Mała wojna o wielką wojnę – Gazeta Kłobucka
Krzepice

Mała wojna o wielką wojnę

Prezydenta nie było w Krzepicach na obchodach rocznicy wojny. Wojskowej asysty też. Czy ktoś tu zawinił?
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Mała wojna o wielką wojnę

PROBLEM. Dopiero co czczono kolejną rocznicę wybuchu wojny. W Krzepicach też uczyniono to godnie – jak co roku zresztą. Czy jednak nie było możliwości, by miasto odwiedził w tym czasie ktoś spoza powiatu, co podniosłoby rangę uroczystości? W końcu możliwe, że to właśnie pod Krzepicami rozpoczęła się ta wojna. Problem ten poruszył podczas ostatniej sesji Romuald Cieśla

Jarosław Jędrysiak

– W Mokrej podczas obchodów spotkałem pana wojewodę. Zapytałem, dlaczego nie było uroczystości 1 września w Krzepicach. Pan wojewoda Trepka powiedział, że zwracał się kilka razy do burmistrza, ale nie doszło do tego – powiedział podczas ubiegłotygodniowej sesji Romuald Cieśla.
Krzepiczanin od lat wkłada sporo wysiłku w promowanie informacji o tym, że wojna zaczęła się właśnie pod Krzepicami – wcześniej nawet niż doszło do bombardowania Wielunia i ostrzału Westerplatte. Nasz niegdysiejszy artykuł na temat swego sporu z magistratem o formę obchodów – konkretnie o to, czy zabiegać o obecność na nich prezydenta – posłał nawet ministrowi do Warszawy. Już w grudniu pisał też do Ministerstwa Obrony Narodowej i dostał odpowiedź, że MON może zapewnić na krzepickich obchodach wojskową oprawę ceremonialną. Departament Komunikacji Społecznej miał też w tej sprawie kierować korespondencję do krzepickiego magistratu. Tak poinformowano pisemnie Cieślę. Zasugerowano też, że to organizator obchodów, czyli magistrat, powinien wystąpić do garnizonu w Lublińcu o skierowanie do Krzepic asysty wojskowej. Jak wiemy, asysty takiej nie było. Dlatego krzepicki miłośnik historii lokalnej atakuje.

Więcej w najnowszym numerze GK lub na e-wydaniu.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Krzepice

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Krzepice

kotynia

Orzeszkowej i Prusa nie wyjdzie drogo

Jarosław Jędrysiak30 czerwca 2020
synagoga

Remont synagogi może się rozpocząć

Jarosław Jędrysiak28 czerwca 2020
kino

Kino samochodowe w Krzepicach

Jarosław Jędrysiak25 czerwca 2020
gok-krzepice

Zajęcia w GOK-u ruszyły w poniedziałek

Jarosław Jędrysiak15 czerwca 2020
synagoga

Powinno starczyć kasy na bożnicę

Jarosław Jędrysiak9 czerwca 2020
laptopy

Kupili laptopy dla uczniów

Jarosław Jędrysiak1 czerwca 2020