Iwona Borkała najlepsza z wiedzy o Katyniu – Gazeta Kłobucka
Sosnowiec, Kłobuck

Iwona Borkała najlepsza z wiedzy o Katyniu

Iwona Borkała zdobyła I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.
BIURO EUROPOSEŁ JADWIGI WIŚNIEWSKIEJ
Iwona Borkała najlepsza z wiedzy o Katyniu

KONKURS. 4 kwietnia w Sosnowcu rozstrzygnięto siódmy już Wojewódzki Konkurs Historyczno-Literacki „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Organizuje go poseł do parlamentu europejskiego Jadwiga Wiśniewska

Konkurs ma niemały wkład w szerzenie wiedzy o zbrodni katyńskiej. W ciągu 7 lat zgłoszono nań ponad 1,8 tysiąca prac. Naukowo patronuje mu Oddział IPN w Katowicach. A uczestnikami są uczniowie z całego województwa śląskiego. Także z Kłobucka. A co najważniejsze – nasza młodzież z powodzeniem rywalizuje z rówieśnikami. Najlepszym tego dowodem jest pierwsze miejsce zdobyte w tym roku przez uczennicę III LO przy Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku, Iwonę Borkałę. Warto podkreślić, że nasza utalentowana laureatka wybrała temat związany ze zbrodnią sowiecką, ale zarazem też z Kłobuckiem. Jej doceniona przez jury praca ma formę korespondencji Władysława Sebyły, już więzionego przez sowietów, z żoną. Nic dziwnego, że zdobyła najwyższe miejsce – treść chwyta za serce i budzi emocje. Laureatce gratulujemy sukcesu – i talentu. A opiekunce, dr Jadwidze Mrożek-Myszkowskiej – zdolnej uczennicy.
W uroczystości podsumowującej konkurs, poza grupą oficjeli, wzięli udział także przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK oraz przedstawiciele Rodziny Katyńskiej i Rodziny Policyjnej 1939 z Katowic. List z wyrazami uznania dla organizatorów i uczestników skierował prezydent Andrzej Duda – pisząc w nim, iż „kto (…) przyczynia się do upamiętnienia i upowszechniania rzetelnej wiedzy o naszej przeszłości, ten umacnia prawdę, jako fundament naszej wolności i oddaje Ojczyźnie wielką przysługę”.
– Prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej Rzeczypospolitej, tak jak katyńskie kłamstwo było fundamentem założycielskim PRL-u – przypomniała słowa prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego europoseł Jadwiga Wiśniewska. – Narodowa tragedia 10 kwietnia 2010 roku, do której doszło w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej, spowodowała, że w dramatycznych okolicznościach cały świat usłyszał o ofiarach bestialskiego mordu dokonanego przez sowietów – dodała.
Laureaci trzech pierwszych miejsc w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pojadą do Brukseli do europarlamentu na wyjazdy studyjne na zaproszenie europoseł Wiśniewskiej. Publikacje książkowe dla finalistów ufundował IPN. Ich szkoły zostały obdarowane przez europosłankę materiałami edukacyjnymi na temat zbrodni katyńskiej.
Jest też coś szczególnie cennego dla młodych zdolnych ludzi: 20 wyróżnionych przez komisję konkursową esejów zostanie wydanych w pamiątkowej publikacji. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sosnowiec, Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Sosnowiec, Kłobuck