Wyłudzili miliony z unijnych dotacji na internet – Gazeta Kłobucka
Region

Wyłudzili miliony z unijnych dotacji na internet

Postępowanie prowadzi Delegatura CBA w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.
ARCH.
Wyłudzili miliony z unijnych dotacji na internet

PROKURATURA. 9 podejrzanych, 12 projektów unijnych na łączną kwotę ponad 90 mln zł, 58 firm i beneficjentów uczestniczących w nielegalnym procederze – trwa śledztwo katowickiej Delegatury CBA i Prokuratury Okręgowej w Gliwicach dotyczące wyłudzania dotacji unijnych na wybudowanie na terenie województwa śląskiego sieci szerokopasmowego internetu

W kolejnym etapie śledztwa śląscy agenci CBA zatrzymali dwóch biznesmenów z Tarnowskich Gór. Jeden z nich jest podejrzany o wyłudzenie dotacji unijnych na kwotę ok. 5 mln zł oraz pomocnictwo do wyłudzenia kolejnych 3 mln zł w ramach realizacji projektów unijnych „Zapewnienie dostępu do Internetu na etapie ostatniej mili”. Drugi biznesmen usłyszał zarzuty pomocnictwa do wyłudzenia 5 mln zł i prania brudnych pieniędzy. Prokuratura zastosowała wobec podejrzanych środki zapobiegawcze: dozory policyjne i poręczenia majątkowe.

– Wykryty przez CBA i prokuraturę proceder polegał m.in. na wielokrotnym zawyżaniu i wystawianiu fikcyjnych faktur, na takim obrocie tymi fakturami, aby ominąć obowiązek posiadania wkładu własnego i uzyskać sztucznie zawyżone dofinansowanie – informuje Piotr Kaczorek z CBA. – Pomimo iż zdarzenia gospodarcze opisane w fakturach nie zaistniały, a ich wartość była wielokrotnie zawyżona, za każdą wystawioną fakturą szła rzeczywista płatność ze środków unijnych. Podwykonawcy rozliczali się z beneficjentem tytułem innych fikcyjnych transakcji, niekoniecznie związanych z realizacją projektów unijnych.

Jak informują śledczy, starano się przy tym stworzyć pozory legalności i wypełniania unijnych procedur. Grupa starannie maskowała swoje milionowe wyłudzenia, a jednak po kolei jej członkowie wpadają w ręce agentów CBA.

Projekt „ostatniej mili”, w którym rolę instytucji wdrażającej pełniło Centrum Projektów Polska Cyfrowa, miał na celu stworzenie możliwości bezpośredniego dostarczania usługi szerokopasmowego dostępu do internetu mieszkańcom obszarów, na których prowadzenie tej działalności na zasadach rynkowych jest nieopłacalne finansowo. Badane w śledztwie inwestycje były realizowane w latach 2010-2015 na terenie woj. śląskiego. Chodzi o 12 projektów unijnych na łączną kwotę ponad 90 mln zł oraz 58 firm i beneficjentów uczestniczących w nielegalnym procederze. Postępowanie prowadzi Delegatura CBA w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Jak podkreślają śledczy, sprawa ma charakter rozwojowy. (as)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Więcej w Region

word

Dni otwarte w WORD

Ewa Chojnacka11 czerwca 2018
xcv

Miał 5 promili, zabił kobietę

Magdalena Kurzak4 czerwca 2018
dym (1)

Unormują jakość paliw?

Jarosław Jędrysiak27 maja 2018
43

Ku przestrodze. Nie omijajcie zapór!

Ewa Chojnacka24 maja 2018
xcvxcv

Młodzież kruszy mur kłamstwa katyńskiego

Ewa Chojnacka29 kwietnia 2018
zab

Pół miliona na zabytki

Jarosław Jędrysiak18 kwietnia 2018