100 lat OSP w Starokrzepicach – Gazeta Kłobucka
Starokrzepice

100 lat OSP w Starokrzepicach

Przemarsz po mszy na plac uroczystości.
RAFAŁ IZYDORCZYK
100 lat OSP w Starokrzepicach

JUBILEUSZ. Pięknej, okrągłej rocznicy doczekała się w tym roku stale wciąż prężnie działająca ochotnicza jednostka strażacka ze Starokrzepic. Uroczystości jubileuszowe zorganizowano w niedzielę

W przed dzień głównych obchodów strażacy wspomnieli tych, którzy przez wiek w kładali trud w działalność starokrzepickiej OSP. Na ich grobach na cmentarzu zapalono znicze. W niedzielę ciąg podniosłych wydarzeń strażackiej uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji strażaków i OSP w kościele parafialnym w Starokrzepicach. Koncelebrowali ją ks. biskup Antoni Długosz i ks. Jacek Kołodziejczyk, kapelan straży pożarnych powiatu kłobuckiego i zarazem były starokrzepicki proboszcz. To tutaj dokonano poświęcenia nowego sztandaru jednostki oraz samochodów strażackich – w tym i forda turneo connect, który jednostka otrzymała z okazji jubileuszu od Henryka Mrohs – Polaka, który obecnie mieszka w Niemczech.

Spod kościoła pod remizę poprowadziła przemarsz – a jakże – działająca przy OSP Starokrzepice i słynna z wielu sukcesów Młodzieżowa Orkiestra Dęta wraz z grupą mażoretek. Uczestniczyło w nim 30 pocztów sztandarowych z zaprzyjaźnionych jednostek. O drugiej po południu pierwsze komendy oficjalnej części uroczystości wydał jej dowódca, zastępca prezesa Oddziału Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Kłobucku, druh Mariusz Koziński. Spikerem, podobnie jak podczas wielu strażackich uroczystości, był słynący z radiowego głosu druh Dariusz Pilśniak. Oczywiście z OSP Starokrzepice – będący też członkiem Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach i zastępcą prezesa organizacji w powiecie.

Po podniesieniu flagi państwowej przemawiał prezes OSP Starokrzepice, druh Marek Pilśniak. Minutą ciszy uczczono strażaków, którzy kiedyś służyli w tutejszej jednostce. Kronikę straży odczytała prowadząca ją druhna Anna Wąsińska. Następnie odsłonięto tablicę pamiątkową.

– Tablicę tę nasza jednostka ufundowała w hołdzie strażakom, będących założycielami OSP w Starokrzepicach i kontynuatorami tej działalności. Tablica umieszczona jest na frontowej ścianie naszej remizy. Podczas uroczystości posterunek honorowy pełnili przy niej druhowie Bronisław Kiedrzyn i Krzysztof Pilśniak – dodaje dh. Anna Wąsińska.

Przeprowadzono też ceremonię symbolicznego przyjęcia nowego sztandaru i wbicia gwoździ na specjalnie przygotowanym pamiątkowym tablo. Akt nadania sztandaru odczytał druh Henryk Kiepura, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach. Nowy sztandar został odznaczony Złotym Znakiem Związku OSP RP i Złotą Odznaką za zasługi dla województwa śląskiego, przyznaną dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Starokrzepicach. W niedzielę doszło też do zawsze przy jubileuszach ważnej ceremonii dekoracji zasłużonych strażaków.

Co działo się po zakończeniu oficjalnej części obchodów?

– Była okazja do rozmów i wspomnień przy wspólnym obiedzie. Można było również obejrzeć wystawę zdjęć zorganizowaną specjalnie na tę okazję. Całość zakończono zupełnie nieoficjalną zabawą taneczną – relacjonuje kronikarka jednostki, druhna Anna Wąsińska. – Żeby jednostka OSP mogła istnieć przez 100 lat, potrzeba pracy wielu pokoleń ludzi. Po tych 100 latach członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Starokrzepicach nisko się skłaniają i dziękują wszystkim, którzy kiedykolwiek i w jakikolwiek sposób się do tego przyczynili – dodaje. (jar)

GALERIA

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Starokrzepice

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Starokrzepice

swift

Wypadek na Oleskiej

Jarosław Jędrysiak14 kwietnia 2020
kiepura

Ostatni ośrodek bez termomodernizacji

Jarosław Jędrysiak9 stycznia 2020
asca

Zrobią parking w centrum

Jarosław Jędrysiak5 grudnia 2017
siat

Pewne wygrane Tygrysów i Victorii

Stanisław Wrzesiński29 września 2017
1

Spotkali się gołębiarze

Redakcja2 stycznia 2017
3

W niedzielę do urn

Redakcja6 maja 2016