Bramę zamku czeka ruina? – Gazeta Kłobucka
Danków

Bramę zamku czeka ruina?

Proszę nie obwiniać gminy Lipie za stan tej bramy, bo my nie możemy inwestować w coś, co nie jest własnością gminy – wypowiadała się na forum rady gminy wójt Bożena Wieloch.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Bramę zamku czeka ruina?

PROBLEM. Stan techniczny zachowanej zabytkowej bramy zamku dankowskiego jest coraz gorszy. Mimo że istnieje plan remontu, na razie nie ma widoków na to, by miał się on rozpocząć. Obiekt nie jest bowiem własnością gminy, lecz parafii, a parafia nie dysponuje wystarczającymi środkami

Jarosław Jędrysiak

Sprawa ta od czasu do czasu powraca, bo wielu leży na sercu stan najcenniejszego zabytku w gminie Lipie (i bodaj nie tylko). W grudniu wypowiadała się w tej sprawie na sesji także wójt gminy.
– Gmina Lipie nie wykona żadnych prac przy bramie zamku, ponieważ nie jest właścicielem tej nieruchomości. Właścicielem jej jest parafia Danków. Parafia sama tego chciała, mówiąc otwarcie. Proszę więc nie obwiniać gminy Lipie za stan tej bramy, bo my nie możemy inwestować w coś, co nie jest własnością gminy – wypowiadała się na forum rady gminy wójt Bożena Wieloch.
Dodajmy, że już kilka lat temu na zlecenie gminy powstało studium historyczno-konserwatorskie dotyczące bramy dankowskiej i projekt jej budowlanego ratowania. Dokumenty te, którymi sprawę ratowania zabytku wsparła gmina, są jeszcze ważne. Ciężar ratowania bramy zamkowej, na ile nam wiadomo, przekracza możliwości parafii, która jako właściciel miałaby się tym zająć – bo wymaga kwot najmniej kilkusettysięcznych. Gmina i tu by rzecz raczej wsparła.
– Jeśli parafia zacznie remont Bramy Krzepickiej, to na pewno będę prosić radę gminy o to, aby na tyle, na ile nas będzie stać, przekazać na to zadanie środki w formie dotacji. Ale to wtedy, gdy rozpocznie się remont – deklarowała wójt Wieloch.
Parafia sama musiałaby się ubiegać o środki finansowe. Na pewno tego rodzaju zadania powinny być po prostu wspierane środkami przez wyższe szczeble administracji. Zamek w Dankowie jest zabytkiem klasy na pewno ponadlokalnej. Odpowiedzialni za zabytki, jak się wydaje, tego rodzaju obiekty powinni mieć pod opieką w takim sensie, że ich utrzymaniem nie byłyby obarczane lokalne społeczności – czy to parafialne, czy gminne. W tej chwili bardziej wygląda jednak na to, że ten ciężar dziedzictwa historii spoczywa przede wszystkim na barkach tych, którzy żyją w jego cieniu.
Abstrahując od tego, kto się zadania podejmie – Brama Krzepicka zamku w Dankowie na pewno wymaga podjęcia pilnych działań ratowniczych. Dziś od strony zewnętrznej u góry ściany pozostał tylko słabo się już trzymający łuk ceglany, gdy jeszcze na zdjęciach sprzed pół wieku była tu prawie pełna ściana. Pozostały łuk zapewne nie przetrwa dłużej niż kilka lat. Cała frontowa część bramy jest rozsadzana przez mróz – co rok coraz dalej. Prawdopodobnie „doczekamy się” czasu, gdy zupełnie runie. Chyba że jednak zapadną odpowiedzialne decyzje, aby do ratowania zabytku dążyć wszelkimi możliwymi sposobami.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Danków

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Danków

efd-1

Co z pierwszeństwem na krzyżówce?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2019
efd-1

Skoro nie rondo, to chociaż zmiana pierwszeństwa

Jarosław Jędrysiak17 stycznia 2019
cvb

Wyremontują most

Jarosław Jędrysiak14 marca 2018
dankow1

800 lat Dankowa

Jarosław Jędrysiak27 sierpnia 2017
xcv

Koncert na jubileusz

Redakcja22 kwietnia 2017
SONY DSC

Noworoczny koncert w roku jubileuszu

Redakcja15 stycznia 2017