Będą inwentaryzować pod fotowoltaikę – Gazeta Kłobucka
Lipie

Będą inwentaryzować pod fotowoltaikę

Taką inwentaryzację przeprowadzi firma, która będzie wybrana w drodze zapytania o cenę. Przedstawiciel takiej firmy będzie musiał dotrzeć do każdego mieszkańca i taką inwentaryzację przeprowadzić. Potrwa to kilka miesięcy – zapowiada Bożena Wieloch.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Będą inwentaryzować pod fotowoltaikę

INWESTYCJA. W gminie Lipie zapowiadają kolejne działania, które umożliwią złożenie w przyszłym roku wniosku o dofinansowanie do ogniw fotowoltaicznych. Chodzi o projekt, w którym takie instalacje trafią na domy prywatne mieszkańców

Do 26 maja gmina ma czas na złożenie wniosku o dofinansowanie do indywidualnych instalacji fotowoltaicznych na domach mieszkańców. Jak już informowaliśmy, zainteresowanie skorzystaniem z takiego rozwiązania było spore, bo dofinansowanie to tu aż 85%. Gmina przed złożeniem wniosku do Regionalnego Programu Operacyjnego musi jeszcze wypracować program funkcjonalno- użytkowy. Jego podstawą będzie inwentaryzacja miejsc, w których będą potem montowane urządzenia fotowoltaiczne.

– Taką inwentaryzację przeprowadzi firma, która będzie wybrana w drodze zapytania o cenę. Przedstawiciel takiej firmy będzie musiał dotrzeć do każdego mieszkańca i taką inwentaryzację przeprowadzić. Potrwa to kilka miesięcy – zapowiada Bożena Wieloch.

Zainteresowanie fotowoltaiką jest duże, zdarza się więc, że ktoś próbuje przy okazji zrobić tu swój interes. – Cała inwentaryzacja odbędzie się bezpłatnie. Żeby nie było tak, jak gdzieś wyczytałam, że jakaś firma zaczęła chodzić po domach i inwentaryzować odpłatnie. Nie. Osoba, która u nas będzie wchodzić w tym celu na posesję, będzie musiała mieć pełnomocnictwo wójta – dodaje Bożena Wieloch.

Koszt inwentaryzacji będzie ujęty w całościowych kosztach projektu, dlatego mieszkańcy nie będą za to osobno płacić.

W gminie Lipie zainteresowanie montażem fotowoltaiki na domach zgłosiło ponad 300 osób. Przy średnim koszcie około 18 tys. za urządzenie daje to sumę w okolicach 6 milionów złotych. W całym województwie na ten cel jest do wykorzystania około 70 milionów dofinansowania. Zakładanie, że Lipie dostanie z tego tyle, by skorzystali wszyscy chętni, jest mało realistyczne. Wiadomo na dziś, że gmina zamierza wnioskować o co najmniej 151 takich instalacji – ale może nieco więcej, np. 160 czy 170. W pewnym przybliżeniu – dla około połowy zainteresowanych.

Przy czym trwają tu jeszcze niezbędne analizy.

Podczas przyjmowania wniosków od mieszkańców podawano, że kryterium ich uwzględnienia stanowić będzie kolejność ich wpływu do gminy. Nie przypadkiem kolejka pod urzędem w dniu przyjmowania dokumentów ustawiła się jeszcze przed otwarciem instytucji. Dodatkowym wymaganiem jest niezaleganie z opłatami na rzecz gminy. Możliwe, że ktoś, kto zmieściłby się na liście do dofinansowania, wypadnie z niej z tego powodu, że zalega z opłatami czy podatkami. Możliwe też, że podczas inwentaryzacji gdzieś zostaną stwierdzone warunki techniczne, które uniemożliwią montaż instalacji. Wszystkie te zagadnienia są jeszcze na razie kwestią przyszłości. (jar>

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Lipie

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Lipie

plac_zabaw

Place zabaw czynne od wtorku

Jarosław Jędrysiak14 lipca 2020
lipie9

Prawie milion dla gminy

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2020
michalak

Rozpoczęli nabór do żłobka

Jarosław Jędrysiak17 maja 2020
bozena wieloch

Gmina odpowiada poczcie

Jarosław Jędrysiak1 maja 2020
peugot

Potrącił rowerzystkę i uciekł

Ewa Chojnacka17 kwietnia 2020
aasd

Podszyli się pod urząd?

Jarosław Jędrysiak17 kwietnia 2020