Sposób na czynne sklepy w niedzielę? – Gazeta Kłobucka
Kraj

Sposób na czynne sklepy w niedzielę?

Rozwiązaniem tej sytuacji ma być, zdaniem handlowców, modyfikacja kodeksu pracy.
ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE, PIXABAY.COM
Sposób na czynne sklepy w niedzielę?

Jak sprawić, żeby sklepy sieci handlowych były dostępne dla klientów w niedzielę, a jednocześnie aby ich pracownicy mieli wolne niedziele? Reprezentanci sieci handlowych mają tu nowe propozycje

Rozwiązaniem tej sytuacji ma być, zdaniem handlowców, modyfikacja kodeksu pracy. Polska Rada Centrów Handlowych, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Forum Polskiego Handlu, Polska Izba Handlu, Konfederacja Lewiatan i Krajowa Rada Gastronomii i Cateringu popierają pomysł, by pracownik, który pracuje w niedzielę w placówce handlowej, przynajmniej dwie na cztery niedziele miał wolne. Taki zapis miałby się, wedle tej propozycji, znaleźć w kodeksie pracy jako wariant kompromisowy. Jak wiadomo, wyjściowa pozycja sieci była taka, aby sklepów w niedzielę nie zamykać. A z kolei „Solidarność” zyskała poparcie i podpisy pół miliona osób dla projektu ustawy zakazującej handlu w niedzielę. Propozycja kompromisowa została złożona premier Beacie Szydło i stosownym ministrom.

Inne propozycje kompromisowe, pojawiające się do tej pory ze strony związkowej, polegały np. na ograniczeniu czasu pracy w niedzielę – dajmy na to do godz. 13. – lub na wprowadzeniu zakazu handlu co drugą niedzielę. Reprezentanci sieci handlowych argumentują natomiast, że skrócenie czasu pracy faktycznie nie zabezpiecza w oczekiwany sposób praw pracowników, natomiast zakaz handlu co drugą niedzielę nie jest nigdzie w Europie praktykowany i może też zdezorganizować pracę placówek handlowych, powodując np. ryzyko marnowania żywności o krótkim terminie przydatności do spożycia. Zresztą także klienci mogą być zdezorientowani, czy konkretna niedziela będzie z otwartymi czy z zamkniętymi sklepami. Zmiany w kodeksie pracy i oparcie regulacji na gwarancjach części wolnych niedziel dla pracowników ma pozwolić na pogodzenie interesów pracowników, konsumentów i samych sieci handlowych. W handlu sieciowym oblicza się na 90% liczbę pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę, dlatego ta regulacja – poprzez zmianę Kodeksu Pracy – ma szansę odnieść oczekiwany skutek.

Stanowisko związków i rządu wobec tak zarysowanej propozycji sieci handlowych nie jest jeszcze znane. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kraj

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kraj

tvp

Sondaż IBRIS dla Onetu. Polacy ocenili rzetelność programów telewizyjnych

Ewa Chojnacka19 czerwca 2020
matura20

Matura 2020. Matematyka poziom podstawowy. Arkusz CKE i odpowiedzi

Ewa Chojnacka9 czerwca 2020
lot

LOT chce obniżyć wymiar etatu dla pracowników personelu latającego i pokładowego o 50 procent

Ewa Chojnacka24 maja 2020
broniarz

Sławomir Broniarz: Dostajemy dramatyczne wiadomości

Ewa Chojnacka23 maja 2020
kombinezony

Wirus zaatakował najmocniej na śląsku!

Ewa Chojnacka12 maja 2020
piontkowski

Ministerstwo podaje terminy egzaminów

Adam Świerczyński24 kwietnia 2020