Gmina zakaże budowy wiatraków? – Gazeta Kłobucka
Truskolasy, Wręczyca Wielka

Gmina zakaże budowy wiatraków?

Wójt Henryk Krawczyk odmówił „Orlicy” udziału w postępowanie administracyjnym jako strona. Stowarzyszenie odwołało się jednak do SKO.
PIOTR WIEWIÓRA
Gmina zakaże budowy wiatraków?

KONTROWERSJE. Trwają prace nad tzw. ustawą odległościową, dotyczącą inwestycji wiatrakowych, we Wręczycy natomiast zastanawiają się nad zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego. W dużej mierze wynika to z planów budowy elektrowni wiatrowej w Truskolasach, której sprzeciwiają się mieszkańcy m.in. z lokalnego stowarzyszenia „Orlica”

Piotr Wiewióra

O inwestycji w Truskolasach, do której przymierza się przedsiębiorca z sąsiednich Herb – firma PHU Sonex – pisaliśmy w lutym. Odbyło się wówczas w tej sprawie burzliwe spotkanie z mieszkańcami, którzy w przeważającej większości opowiedzieli się przeciwko budowie, obawiając się m.in. negatywnego wpływu wiatraka na swoje zdrowie. Chodzi o lokalizację w pobliżu ul. Opolskiej – na terenach w kierunku Panek, za stacją paliw, należących do miejscowego przedsiębiorcy, m.in. właściciela stadniny koni. Elektrownia miałaby powstać w odległości ok. 600 m od istniejących budynków mieszkalnych. Bliżej natomiast znajdują się działki budowlane przy ul. Opolskiej, na których ich właściciele chcieliby w przyszłości postawić domy. Tu z kolei jest uzasadniona obawa, że ze względu na bliskość wiatraka nie będą mogli tego zrobić, przez co działki stracą na wartości. W lutym wójt podjął decyzję o zawieszeniu postępowania administracyjnego do czasu, aż inwestor opracuje raport oddziaływania na środowisko. Sprawa nadal budzi jednak emocje w Truskolasach.

„Orlica” złożyła zażalenie do SKO
Z myślą o walce z inwestycjami wiatrowymi powstało tu Stowarzyszenie „Orlica”, które wystąpiło z wnioskiem o nadanie mu statusu strony w postępowaniu o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wójt jednak odmówił, uzasadniając, że „Orlica” nie spełniła jednego z warunków.

Czytaj więcej w najnowszym numerze GK lub na e-wydaniu.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Truskolasy, Wręczyca Wielka

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Truskolasy, Wręczyca Wielka

cxz

Liście i śmieci zapychają studzienki

Piotr Wiewióra18 maja 2017
parafia

Parafia prosi – gmina daje. Ale nie od razu

Redakcja20 kwietnia 2017
2

Instalacja ściekowa za ponad 230 tys. zł

Redakcja27 października 2016
3

Przebudowa potrzebna, ale uciążliwa

Redakcja11 lipca 2016
3

Przeciwnicy wiatraków naciskają

Redakcja9 maja 2016
2

Dużo tańsza „schetynówka”

Redakcja6 maja 2016