Młode pokolenie chłonie folklor – Gazeta Kłobucka
Węglowice

Młode pokolenie chłonie folklor

Młode pokolenie chłonie folklor

Reaktywacja dawnego bogactwa folkloru przez koła gospodyń to nie wszystko. W gminie Wręczyca Wielka do skarbów kultury ludowej przekonują także dzieci. Już od lat przedszkolnych

28 października po raz drugi odbył się Gminny Przegląd Folklorystyczny dla Dzieci i Młodzieży. W odpowiednio do okazji udekorowanej sali gimnastycznej gościnnej szkoły w Węglowicach spotkało się blisko pół setki różnych wykonawców – solistów i zespołów. Młodzi ludzie – od przedszkolaków po uczniów w wieku gimnazjalnym z różnych placówek w gminie Wręczyca – zaprezentowali licznie zgromadzonej publiczności własne interpretacje piosenek i tańców wywodzących się z obszernego zasobu tradycji naszej kultury. Przegląd, w ramach którego każdy młody wykonawca został doceniony już za sam udział, zorganizowało Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Wręczyca Wielka przy współudziale Szkoły Podstawowej w Węglowicach i gminy Wręczyca. Beata Pawelak, która poprowadziła sobotnią imprezę, mówi, że dorośli dziś kultywujący tradycje ludowe nie ukrywają, że jeden z celów całego tego przedsięwzięcia to zaszczepienie młodemu pokoleniu upodobania do folkloru.

Kierująca stowarzyszeniem organizującym przegląd Barbara Opiłka wylicza wszystko to, czym uzupełniono występy – komponując z całości dużą folklorystyczną imprezę. Obok dekoracji towarzyszących scenie stanęły więc wieńce dożynkowe, które przygotowywały w tym roku koła gospodyń. W holu można było też zobaczyć wystawy rękodzieła – tego, co tworzą sami mieszkańcy gminy. A to na przykład oryginalna biżuteria albo ręcznie malowane bombki choinkowe. W innym miejscu stanęła wystawa fotografii, w jeszcze innym była mała prezentacja haftowanych serwetek i chusteczek. Całość ujęto w ramy biesiady – z kawiarenką, domowej roboty słodkościami i smakołykami. Atmosfera była przyjemna. A występy dzieci – gwarantowały nie tylko doznania artystyczne, ale i mnóstwo pozytywnych emocji dla oglądających je dorosłych. (jar)

GALERIA

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Węglowice

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Węglowice

jk

Mają „zieloną pracownię”

Jarosław Jędrysiak2 grudnia 2018
ytuu

Przedszkolaki miały święto

Jarosław Jędrysiak14 października 2018
kuba

Kuba świetny z angielskiego

Jarosław Jędrysiak11 marca 2018
a

II Gminny Przegląd Folklorystyczny dla Dzieci i Młodzieży

Ewa Chojnacka26 października 2017
ccc

Dzień Babci i Dziadka z pompą

Redakcja5 marca 2017
1

Wieczór młodych poetów

Redakcja1 stycznia 2017