W niedzielę nie dojedziesz – Gazeta Kłobucka
Powiat, region

W niedzielę nie dojedziesz

Z rozkładu ubyło kilkadziesiąt kursów PKS-u, w tym kilka z terenu powiatu kłobuckiego.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
W niedzielę nie dojedziesz

PROBLEM. Od 22 stycznia częstochowski PKS zawiesił szereg weekendowych kursów autobusów z Częstochowy i do Częstochowy z okolicznych miejscowości. Niektórych podróżnych może więc zaskoczyć brak możliwości powrotu do domu autobusem lub konieczność wielogodzinnego oczekiwania na kurs

Jarosław Jędrysiak

PKS zawiesza kursy mniej zasadne ekonomicznie. I to działanie w zasadzie zrozumiałe, gdyż w przypadku kursów weekendowych duże autobusy przewożą czasem tylko „powietrze” lub najwyżej kilkoro pasażerów. Większość czytelników obchodzą jednak o wiele bardziej konsekwencje takiej decyzji. Dla terenów wiejskich takie autobusy to w zasadzie jedyny publiczny środek transportu. Dobrze więc wiedzieć, które kursy zawieszono, by nie zostać na długie godziny na częstochowskim dworcu, pamiętającym minione epoki nie tylko z racji wieku, ale i komfortu.

Przy ostatnich zmianach rozkładu pod nóż poszły kursy w weekendy, zwłaszcza w niedziele. Lista kursów zawieszonych w soboty liczy 19 pozycji, w niedziele – 26 pozycji. Od 21 do 22 stycznia o tyle autobusów mniej wyjeżdża na trasy w weekend.

Ograniczenia dotknęły różnych kierunków kursowania pojazdów częstochowskiego PKS-u. Są to trasy z Częstochowy do miejscowości powiatu częstochowskiego, kilka do miast bardziej odległych oraz, najważniejsze z naszej perspektywy, do miejscowości powiatu kłobuckiego. Mniej autobusów w weekend jeździ już teraz na trasach m.in. Kłobuck–Puszczew, Kłobuck–Częstochowa oraz w kierunku Parzymiech przez Kłobuck i Krzepice. Warto spojrzeć na zmiany, które wyliczamy obok, aby wiedzieć, na które połączenia, obecne w rozkładzie jeszcze kilka dni temu, już nie można liczyć. Bo zwłaszcza zimową porą zaskoczenie z powodu braku autobusu, którym się dotąd jeździło, może być szczególnie nieprzyjemne.

Nieco na marginesie wspomnijmy jeszcze o tym, że warunki oczekiwania na ostatnie połączenie z dworca w Częstochowie niekoniecznie kojarzą się z komfortem – zwłaszcza w niedzielę, gdy trudniej o alternatywne miejsca do schronienia się i oczekiwania. Jedyna dostępna poczekalnia nie posiada miejsc do siedzenia, jedyna toaleta jest zamykana, nie wiedzieć czemu, na dobrą godzinę przed ostatnimi kursami „w teren”, a i towarzystwo bezdomnych w takich warunkach może okazać się wyjątkowo uciążliwe. Wydaje się, że zwłaszcza przy redukcjach kursów warunki oczekiwania na nie na dworcu warto by było poprawić.TE AUTOBUSY JUŻ NIE JEŻDŻĄ

Kursy do i z powiatu kłobuckiego zawieszone w soboty
Częstochowa–Kłobuck o 21:15, Kłobuck–Częstochowa o 16:25, Kłobuck–Puszczew o 6:00, 7:25 i 14:15, Puszczew–Kłobuck o 5:15, 6:45 i 13:35.

Kursy do i z powiatu kłobuckiego zawieszone w niedziele
Parzymiechy–Częstochowa o 9:25, Częstochowa–Parzymiechy o 17:45.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat, region

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat, region

wirus

Koronawirus w powiecie kłobuckim!

Jarosław Jędrysiak11 kwietnia 2020
szpital

Dwa nowe zakażenia w powiecie

Jarosław Jędrysiak31 marca 2020
K - Stan epidemii w powiecie i okolicy fot

Ilu mamy zarażonych w powiecie i okolicy?

Jarosław Jędrysiak23 marca 2020
wozek

Co trzeci korzysta z 500+

Jarosław Jędrysiak14 listopada 2019
12

Autostradą za darmo

Jarosław Jędrysiak28 sierpnia 2017