Region, Częstochowa, Blachownia, Lubliniec, Myszków, Kłobuck

Wiemy, które szpitale znajdą się w sieci

Do sieci weszło 75 szpitali działających w województwie śląskim.
PW
Wiemy, które szpitale znajdą się w sieci

SŁUŻBA ZDROWIA. Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia opublikowały sieć szpitali, które od października tego roku do końca czerwca 2021 roku będą miały zapewnione finansowanie przez NFZ. Będą też konkursy, do których mają prawo przystąpić m.in. placówki publiczne spoza sieci oraz placówki prywatne

Piotr Wiewióra

Szpitale, które spełniły kryteria kwalifikacyjne, utworzyły tzw. system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). Na jego funkcjonowanie będzie przeznaczone ok. 93 proc. środków, z których obecnie jest finansowane leczenie szpitalne. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że zakwalifikowanie szpitala do PSZ będzie gwarancją, że NFZ zawrze z nim umowę – bez konieczności uczestniczenia w postępowaniu konkursowym. Rozliczanie kosztów świadczeń udzielanych będzie się odbywać w formie ryczałtowej.
– Ustawa tworząca tzw. sieć szpitali wprowadza nowe rozwiązania, które usprawnią organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne i poprawią dostęp pacjentów do leczenia specjalistycznego w szpitalach. Pozwolą one zoptymalizować liczbę oddziałów specjalistycznych i umożliwią lepszą koordynację świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych. Ułatwią także zarządzanie szpitalami – twierdzi resort zdrowia.

Które szpitale z naszego regionu
Placówki sieciowe podzielono na cztery poziomy, różniące się zakresem usług zdrowotnych. Pierwszy objął mniejsze szpitale powiatowe, które musiały udzielać świadczeń w ramach co najmniej dwóch z pięciu wyszczególnionych profilów: chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne, położnictwo i ginekologia (jeden z poziomów referencyjnych), neonatologia (jeden z poziomów referencyjnych) oraz pediatria. Jeśli chodzi o region częstochowski, to właśnie na poziomie I stopnia weszły do sieci szpitale w: Blachowni, Lublińcu, Myszkowie i Kłobucku. W tym ostatnim przypadku mowa zarówno o placówce w samym Kłobucku, jak i w Krzepicach, ponieważ obie podlegają pod Zespół Opieki Zdrowotnej w Kłobucku i potraktowane zostały jako jedna jednostka.
Na drugim poziomie znalazły się szpitale, które musiały już udzielać świadczeń w sześciu z ośmiu wydzielonych oddziałów (chirurgia dziecięca, chirurgia plastyczna, kardiologia, neurologia, okulistyka, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, otorynolaryngologia, reumatologia, urologia).
Do tej grupy zakwalifikowano Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie. W ramach III stopnia do PSZ włączono przede wszystkim placówki wojewódzkie, które musiały prowadzić co najmniej osiem z 23 wyszczególnionych oddziałów. Z naszego regionu znalazł się w tym przedziale Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie (Parkitka). Osobno wydzielono też szpitale: onkologiczne, pediatryczne, pulmonologiczne i tzw. ogólnopolskie, których w regionie częstochowskim jednak nie ma.


Konkursy dla prywatnych

Łącznie jeśli chodzi o całe województwo śląskie sieć tworzy 75 placówek. Pozostaną w niej do 30 czerwca 2021 roku, kiedy ma nastąpić aktualizacja. Dla szpitali prywatnych oraz publicznych, które do sieci się nie załapały lub w których nie weszły do niej jakieś oddziały, rozpisane mają być konkursy. Oczywiście pieniędzy nie wystarczy dla wszystkich, dlatego część placówek pozostanie bez kontraktów.
Nowe zasady wprowadzone przez rząd PiS spotkały się ze sprzeciwem opozycji, która zwraca uwagę m.in., że nie wzięto pod uwagę jakości świadczonych usług. Krytykuje pomysł obliczania ryczałtów na podstawie takiego samego dla wszystkich wzoru opierającego się na liczbie i strukturze udzielanych świadczeń. Opozycja uważa, że może zabraknąć pieniędzy. Wskazuje, że w pierwszym kwartale dane związane ze świadczeniami planuje się wziąć z 2015 roku, a ceny świadczeń mają być aktualne. Nie bierze się pod uwagę, że sytuacja przynajmniej części placówek mogła się zmienić np. wzrosnąć zadłużenie czy wynagrodzenia dla personelu.
Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że to co nowe będzie korzystne dla pacjenta. Mówi m.in. o lepszej koordynację leczenia (lepsza dostępność poradni przyszpitalnych, kompleksowa opieka także w przypadku wystąpienia powikłań), znaczne skrócenie kolejek na szpitalnych oddziałów ratunkowych i w izbach przyjęć.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region, Częstochowa, Blachownia, Lubliniec, Myszków, Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region, Częstochowa, Blachownia, Lubliniec, Myszków, Kłobuck