Żądali opłaty bezprawnie? – Gazeta Kłobucka
Panki

Żądali opłaty bezprawnie?

Wójt ma własne argumenty, mieszkaniec - własne. Wypowiedział się też Wojewódzki Sąd Administracyjny z Gliwic. JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Żądali opłaty bezprawnie?

PRAWO. Po jednym z wniosków o informację publiczną, które mieszkaniec Panek złożył w miejscowym urzędzie, zażądano od niego opłaty za wydane kserokopie z uwierzytelnieniem. Zarządzenie, na mocy którego domagano się opłaty, pół roku później unieważnił sąd

Jarosław Jędrysiak

Czesław Mirek dość regularnie występuje o dostęp do informacji publicznej. Uważa, że to niezbędne, by pełnić swego rodzaju społeczną funkcję kontroli poprawności działania władz gminy. W 2015 roku wystąpił do swojego urzędu gminy o wydanie protokołów z dwóch sesji rady gminy. Ponieważ miał wątpliwość, czy treść protokołów, jaką odnalazł w internecie, odzwierciedla właściwie przebieg obrad, poprosił o potwierdzenie zgodności protokołów podpisami wójta gminy.

Ponad stówkę za dokumenty
W odpowiedzi Mirek dostał pismo z gminy z informacją, że zgodnie z zarządzeniem wójta gminy z 2008 roku za stronę kopii dokumentów należy się 13 groszy, a za stwierdzenie zgodności z oryginałem – 5 złotych za każdą stronę. Po przeliczeniu tego przez liczbę stron żądanych protokołów wyszła kwota ponad 130 zł – i padła prośba o wpłatę jej na rachunek gminy.
Mieszkaniec krytykował taki stan rzeczy na sesji, ale o pomoc zwrócił się też do nadzoru prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Czytaj więcej w najnowszym numerze GK lub na e-wydaniu.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Panki

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Panki

bujak

CBA w urzędzie gminy

Jarosław Jędrysiak2 czerwca 2019
dziury

Łatali dziury zimą. Za wcześnie?

Jarosław Jędrysiak13 marca 2019
yt

Są już 50 i 60 lat po ślubie

Jarosław Jędrysiak12 marca 2019
6yh

„Drapiemy sobie auta”

Jarosław Jędrysiak27 lutego 2019
kubat

Kubat sekretarzem

Jarosław Jędrysiak17 lutego 2019
duda

Pomoc wobec tzw. wykluczenia prawnego

Jarosław Jędrysiak16 lutego 2019