. Uzależnioną od analizy stanu dróg. W efekcie na ostatniej sesji rady powiatu przyjęto plan rozwoju powiatowej infrastruktury drogowej na dekadę – po rok 2025.

Czytaj więcej w najnowszym numerze GK lub na e-wydaniu.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

karta

Mandat zapłacisz kartą

Jarosław Jędrysiak17 lutego 2018
refd

Do posła po prośbie

Jarosław Jędrysiak13 lutego 2018
alp

Antra Kłobuck mistrzem ALHPN

Stanisław Wrzesiński9 lutego 2018
krew

Trudniej zbadać krew

Jarosław Jędrysiak4 lutego 2018
1

Powiat kłobucki przeciętnością stoi

Jarosław Jędrysiak24 stycznia 2018
fdc

Drogówka ma nową „suszarkę”. Bardzo skuteczną

Jarosław Jędrysiak20 stycznia 2018