Budowa opóźniona, ale niezagrożona? – Gazeta Kłobucka
Wręczyca Wielka, Węglowice, Piła I

Budowa opóźniona, ale niezagrożona?

Prace w przedszkolu w Pile już trwają, a w Węglowicach powinny ruszyć niebawem.
ARCHIWUM.
Budowa opóźniona, ale niezagrożona?

INWESTYCJE. Chociaż przetarg na budowę przedszkola we Wręczycy Wielkiej urząd rozstrzygnął na początku lutego, to dopiero teraz może podpisać umowę z wykonawcą. Roboty, które miały ruszyć jesienią, rozpoczną się więc wiosną. Wójt zapewnia jednak, że dotacja unijna nie jest zagrożona. Prace w przedszkolu w Pile już trwają, a w Węglowicach powinny ruszyć niebawem

Piotr Wiewióra

Wszystkie trzy inwestycje przedszkolne: budowa nowego budynku we Wręczycy Wielkiej oraz – jeśli chodzi o istniejące – rozbudowa w Węglowicach i przebudowa w Pile I, będą realizowane przy znacznym udziale pieniędzy unijnych. Pozytywna decyzja w tej kwestii zapadła już w maju 2016 roku. Pod koniec lata gmina mogła więc rozpocząć niezbędne procedury przetargowe, które niestety przedłużyły się ponad miarę. Mowa przede wszystkim o najdroższym przedsięwzięciu, czyli budowie we Wręczycy, gdzie potrzebne były aż trzy przetargi. Ostatni w końcu przyniósł wybór wykonawcy, którym na początku lutego została firma Dombud z Katowic (informowaliśmy o tym na łamach GK). Ale roboty nie mogły się rozpocząć, i bynajmniej nie z powodu zimowej aury.

Musieli czekać na decyzję z Warszawy
Okazało się, że gmina nie może podpisać umowy, ponieważ od wyniku przetargu odwołała się jedna z pozostałych firm. Sprawa zakończyła się dopiero w Krajowej Izbie Odwoławczej w Warszawie, która odrzuciła protest. Dopiero 22 marca doszło więc do zawarcia umowy z Dombudem, który skasuje za budowę prawie 9 mln zł.
– Firma ma na to 15 miesięcy i już weszła na plac budowy. Termin zakończenia prac to 22 czerwca 2018 roku. Koszt nie obejmuje jednak wyposażenia wnętrz, na które pod koniec roku rozpiszemy osobny przetarg – poinformował na wtorkowej sesji wójt Henryk Krawczyk.
– Jest już też umowa na pełnienia nadzoru inwestorskiego, którą podpisaliśmy z firmą Primex z Częstochowy. Koszt to 76,9 tys. zł – dodał. Już w poprzednich miesiącach pojawiały się m.in. ze strony radnych pytania, czy kłopoty z wyłonieniem wykonawcy, odsuwające w czasie faktyczne rozpoczęcie budowy, nie stanowią zagrożenia dla dotacji. Wiadomo bowiem, że pozyskanie dofinansowania obwarowane jest pewnymi wymogami, które gmina musi spełnić, a jednym z nich jest właśnie wykonanie inwestycji w stosownym czasie. A niewywiązanie się z tego może skutkować cofnięciem dotacji. Wójt Krawczyk zapewnia jednak, że żadnego zagrożenia nie ma i Dombud powinien spokojnie wyrobić się w ciągu tych 15 miesięcy. Katowicki przedsiębiorca w porównaniu do firm odpowiedzialnych za pozostałe dwie przedszkolne inwestycje ma nieco ułatwione zadanie, przynajmniej jeśli chodzi o organizację pracy. Ponieważ jest to budowa całkiem nowego obiektu, nie musi przejmować się biegającymi za ścianą dziećmi.

Oni mają pracować, a dzieci się uczyć

Tymczasem przedszkola w Pile I i Węglowicach mają w czasie przebudowy i rozbudowy normalnie funkcjonować. W Pile, gdzie inwestycję zrealizuje Częstobud za kwotę 1 mln i 450 tys. zł, prace już trwają.
– W dokumentacjach przetargowych było wyraźnie zaznaczone, że wykonawcy mają tak zorganizować prace, żeby przedszkola mogły dalej funkcjonować – wyjaśnił Henryk Krawczyk. – W Pile zaczęli od lokali mieszkalnych i dachu, bo chodzi tu o kwestię zapewnienia bezpieczeństwa. W okresie wakacyjnym natomiast wezmą się za część, w której odbywają się zajęcia – poinformował.
Podobnie ma to wyglądać w Węglowicach, gdzie rozbudowa pochłonie ponad 2,3 mln zł. Wykonawcę, którym została firma Transwoj-Bis z Częstochowy, urząd wybrał jednak dopiero niedawno, więc umowa jeszcze nie jest podpisana. Zarówno w Węglowicach, jak i Pile roboty powinny się zakończyć najpóźniej w lutym 2018. W obu przypadkach gmina wybrała już inwestorów nadzoru.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wręczyca Wielka, Węglowice, Piła I

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Wręczyca Wielka, Węglowice, Piła I

ref

Miejsc wystarczy dla wszystkich?

Piotr Wiewióra8 lutego 2018
3

Rozpoczną budowę później

Redakcja2 listopada 2016
2

Gmina zgarnęła unijny łup

Redakcja7 września 2016