Sprzątali świat – Gazeta Kłobucka
Kalej

Sprzątali świat

Ten kawałek świata posprzątali uczniowie z Kalei. A kto go tak zabrudził?
SZKOŁA W KALEI
Sprzątali świat

AKCJA. Już 24. raz odbyła się w szkole w Kalei akcja „Sprzątania świata”. Jej tegoroczne hasło brzmiało: „Nie ma śmieci – są surowce”

Chodziło nie tylko o samo sprzątanie, ale i o szerzenie świadomości, że wiele z tego, co jako śmieć ląduje nie zawsze tam, gdzie powinno, jest tak naprawdę surowcem wtórnym – i może być ponownie przerobione czy wykorzystane. Fachowo mówi się wówczas o Gospodarce o Obiegu Zamkniętym (GOZ).

– Uczniowie naszej szkoły starają się przestać używać etykietki „śmieci”, tak aby nie funkcjonowało podświadome lekceważące traktowanie cennych surowców wtórnych i energii w nich zmagazynowanej. To bardzo ważne, aby każdy z nas świadomie unikał tworzenia odpadów – mówi nauczyciel Tomasz Krzypkowski.

W szkole w Kalei mają to na uwadze przez cały rok. Regularnie organizują zbiórki makulatury, zbierają też nakrętki, baterie i segregują śmieci do odpowiednio oznaczonych koszy na korytarzu szkolnym.

– Staramy się, aby przez cały rok dbać o naszą planetę, a nie tylko od akcji do akcji – dodaje Krzypkowski.

Natomiast co do samej tegorocznej akcji „Sprzątania świata”, to wzięli w niej udział wszyscy uczniowie szkoły. Zebrali łącznie ponad 100 kilogramów odpadów, które następnie zostały posegregowane i trafiły do właściwych pojemników. Posłużą jako surowce wtórne. Dzięki wysiłkowi dzieci w ich rodzinnych miejscowościach będzie więc nieco czyściej. Szkoda tylko, że co roku ciągle znajdują się śmieci do zbierania i co roku akcja „Sprzątanie świata” jakoś „udaje się” bardzo dobrze. Lepiej by było, gdyby każdy miał więcej samodyscypliny i umiał korzystać z koszy. Zwłaszcza że niejedno na sumieniu mają tu przecież nie dzieci, które to wszystko potem zbierają, ale dorośli. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kalej

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kalej

45

Jak to się pisze?

Jarosław Jędrysiak13 listopada 2018
jj

Pozytywny Bieg Przełajowy

Stanisław Wrzesiński10 sierpnia 2018
kalej

Na jeden dzień stali się Irlandczykami

Piotr Wiewióra8 kwietnia 2018
z

„Śniadanie daje moc”

Jarosław Jędrysiak3 grudnia 2017
kalej

Niepodległościowa akademia

Jarosław Jędrysiak18 listopada 2017
a

Papier do ponownego użycia

Jarosław Jędrysiak29 października 2017