Pracownicy Praktikera bez pensji za kwiecień – Gazeta Kłobucka
Bez kategorii

Pracownicy Praktikera bez pensji za kwiecień

Sklep w Częstochowie jest nieczynny od 22 lutego. Pracownicy otrzymali pensje za marzec. Za kwiecień już nie.
PIOTR WIEWIÓRA
Pracownicy Praktikera bez pensji za kwiecień

KONTROWERSJE. Niedawno biuro prasowe Praktiker Polska zapewniało nas, że pracownicy zamkniętych w lutym sklepów normalnie otrzymują wynagrodzenie. I faktycznie otrzymali je za marzec, ale za kwiecień już nie. W dodatku Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy umorzył postępowanie sanacyjne wobec spółki. A stąd – zdaniem związkowców – już tylko krok od upadłości

Piotr Wiewióra

O sprawie pisaliśmy TUTAJ. Krótko po publikacji kwietniowego artykułu, skontaktowała się z nami jedna z pracownic częstochowskiego sklepu.
– Wypłaty za marzec otrzymaliśmy, tej kwietniowej najprawdopodobniej nie będzie. Taka informacja została przebąkana przez dyrektora marketu Częstochowa – poinformowała. – Z informacji znalezionych w internecie wnioskować można, że brak pensji za miesiąc kwiecień dotyczy wszystkich sklepów sieci. Pracownicy wiążą zawieszenie wypłat ze zniesieniem sanacji przez sąd, o czym swoją drogą dowiedzieliśmy się dopiero z internetu. Żegnaj sanacjo, żegnaj wypłato – skomentowała.
To niestety prawda. Bez kwietniowych wypłat pozostaje w sumie 500 pracowników. W dodatku
– jak stwierdził NSZZ „Solidarność” z Praktiker Polska – nie otrzymali oni także wypowiedzeń i świadectw pracy, więc nie mogą szukać nowego zatrudnienia.

Upadłość to tylko formalność?
Związkowcy zaapelowali do minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej o interwencje w sprawie sytuacji w firmie. W swoim komunikacie podkreślili, że sąd umorzył postępowanie sanacyjne wobec spółki.
– W ocenie związkowców fakt ten ostatecznie przekreśla szanse spółki na dalsze funkcjonowanie i sprawia, że ogłoszenie przez Praktiker Polska upadłości wydaje się być już tylko formalnością – stwierdzili związkowcy.
Aktualnie normalnie funkcjonuje już tylko pięć marketów: w Gdańsku, Grudziądzu, Nowym Sączu, Olsztynie i Kielcach. Ich kadra pieniądze dostaje regularnie. W dziewięciu sklepach zamkniętych w lutym z powodu interwencji komorników (w centrach M1) – poza Częstochową także m.in. w: Katowicach, Bytomiu, Warszawie, Poznaniu i Krakowie – pracownicy codziennie rano meldują się w pracy tylko po to, aby podpisać listę obecności.
Spółka Praktiker uważa, że realizacja planu restrukturyzacji stała się niemożliwa właśnie w związku z egzekucją komorniczą.

„Nadal oczekujemy na rozpoznanie skarg”

– Pomimo trudnej sytuacji i zablokowania sprzedaży w aż dziewięciu lokalizacjach spółka dotychczas regulowała zobowiązania względem pracowników. W zaistniałych obecnie okolicznościach część pracowników nie mogła otrzymać wynagrodzenia za kwiecień — poinformowało biuro prasowe Praktikera. – Według nowego prawa restrukturyzacyjnego podjęte działania są niedopuszczalne, co potwierdzają Sądy w uzasadnieniach wydanych orzeczeń. Niestety Spółka nadal oczekuje na rozpoznanie kluczowych skarg – podkreśliło.
Praktiker twierdzi, że pomimo umorzenia postępowania sanacyjnego zarządca podejmuje wszelkie działania, by podtrzymać działanie przedsiębiorstwa w obecnym wymiarze i zabezpieczyć środki na obsługę ewentualnego postępowania upadłościowego. Zapewnia też, że świadectwa pracy dla osób, które zakończyły już pracę dla spółki, wystawiane są na bieżąco.
Kiedy w kwietniu rozmawialiśmy z Jakubem Jarczewskim – dyrektorem Działu PR i Rozwoju Biznesu Metro Properties Sp. z o.o. (zarządca M1) – twierdził on, że „nic mu nie wiadomo o trwających postępowaniach sądowych” oraz, że działania komorników były zgodne z prawem, bo postępowania zostały definitywnie i pozytywnie dla MP zakończone już w lutym. Powiedział nam też, że Praktiker na pewno do M1 nie wróci.
– Szukamy partnera z tej samej branży – „Do it Yourself” (DiY – zrób to sam – przyp. red.), który zajmie zwolnione powierzchnie handlowe. Chcemy, żeby była to sieć – poinformował.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Bez kategorii

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Bez kategorii

tu

Nowa rada pod nowym kierownictwem

Jarosław Jędrysiak25 listopada 2018
cv

Młodzi dla Niepodległej

Ewa Chojnacka11 listopada 2018
rtt

Parkingu na razie nie będzie

Jarosław Jędrysiak26 lipca 2018
lis

Liswarta Krzepice powraca do okręgówki

Stanisław Wrzesiński29 czerwca 2018
SATYRA-WPIS

Satyra nie tylko polityczna

Ewa Chojnacka22 maja 2018
ewew

Z darami do hospicjum

Jarosław Jędrysiak14 maja 2018