Wyłudzili miliony z unijnych dotacji na internet – Gazeta Kłobucka
Region

Wyłudzili miliony z unijnych dotacji na internet

Postępowanie prowadzi Delegatura CBA w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.
ARCH.
Wyłudzili miliony z unijnych dotacji na internet

PROKURATURA. 9 podejrzanych, 12 projektów unijnych na łączną kwotę ponad 90 mln zł, 58 firm i beneficjentów uczestniczących w nielegalnym procederze – trwa śledztwo katowickiej Delegatury CBA i Prokuratury Okręgowej w Gliwicach dotyczące wyłudzania dotacji unijnych na wybudowanie na terenie województwa śląskiego sieci szerokopasmowego internetu

W kolejnym etapie śledztwa śląscy agenci CBA zatrzymali dwóch biznesmenów z Tarnowskich Gór. Jeden z nich jest podejrzany o wyłudzenie dotacji unijnych na kwotę ok. 5 mln zł oraz pomocnictwo do wyłudzenia kolejnych 3 mln zł w ramach realizacji projektów unijnych „Zapewnienie dostępu do Internetu na etapie ostatniej mili”. Drugi biznesmen usłyszał zarzuty pomocnictwa do wyłudzenia 5 mln zł i prania brudnych pieniędzy. Prokuratura zastosowała wobec podejrzanych środki zapobiegawcze: dozory policyjne i poręczenia majątkowe.

– Wykryty przez CBA i prokuraturę proceder polegał m.in. na wielokrotnym zawyżaniu i wystawianiu fikcyjnych faktur, na takim obrocie tymi fakturami, aby ominąć obowiązek posiadania wkładu własnego i uzyskać sztucznie zawyżone dofinansowanie – informuje Piotr Kaczorek z CBA. – Pomimo iż zdarzenia gospodarcze opisane w fakturach nie zaistniały, a ich wartość była wielokrotnie zawyżona, za każdą wystawioną fakturą szła rzeczywista płatność ze środków unijnych. Podwykonawcy rozliczali się z beneficjentem tytułem innych fikcyjnych transakcji, niekoniecznie związanych z realizacją projektów unijnych.

Jak informują śledczy, starano się przy tym stworzyć pozory legalności i wypełniania unijnych procedur. Grupa starannie maskowała swoje milionowe wyłudzenia, a jednak po kolei jej członkowie wpadają w ręce agentów CBA.

Projekt „ostatniej mili”, w którym rolę instytucji wdrażającej pełniło Centrum Projektów Polska Cyfrowa, miał na celu stworzenie możliwości bezpośredniego dostarczania usługi szerokopasmowego dostępu do internetu mieszkańcom obszarów, na których prowadzenie tej działalności na zasadach rynkowych jest nieopłacalne finansowo. Badane w śledztwie inwestycje były realizowane w latach 2010-2015 na terenie woj. śląskiego. Chodzi o 12 projektów unijnych na łączną kwotę ponad 90 mln zł oraz 58 firm i beneficjentów uczestniczących w nielegalnym procederze. Postępowanie prowadzi Delegatura CBA w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Jak podkreślają śledczy, sprawa ma charakter rozwojowy. (as)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Więcej w Region

konst

Koszulki KOD-u nie znieważają pomników

Jarosław Jędrysiak13 września 2018
ile

Ile mają nasi w Katowicach?

Jarosław Jędrysiak12 września 2018
wodka

Coraz częściej wódka

Jarosław Jędrysiak12 września 2018
hg

Rządowe normy jakości węgla są złe?

Jarosław Jędrysiak11 września 2018
juyh

Emerytura za obowiązki matki

Jarosław Jędrysiak10 września 2018
bb

Nauczyciele mniej aktywni po awansie

Jarosław Jędrysiak9 września 2018