PiS nie udało się odwołać marszałka województwa – Gazeta Kłobucka
Region

PiS nie udało się odwołać marszałka województwa

PiS nie udało się odwołać marszałka województwa

POLITYKA. Nad wnioskiem o odwołanie Wojciecha Saługi, marszałka województwa śląskiego, złożonym przez radnych PiS, głosowano podczas sesji sejmiku. Przeciwko odwołaniu było 25 radnych, za odwołaniem 11. Powodem złożenia wniosku był kontrowersyjny spektakl „Klątwa” w reżyserii Olivera Frljicia, wystawiony na początku sierpnia przez podległy marszałkowi Teatr Rozrywki w Chorzowie

We wniosku radni opozycji jako główne przyczyny jego złożenia podają brak sprzeciwu marszałka na plany wystawienia spektaklu, brak reakcji na apel arcybiskupa Wiktora Skworca w tej sprawie oraz niesatysfakcjonujące wyjaśnienia dla klubu PiS dotyczące okoliczności wystawienia spektaklu.

– Nie mam zapisanych w kompetencjach możliwości doboru repertuaru czy artystów. Co to byłby za kraj, gdyby polityk odpowiadał za spektakl. Na szczęście o repertuarze decydują dyrektorzy nie z politycznego nadania, lecz z konkursu, po zasięgnięciu opinii środowisk artystycznych. To sprawia, że mają działać w sposób profesjonalny – tłumaczył podczas sesji Henryk Mercik, członek zarządu odpowiedzialny za kulturę.

Do odwołania marszałka wymagane jest 3/5 ustawowego składu radnych sejmiku w głosowaniu tajnym. W przypadku Sejmiku Województwa Śląskiego, liczącego ustawowo 45 radnych, jest to 27 głosów. Odwołanie marszałka jest równoznaczne z odwołaniem całego zarządu województwa. Gdy wniosek nie uzyska poparcia w głosowaniu, kolejny może być zgłoszony po upływie 6 miesięcy od głosowania.

W Sejmiku Województwa Śląskiego rządzi koalicja PO (17 radnych), PSL (5), RAŚ (4), SLD (3, obecnie 2 po złożeniu mandatu przez Kazimierza Karolczaka), co daje 29 (obecnie 28) głosów. Opozycyjny klub PiS liczy 15 radnych, ponadto w sejmiku zasiada jedna niezrzeszona radna. (opr. as)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Więcej w Region

word

Dni otwarte w WORD

Ewa Chojnacka11 czerwca 2018
xcv

Miał 5 promili, zabił kobietę

Magdalena Kurzak4 czerwca 2018
dym (1)

Unormują jakość paliw?

Jarosław Jędrysiak27 maja 2018
43

Ku przestrodze. Nie omijajcie zapór!

Ewa Chojnacka24 maja 2018
xcvxcv

Młodzież kruszy mur kłamstwa katyńskiego

Ewa Chojnacka29 kwietnia 2018
zab

Pół miliona na zabytki

Jarosław Jędrysiak18 kwietnia 2018