Wspólnie obchodzili lokalny jubileusz – Gazeta Kłobucka
Dankowice

Wspólnie obchodzili lokalny jubileusz

W uroczystościach tłumnie wzięli udział mieszkańcy Dankowic.
SOŁECTWO DANKOWICE
Wspólnie obchodzili lokalny jubileusz

Religijna uroczystość ważna dla lokalnej społeczności wsi odbyła się w poprzednią niedzielę w Dankowicach

Zaczęło się od tego, że mieszkańcy sami zabrali się za odremontowanie kaplicy.
– W lipcu liczne grono aktywnych mieszkańców Dankowic samodzielnie pomalowało wnętrze kaplicy. Zaangażowanie w prace społeczne przeszło najśmielsze oczekiwania. Ludzie bezinteresownie poświęcali swój czas, oferowali sprzęt i niezbędne materiały na przeprowadzenie prac malarskich. Po tygodniu intensywnej pracy udało się zupełnie odmienić wnętrze tej małej, filialnej kaplicy – opisuje oddolne przedsięwzięcie, kolejne w tej miejscowości w ostatnim czasie, sołtys Jakub Zalewski.
Przed uroczystościami religijnymi odbył się jeszcze mecz piłkarski między sołectwami Dankowice i Zwierzyniec Pierwszy. Dlaczego? Sołtys wyjaśnia, że oba sołectwa mają kaplice, które wybudowane zostały z inicjatywy ks. Edwarda Stasiewicza – stąd szczególny związek między nimi. W przeddzień obchodów jubileuszu młodzież poświęciła pamięci tego kapłana wieczornicę. Ksiądz jest tu wspominany stale jako człowiek skromny, gorliwy kapłan i wspaniały duszpasterz. Wspólne śpiewanie pieśni, których niegdyś uczył on mieszkańców Dankowic, dla wielu było wzruszające.
Z okazji 30-lecia konsekracji kaplicy mieszkańcy Dankowic ufundowali pamiątkową tablicę dedykowaną ks. Stasiewiczowi, którą umieszczono przy wejściu do kościoła. W czasie niedzielnego świętowania jubileuszu spotkano się przy odnowionej podworskiej kapliczce św. Jana Nepomucena w Dankowicach. Jej poświęcenia dokonał bp Antoni Długosz. Następnie w kaplicy parafialnej dokonano poświęcenia ołtarza ku czci św. Rafki, w którym umieszczono jej relikwie. Jak znalazły się tutaj?
– Z inicjatywy księdza Stanisława Krupińskiego zostały sprowadzone z Libanu. Wolą księdza było, aby zostały umieszczone w kaplicy parafialnej w Dankowicach. Staraniem mieszkańców wsi i wielu ludzi dobrej woli we wnętrzu kaplicy powstał ołtarz ku czci św. Rafki. Jest to drugie miejsce w Polsce, w którym znajdują się relikwie świętej z Libanu – wyjaśnia sołtys Zalewski. (jar)

Galeria

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Dankowice

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Dankowice

dworski

Dworski bal karnawałowy

Jarosław Jędrysiak2 marca 2019
dankowice

Siłownia za sołeckie

Jarosław Jędrysiak14 sierpnia 2018
nm

Na pielgrzymkę i na konferencję

Jarosław Jędrysiak5 sierpnia 2018
promo

Znajdą pomysł na promocję Dankowic?

Jarosław Jędrysiak1 sierpnia 2018
swietowali

Świętowali całym sołectwem

Jarosław Jędrysiak25 lipca 2018
ytfgh

Praktykowali, jak aktywizować mieszkańców

Jarosław Jędrysiak24 lipca 2018