Ochronią rośliny przed atakami soli – Gazeta Kłobucka
Ekologia

Ochronią rośliny przed atakami soli

Jedna z mat wykorzystanych w Krakowie.
ZZM Kraków
Ochronią rośliny przed atakami soli

Żeby ulice i chodniki nie były zimą śliskie, posypuje się je piaskiem i solą. Sól jest jednak szkodliwa dla zieleni. Sposobem na jej ochronę w tym okresie mogą być specjalne maty odsalające. Ostatnio położono je w Krakowie

Krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej na razie położył maty na czterech ulicach. Za ich pomocą chce chronić przyuliczne rośliny.

– Zimą są one atakowane z każdej strony przez sól drogową. Trafia ona w okolice przyulicznych drzew bezpośrednio podczas rozsypywania soli na ulicach oraz chodnikach, ale również poprzez przesiąkanie soli z błota pośniegowego. W miejscach o bardzo dużym nasileniu ruchu kołowego i pieszego sól rozprzestrzenia się również w postaci aerozolu solnego. Kluczowa jest więc jak najskuteczniejsza ochrona roślin i gleby przed tym zjawiskiem – podkreśla ZZM w Krakowie.

Zdecydowano się na zastosowanie innowacyjnego rozwiązania – systemu Odsalax. Składa się on z trzech podstawowych elementów: tac ochronnych, wypełniających tace absorberów i instalacji odzysku soli po okresie zimowym.

– Maty odsalające to ochrona poszczególnych drzew wchodzących w skład zieleni przyulicznej, w tym zieleni zabytkowej, przy pomocy jednostkowych tac przeznaczonych dla drzew o określonej średnicy pnia – podaje zarząd.

Chodzi nie tylko o ochronę środowiska naturalnego, ale również o odzyskanie soli w celu wykorzystanie jej w przyszłości. (oprac. PW)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ekologia

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Ekologia

cv

Elektromobilność coraz bliżej

Jarosław Jędrysiak10 stycznia 2018
ggf

Zdrowa żywność z Polskich Lasów

Piotr Wiewióra25 grudnia 2017
vcvcv

Pieniądze na badania w ochronie środowiska i energetyce

Piotr Wiewióra13 grudnia 2017
energo

Energooszczędne domy drewniane. Będzie pomoc

Piotr Wiewióra6 grudnia 2017
odpady

O skutecznym gospodarowaniu odpadów

Piotr Wiewióra5 listopada 2017
4

Kto skorzysta z programu „Smog Stop”?

Piotr Wiewióra2 listopada 2017