Porządkowali kirkut z Amerykanami – Gazeta Kłobucka
Krzepice

Porządkowali kirkut z Amerykanami

W akcji porządkowania kirkutu uczestniczą podopieczni warsztatów terapii z Dankowic.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Porządkowali kirkut z Amerykanami

AKCJA. O bezcenny cmentarz żydowski w Krzepicach znów zatroszczyli się młodzi ludzie z Krzepic i okolicy. Licealistom i podopiecznym WTZ w Dankowicach pomagali Amerykanie

To już kolejna tego typu akcja podjęta przez uczniów Zespołu Szkół w Krzepicach, kolejna wizyta tutaj amerykańskich wolontariuszy. Tym razem licealistów i amerykańskich gości wsparł ktoś jeszcze.
– Z czwórką naszych podopiecznych z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dankowicach Drugich przyszliśmy tutaj wspomóc akcję porządkowania cmentarza, którą prowadzą licealiści – mówi instruktorka terapii zajęciowej z WTZ.
Jak się dowiadujemy, gości z Ameryki sprowadza do nas poczucie konieczności zadbania o cenne pamiątki przeszłości.
– Przyjechałem do Polski, by zająć się cmentarzem żydowskim, bo nie ma tu tych, którzy mogliby się nim dziś zajmować. A uważam, że ktoś powinien dbać o miejsca takie jak to – mówi Kevin Little z amerykańskiej Fundacji Macewa (The Matzevah Foundation). – Sam nie mam żydowskich korzeni. Ale jako chrześcijanin czuję się zobowiązany okazywać miłość Chrystusa innym ludziom. I to jest dla mnie sposób, w jaki tę miłość okazuję – podejmując się zadbania o to miejsce – dodaje.
Little mówi, że cieszy go widok tutejszych młodych ludzi, zaangażowanych w podtrzymywanie pamięci o ludziach, którzy byli tu przed nimi. Docenia okazywanie im szacunku w taki właśnie sposób.
Wizyty gości z Ameryki to efekt współpracy krzepickiego liceum z Fundacją Macewa. Trwa ona już kilka lat. Fundacja jest obecna w Polsce jeszcze dłużej.
– Kilka lat temu zaproszono nas do odwiedzenia cmentarza żydowskiego w Otwocku. Też będącego w złym stanie, przypominającego dżunglę. W kolejnych latach zajęliśmy się nim i to był początek – mówi Joe Vaughn, Amerykanin dziś od kilkunastu już lat mieszkający w Otwocku. – Potem Steven Reece założył fundację. Zaczęliśmy się opiekować cmentarzami, także tym tutaj, w Krzepicach. To współpraca wielostronna, Amerykanów, Polaków, Żydów – dodaje.
Jolanta Drab, nauczycielka Zespołu Szkół w Krzepicach, podkreśla efektywność współpracy z Amerykanami. Zaangażowanie licealistów w utrzymanie porządku na terenie historycznie cennego kirkutu wykracza zresztą poza tę najbardziej aktualną akcję porządkowania. Nauczycielka liceum wskazuje w terenie, co zrobiono tu poprzednio, co dawniej, a co jest w planie do wykonania na teraz i na później. Ta opieka nad cmentarzem to tylko jeden z elementów służących włączaniu w procesy wychowawcze i dydaktyczne wątków czerpanych z dwukulturowej przeszłości Krzepic. W liceum chętnie sięgają po to lokalne dziedzictwo. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Krzepice

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Krzepice

kotynia

Orzeszkowej i Prusa nie wyjdzie drogo

Jarosław Jędrysiak30 czerwca 2020
synagoga

Remont synagogi może się rozpocząć

Jarosław Jędrysiak28 czerwca 2020
kino

Kino samochodowe w Krzepicach

Jarosław Jędrysiak25 czerwca 2020
gok-krzepice

Zajęcia w GOK-u ruszyły w poniedziałek

Jarosław Jędrysiak15 czerwca 2020
synagoga

Powinno starczyć kasy na bożnicę

Jarosław Jędrysiak9 czerwca 2020
laptopy

Kupili laptopy dla uczniów

Jarosław Jędrysiak1 czerwca 2020