Starosta rozgrywa kulturą? – Gazeta Kłobucka
Kłobuck, Wręczyca Wielka

Starosta rozgrywa kulturą?

Starosta Henryk Kiepura do tej pory nie przyznał się, że tak naprawdę od samego początku nie interesowało go bezpłatne wynajęcie sali w MOK-u.
Starosta rozgrywa kulturą?

KULTURA. W ośrodkach kultury w Kłobucku i we Wręczycy Wielkiej odbył się spektakl „Chłopi”. Widowisko zorganizowane z rozmachem, pięknymi strojami i oprawą muzyczną. Starostwo powiatowe było jednym ze współorganizatorów tego wydarzenia. We Wręczycy artyści mogli zagrać bezpłatnie, w Kłobucku, aby tak się stało, powiat za salę musiał zapłacić. Zła dyrektorka MOK – wielkoduszny starosta. Jak to zazwyczaj bywa – informacja poszła w eter. Jest jednak – i to wcale nie takie małe – „ale”

Magdalena Kurzak

Podczas ostatniej sesji rady powiatu starosta Henryk Kiepura w swoim sprawozdaniu pochwalił się, że starostwo było współorganizatorem widowiska „Chłopi” w wykonaniu Stowarzyszenia Mix-Art Kłobuck oraz Zespołu Folklorystycznego „Wrzosowianie”, które odbyło się w ośrodkach kultury w Kłobucku i we Wręczy Wielkiej. I pewnie nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że we Wręczycy Wielkiej powiat za salę płacić nie musiał, a w Kłobucku zapłacił tysiąc złotych. Starosta Henryk Kiepura w bardzo szybkim czasie stał się mecenasem kultury, dzięki któremu mieszkańcy Kłobucka mogli zobaczyć widowisko, a – jak można się łatwo domyślić – dyrektor MOK-u Olga Skwara zyskała miano tej, która kulturę niszczy.
– W Kłobucku jest zadziwienie, że musieliśmy płacić za wynajęcie sali na bezpłatny występ – mówi Maciej Zielonka, radny, który podczas sesji rady powiatu chciał się dowiedzieć, dlaczego tak się stało i jakie koszty poniósł w związku z tym powiat przy organizacji tego przedsięwzięcia. Starosta Henryk Kiepura, choć o kosztach i kulisach powstania widowiska odpowiedział bardzo szeroko, to już odpowiedzi na pytanie o przyczynę opłaty za salę w kłobuckim MOK-u radny Zielonka nie
uzyskał.
– Współorganizatorami projektu było Stowarzyszenie Mix-Art z Kłobucka, Starostwo Powiatowe, Zespół Szkół nr 3 i Gminny Ośrodek Kultury we Wręczycy. Około pół roku temu zgłosiła się pani Marzena Garncarek z taką prośbą – mówi Henryk Kiepura. – Wspieraliśmy finansowo organizację dwóch przedstawień. Uroczystości kosztowały nas około 3,5 tys. zł – mówi Henryk Kiepura.
Starosta wyjaśnił, że koszt wynajęcia sali w kłobuckim MOK-u to 1000 zł netto, dodatkowo starostwo sfinansowało krótkie, kurtuazyjne spotkanie dla artystów w formie podziękowania.
Sprawdzamy więc, dlaczego do takiej kuriozalnej sytuacji doszło.
– Starosta Henryk Kiepura zwrócił się do mnie pisemnie z prośbą o odpłatne wynajęcie sali widowiskowej – mówi Olga Skwara, dyrektor MOK- u. – Nie określił w swoim piśmie, na jaki cel sala ma zostać wynajęta. Szefowa MOK-u jest nieco zdziwiona, bo dotychczas współpraca ze starostwem odbywała się na innych zasadach.
– Pan starosta często zwraca się do nas o bezpłatne wynajęcie sali i nigdy nie otrzymał odmowy. Zawsze też w piśmie formułuje, na jaki cel będzie ona przeznaczona, tym razem było inaczej – mówi Olga Skwara, która dodaje, że podejrzewa, co mogło być powodem takiego zachowania, jednak zupełnie go nie rozumie.
– Miejski Ośrodek Kultury nie jest niczyją prywatną własnością, jest to publiczna jednostka i ma ona służyć przede wszystkim mieszkańcom. To, że grupa Mix-Art wraz z panią Marzeną Garncarek odeszła z naszej placówki, nie oznacza, że drzwi domu kultury nie są dla nich otwarte – podkreśla Skwara. – Myślę, że takie sytuacje są zupełnie niepotrzebne i nikomu nie służą, a już na pewno nie budżetowi powiatu – dodaje szefowa MOK-u.
Jak się dowiadujemy z nieoficjalnych źródeł, powodem takiej postawy starosty miał być sprzeciw głównych organizatorów widowiska: Stowarzyszenia Mix-Art, które nie chciało razem z dyrektorem kłobuckiego ośrodka kultury przedsięwzięcia współorganizować po tym, jak ich instruktorka, Marzena Garncarek, rozstała się z MOK-iem. I sytuacja byłaby dla wszystkich zrozumiała, gdyby starosta, zamiast kreować się publicznie na obrońcę kultury, uczciwie wyjaśnił, że to nie dyrektorka MOK-u chciała od niego zapłaty, a po prostu to on sam chciał zapłacić.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck, Wręczyca Wielka

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck, Wręczyca Wielka

2

Pijany kierowca zabił kobietę

Redakcja18 grudnia 2015