Kto skorzysta z programu „Smog Stop”? – Gazeta Kłobucka
Ekologia

Kto skorzysta z programu „Smog Stop”?

Dzięki dotacji z funduszu można wymienić węglowe źródło ciepła np. na biomasę.
renewableenergyinstaller.co.uk
Kto skorzysta z programu „Smog Stop”?

Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zatwierdził listę zadań, które przewidują zmianę paliwa węglowego na bardziej ekologiczne, tj. na olej, gaz, biomasę. W 2017 roku dofinansowania otrzyma 804 wnioskodawców z całego województwa. Są wśród nich mieszkańcy powiatu kłobuckiego

To kontynuacja realizowanego przed rokiem pilotażowego programu „Smog Stop – dofinansowanie zadań realizowanych przez mieszkańców województwa śląskiego na rzecz ograniczenia niskiej emisji”. O pomoc finansową WFOŚiGW mogły powalczyć osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

– Warunkiem koniecznym uzyskania dotacji w ramach programu „Smog Stop” jest wymiana źródła ciepła w oddanym do użytkowania i ogrzewanym obiekcie, tj. fizyczna likwidacja dotychczasowego źródła ciepła opalanego paliwem stałym pracującego na potrzeby centralnego ogrzewania i zabudowa nowego źródła – poinformował fundusz.

Najpierw trzeba było dostarczyć wniosek oraz stosowne dokumenty, m.in. zdjęcie obecnego źródła lub – w przypadku jego likwidacji przed dniem 15 maja tego roku imiennego dokumentu zezłomowania – karty przekazania odpadu (za wyjątkiem rozbiórki pieców kaflowych lub trzonów kuchennych – wówczas wymagane są protokoły potwierdzające wykonanie prac). Konieczne było też zdjęcie budynku w zakresie, w jakim planowana jest do przeprowadzenia jego termoizolacja. Nabór wniosków zakończył się 26 maja. W kolejnych miesiącach trwała ich analiza, a w październiku zarząd WFOŚiGW zatwierdził listę zadań, które zostaną dofinansowane w 2017 roku. Łącznie na wymianę paliwa węglowego na bardziej ekologiczne pójdzie blisko 3,6 mln zł.

– Przedstawiona lista wyczerpuje środki, jakie fundusz przeznaczył na program „Smog Stop” na 2017 rok. Pozostałe wnioski zostały ocenione, a przedstawienie kolejnych list uzależnione jest od zagwarantowania środków przez Radę Nadzorczą Funduszu na realizację programu „Smog Stop” w 2018 roku – podał WFOŚiGW.

Pomoc w różnej wysokości, wahającą się od 1,5 do 17 tys. zł (w zależności od zakresu i rodzaju paliwa), otrzymają 804 osoby z całego województwa śląskiego. Wśród nich są również mieszkańcy powiatu kłobuckiego, m.in. Kłobucka, Białej czy Starokrzepic, ale jedynie kilkanaście osób.

– Do wszystkich osób umieszczonych na opublikowanej liście zostanie wysłane pismo, zawierające oświadczenie funduszu o udzieleniu dofinansowania. Wnioskodawcy na niej umieszczeni mogą składać dokumenty umożliwiające rozliczenie zadania, zgodnie z punktem 8.4 regulaminu udzielania dotacji dla osób fizycznych. W razie pytań prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 32 60 32 252 – poinformował WFOŚiGW. (oprac. PW)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ekologia

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Ekologia

hg

Polskie jabłonie pełne papug?

Jarosław Jędrysiak6 czerwca 2018
warto (1)

Warto wspierać gospodarstwa edukacyjne

Jarosław Jędrysiak4 czerwca 2018
er

Kurczaka los

Jarosław Jędrysiak2 czerwca 2018
zaba

Całować nie trzeba

Jarosław Jędrysiak10 maja 2018
smieci

Przyłącz się do sprzątania Europy

Adam Świerczyński9 maja 2018
jedza

One jedzą plastik

Jarosław Jędrysiak2 maja 2018