800 lat Dankowa – Gazeta Kłobucka
Danków

800 lat Dankowa

Odsłonięcie pomnika było głównym wydarzeniem obchodów jubileuszu 800-lecia Dankowa.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
800 lat Dankowa

JUBILEUSZ. To jedna z najstarszych wsi w naszym regionie. W tym roku obchodzi jubileusz 800-lecia od pierwszej o niej wzmianki w źródłach historycznych. Świętowano go hucznie w czasie weekendowej imprezy na błoniach pod murami zamku

Głównym wydarzeniem jubileuszowym było tu bez wątpienia odsłonięcie efektownego, dużego pomnika upamiętniającego 800-lecie wsi. Monument z wizerunkiem trzech piastowskich książąt w płaskorzeźbie stanął przy drodze obok zamku. Ceremonii dopełnili przedstawiciele władz gminy i powiatu oraz, może przede wszystkim, przedstawiciele trzech pokoleń mieszkańców Dankowa. O przesłaniu płynącym ze spotkania książąt 8 wieków temu w Dankowie – iż warto dążyć do współpracy i porozumienia – mówiła wójt Bożena Wieloch. Obelisk został następnie poświęcony przez ks. biskupa Antoniego Długosza, który uczestniczył w obchodach jubileuszowych.

Obchodom jubileuszu towarzyszyła dwudniowa impreza plenerowa, zorganizowana z dużym rozmachem – w tym roku w miejsce dorocznego Jarmarku nad Liswartą. Zbudowana już marka imprez pod murami zamku ściągnęła do Dankowa spore grono ludzi – nawet mimo nie do końca udanej w tym roku pogody. W sobotę wśród licznych wydarzeń wyróżniał się zwłaszcza popołudniowy pokaz siłowania na rękę, z udziałem pochodzącego stąd utytułowanego zawodnika Przemysława Kilana. Oraz, oczywiście, koncert gwiazdy imprezy – Natalii Szroeder. W niedzielę przed odsłonięciem pomnika ulicami Lipia i Dankowa przeszła odświętna parada, natomiast po południu do zabawy zachęcał zespół Zbóje – góralska kapela – a wieczorem discopolowa gwiazda, zespół Veegas. Na dwa dni rozpisano tradycyjne już dla Dankowa scenki teatralne, wystawiane przez bractwo rycerskie, a osnute na motywach lokalnej historii. Poza tym imprezie towarzyszyło wiele innych atrakcji i propozycji na miłe spędzenie czasu. (jar)

GALERIA

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Danków

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Danków

efd-1

Co z pierwszeństwem na krzyżówce?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2019
efd-1

Skoro nie rondo, to chociaż zmiana pierwszeństwa

Jarosław Jędrysiak17 stycznia 2019
cvb

Wyremontują most

Jarosław Jędrysiak14 marca 2018
xcv

Koncert na jubileusz

Redakcja22 kwietnia 2017
SONY DSC

Noworoczny koncert w roku jubileuszu

Redakcja15 stycznia 2017
1

Bramę zamku czeka ruina?

Redakcja4 stycznia 2017