Seniorskie podsumowanie sezonu 2016/2017. Część I – Gazeta Kłobucka
IV liga, klasa okręgowa

Seniorskie podsumowanie sezonu 2016/2017. Część I

W prowadzonej przez Wydział Szkolenia CzOZPN klasyfikacji na najlepszego piłkarza klasy okręgowej na trzecim miejscu (15 głosów) uplasował się kapitan Pogoni Kamyk Piotr Ściebura.
STANISŁAW WRZESIŃSKI
Seniorskie podsumowanie sezonu 2016/2017. Część I

PIŁKA NOŻNA. Wydziały Gier i Dyscypliny Śląskiego Związku Piłki Nożnej w Katowicach oraz Częstochowskiego okręgowego Związku Piłki Nożnej podsumowały miniony piłkarski sezon 2016/2017

Stanisław Wrzesiński

Wciąż nie wiadomo, na jakim poziomie rozgrywkowym zagra ostatecznie II-ligowy spadkowicz, czyli Polonia Bytom. Z tym zasłużonym nie tylko dla śląskiej piłki nożnej klubem jest pewien problem – Polonia, z powodu zadłużenia oraz postawienia w stan likwidacji, nie wystartowała w rozgrywkach IIIligowych (dzięki czemu utrzymała się piętnasta w tabeli Unia Turza Śląska), ale została zgłoszona do IV ligi śląskiej pod całkiem nową nazwą Bytomski Sport. W czwartek 13 lipca Zarząd ŚlZPN w Katowicach na nadzwyczajnym posiedzeniu zadecyduje, czy Bytomski Sport otrzyma zgodę na grę w IV lidze śląskiej (która wówczas będzie liczyła nie 32, a 33 zespoły) oraz ewentualnie do której grupy zostanie przydzielony (przed zamknięciem aktualnego numeru GK nie mieliśmy jeszcze informacji na ten temat).

Awanse i spadki
Gwarek Tarnowskie Góry (4:0 i 0:1 z KS-em Decor Bełk) wywalczył awans do III ligi po drugich z kolei piłkarskich barażach (w sezonie 2015/2016 lepsza okazała się Unia Turza Śląska). Z IV ligą śląską po jednorocznej przygodzie pożegnał się posiadający jedną z najliczniejszych widowni Klub Sportowy Panki. W IV lidze pozostała legitymująca się rekordową liczbą 15 remisów Polonia Poraj (11. miejsce) oraz MKS Myszków (13. miejsce). Nowymi IV-ligowymi beniaminkami zostały drużyny: Sparty Lubliniec (zwycięzca częstochowskiej okręgówki), KS-u Kuźnia Ustroń (z dwukrotnym reprezentantem Polski, 37-letnim Adrianem Sikorą w składzie) oraz LKS-u Goczałkowice (którego wspomaga jego znany wychowanek Łukasz Piszczek), GKS-u Dąb Gaszowice, MKP Odra Centrum Wodzisław Śląski (po wygranej w ostatniej kolejce 2:1 z KS-em Przyszłość Rogów) i MKS -u Śląsk Świętochłowice.
W wyniku reorganizacji (jedna 18-zespołowa grupa w sezonie 2017/2018) z najwyższą w regionie częstochowskim klasą rozgrywkową, czyli okręgówką, w minionym sezonie 2016/2017 pożegnało się aż dziewięć zespołów, w tym trzy z terenu powiatu kłobuckiego: Liswarta Popów, Liswarta Krzepice oraz Grom Miedźno, występujący na tym poziomie rozgrywkowym po raz pierwszy w historii.
Olimpia Truskolasy (grający trener Marcin Zalewski), dzięki wygranej 5:2 (1:1) w ostatniej chwili na boisku częstochowskiej Victorii w spotkaniu barażowym z Czarnymi Starcza, utrzymała się w okręgówce. Najwyższe, szóste miejsce w częstochowskiej okręgówce w tzw. grupie mistrzowskiej wywalczył Amator Golce (grający trener Jacek Rokosa). Do klasy okręgowej awansowały grające w przeszłości na tym poziomie rozgrywkowym zespoły Orła Kiedrzyn (z byłym grającym trenerem KS-u Panki Oskarem Operaczem w składzie) i Sparty Szczekociny (Podokręg Częstochowa) oraz powracającego po jednorocznej przerwie Orła Psary/Babienica (Podokręg Lubliniec).

Najlepsi zawodnicy
W prowadzonej przez Wydział Szkolenia CzOZPN klasyfikacji na najlepszego piłkarza klasy okręgowej już wcześniej wygraną z dorobkiem 24 głosów zapewnił sobie Bartosz Gliński (Zieloni Żarki), wyprzedzając Łukasza Krzyczmanika (Czarni Starcza, 16 głosów) oraz Bogusława Borowca (Sparta Lubliniec) i kapitana Pogoni Kamyk Piotra Ścieburę, którzy zgromadzili po 15 głosów oddawanych przez szkoleniowców drużyn przeciwnych po zakończeniu każdego spotkania w tej klasie rozgrywkowej. W czołowej dziesiątce znalazło się jeszcze dwóch zawodników z naszego powiatu: dynamiczny napastnik Olimpii Truskolasy Cezary Tomziński (13 głosów) oraz rozgrywający Liswarty Krzepice Mateusz Spaczyński (11 głosów). Łącznie trenerzy wyróżnili 235 zawodników spośród 24 rywalizujących zespołów okręgówki.
W klasyfikacji strzelców triumfował zdobywca 33 bramek Bogusław Borowiec (Sparta Lubliniec) przed strzelcem 32 goli, a zarazem doświadczonym piłkarskim snajperem, 37-letnim Piotrem Prusko (LZS Mrzygłód k. Myszkowa) oraz Bartoszem Gliń – skim (Zieloni Żarki, 26 celnych trafień).
W prowadzonej przez Wydział Dyscypliny CzOZPN klasyfikacji fair play najlepszy był LKS Sieraków Śląski (205 pkt), prowadzony przez mieszkającego w Pankach Macieja Furmanka, przed lubliniecką Spartą (245 pkt) oraz Amatorem Golce (255 pkt).
W grupie pierwszej IV ligi śląskiej najwięcej bramek (30) zdobył Marcin Kowalski (Polonia Poraj), który w nowym sezonie będzie występował w III-ligowej częstochowskiej Skrze. Na trzecim miejscu (21 goli) uplasował dobrze znany w regionie częstochowskim Piotr Andrzejewski (MKS Myszków). W czołówce klasyfikacji strzelców z dorobkiem 13 celnych trafień znalazł się również najlepszy snajper KS-u Panki Tomasz Pasieka.
W następnym numerze „Gazety Kłobuckiej” zaprezentujemy seniorskie podsumowanie minionego sezonu w Podokręgach Piłki Nożnej w Częstochowie i Lublińcu, a w kolejnych podsumujemy nie mniej emocjonującą rywalizację w rozgrywkach młodzieżowych, prowadzonych przez ŚlZPN w Katowicach, CzOZPN oraz Podokręgi w Częstochowie i Lublińcu, w których uczestniczyły drużyny powiatu kłobuckiego.

Aby zobaczyć tabele końcowe sezonu 2016/2017 pobierz e-wydanie klikając TUTAJ.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

IV liga, klasa okręgowa

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w IV liga, klasa okręgowa