Kto skorzysta z programu „Smog Stop”? – Gazeta Kłobucka
Ekologia

Kto skorzysta z programu „Smog Stop”?

Dzięki dotacji z funduszu można wymienić węglowe źródło ciepła np. na biomasę.
renewableenergyinstaller.co.uk
Kto skorzysta z programu „Smog Stop”?

Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zatwierdził listę zadań, które przewidują zmianę paliwa węglowego na bardziej ekologiczne, tj. na olej, gaz, biomasę. W 2017 roku dofinansowania otrzyma 804 wnioskodawców z całego województwa. Są wśród nich mieszkańcy powiatu kłobuckiego

To kontynuacja realizowanego przed rokiem pilotażowego programu „Smog Stop – dofinansowanie zadań realizowanych przez mieszkańców województwa śląskiego na rzecz ograniczenia niskiej emisji”. O pomoc finansową WFOŚiGW mogły powalczyć osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

– Warunkiem koniecznym uzyskania dotacji w ramach programu „Smog Stop” jest wymiana źródła ciepła w oddanym do użytkowania i ogrzewanym obiekcie, tj. fizyczna likwidacja dotychczasowego źródła ciepła opalanego paliwem stałym pracującego na potrzeby centralnego ogrzewania i zabudowa nowego źródła – poinformował fundusz.

Najpierw trzeba było dostarczyć wniosek oraz stosowne dokumenty, m.in. zdjęcie obecnego źródła lub – w przypadku jego likwidacji przed dniem 15 maja tego roku imiennego dokumentu zezłomowania – karty przekazania odpadu (za wyjątkiem rozbiórki pieców kaflowych lub trzonów kuchennych – wówczas wymagane są protokoły potwierdzające wykonanie prac). Konieczne było też zdjęcie budynku w zakresie, w jakim planowana jest do przeprowadzenia jego termoizolacja. Nabór wniosków zakończył się 26 maja. W kolejnych miesiącach trwała ich analiza, a w październiku zarząd WFOŚiGW zatwierdził listę zadań, które zostaną dofinansowane w 2017 roku. Łącznie na wymianę paliwa węglowego na bardziej ekologiczne pójdzie blisko 3,6 mln zł.

– Przedstawiona lista wyczerpuje środki, jakie fundusz przeznaczył na program „Smog Stop” na 2017 rok. Pozostałe wnioski zostały ocenione, a przedstawienie kolejnych list uzależnione jest od zagwarantowania środków przez Radę Nadzorczą Funduszu na realizację programu „Smog Stop” w 2018 roku – podał WFOŚiGW.

Pomoc w różnej wysokości, wahającą się od 1,5 do 17 tys. zł (w zależności od zakresu i rodzaju paliwa), otrzymają 804 osoby z całego województwa śląskiego. Wśród nich są również mieszkańcy powiatu kłobuckiego, m.in. Kłobucka, Białej czy Starokrzepic, ale jedynie kilkanaście osób.

– Do wszystkich osób umieszczonych na opublikowanej liście zostanie wysłane pismo, zawierające oświadczenie funduszu o udzieleniu dofinansowania. Wnioskodawcy na niej umieszczeni mogą składać dokumenty umożliwiające rozliczenie zadania, zgodnie z punktem 8.4 regulaminu udzielania dotacji dla osób fizycznych. W razie pytań prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 32 60 32 252 – poinformował WFOŚiGW. (oprac. PW)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ekologia

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Ekologia

wyle (2)

Wylesianie Europy przyhamowało?

Jarosław Jędrysiak6 lutego 2018
dron

Dron zbada, czym palisz w piecu

Jarosław Jędrysiak5 lutego 2018
1

Szkodliwe paliwa dalej w użyciu

Jarosław Jędrysiak1 lutego 2018
badz-eko-2

Bądź Eko wymień piec

Ewa Chojnacka31 stycznia 2018
droga

Droga z filtrem

Jarosław Jędrysiak31 stycznia 2018
cx

Dla kogo pieniądze na wymianę kotłów?

Piotr Wiewióra31 stycznia 2018