Prezydencie, pomóż! – Gazeta Kłobucka
Rębielice Królewskie

Prezydencie, pomóż!

W pisemnej skardze skierowanej na adres Kancelarii Prezydenta RP w Warszawie mieszkaniec Rębielic Królewskich, Waldemar Lis, formułuje opinię, że „prawo w naszym kraju jest trochę kulawe”, więc uważa, że można by je było zmienić.
WIKIPEDIA.PL
Prezydencie, pomóż!

PROBLEM. Aż do prezydenta trafił list w sprawie kamieniołomu na górze pod Rębielicami. Bo ten wkrótce może ponownie zacząć działać, a nie każdemu się ta perspektywa podoba

O perspektywie przywrócenia funkcjonowania kamieniołomu na tak zwanej Górze Rębielskiej pisaliśmy już kilka razy – zwykle w kontekście protestu i niezadowolenia grona mieszkańców wsi, jakie ta perspektywa wywołała. Formalnie sprawy toczą się tu jednak nieubłaganie w kierunku wznowienia wydobycia kamienia z tutejszego złoża. Natomiast znalazł się ktoś, kto zdecydował się, aby o pomoc w zablokowaniu tego wydobycia poprosić samego prezydenta Andrzeja Dudę. List do głowy państwa trafił potem na sesję rady gminy, gdzie go odczytano. Jaka jest jego treść?

W pisemnej skardze skierowanej na adres Kancelarii Prezydenta RP w Warszawie mieszkaniec Rębielic Królewskich, Waldemar Lis, formułuje opinię, że „prawo w naszym kraju jest trochę kulawe”, więc uważa, że można by je było zmienić. Ma przy tym na myśli konkretne regulacje dotyczące odległości wydobycia kamienia wapiennego od zamieszkanych domów – w taki sposób, aby przepisy nie faworyzowały, jak to określa, bogatych inwestorów kosztem „słabych”, czyli zwykłych mieszkańców, „prostych ludzi”. Lis sugeruje, że pozyskiwanie kamienia metodą strzałową powinno być dozwolone jedynie w odległości ponad 1500 metrów od zabudowań.

– Piszę ten list, ponieważ nikt nie chce stanąć po stronie słabych. Pisaliśmy do pani premier i innych instytucji, lecz bezskutecznie. Zbieraliśmy podpisy pod pismami. Ale cóż z tego, kiedy dla pana wójta gminy Popów ludzie są mało istotni. Dla wójta liczy się inwestor – pisze w liście jego autor.

Lis uważa, że inwestor zainteresowany wydobyciem kamienia ze złoża w Górze Rębielskiej chce mieszkańcom „zburzyć życie” – poprzez wydobywanie kamienia już 250 metrów od zabudowań. Przypomina, że mieszkańcy mają już złe doświadczenia związane z taką działalnością, prowadzoną tutaj w latach 80. Powołuje się też na oddziaływanie na otoczenie kopalni kamienia w gminie Działoszyn – gdzie, jak pisze, „warunki do życia są nie do pozazdroszczenia” z powodu pękania domów, wstrząsów odczuwalnych nawet do 3 km oraz znacznego zapylenia okolicy.

– Czy i my będziemy oddychać pyłem wapiennym, który nas zeżre od środka? – pyta Lis w swoim piśmie. Cały list do prezydenta jest utrzymany w dość potocznym, prostym stylu. Jak zareagowano na niego w kancelarii głowy państwa? W pierwszej kolejności przesłano go z biura korespondencji kancelarii do gminy Popów. Dołączono prośbę, by autorowi pisma udzielono stosownych wyjaśnień tu, na miejscu. A potem poinformowano kancelarię o załatwieniu sprawy. Na razie pismo zostało odczytane na sesji. Podczas obrad nie dyskutowano na jego temat wcale. Wydaje się, że próba zainteresowania prezydenta Dudy lokalną sprawą z Rębielic Królewskich ma szanse, by pozostać tylko swego rodzaju ciekawostką. Nieczęsto mieszkańcy naszego powiatu zwracają się wprost do polskiego prezydenta. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Rębielice Królewskie

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Rębielice Królewskie

smieci

Kto wywalił śmieci do kamieniołomu?

Jarosław Jędrysiak23 kwietnia 2019
spiewa

Śpiewali o Ojczyźnie

Jarosław Jędrysiak5 listopada 2018
217-660x400

Siłowania w wysokiej trawie

Jarosław Jędrysiak16 października 2017
drzewo

Autem z rodziną w drzewo

Jarosław Jędrysiak23 września 2017
mamaitata

„Mama i tata to cały nasz świat”

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2017
8

Kto zabił 65-latka?

Redakcja10 lutego 2017