Ochronią rośliny przed atakami soli – Gazeta Kłobucka
Ekologia

Ochronią rośliny przed atakami soli

Jedna z mat wykorzystanych w Krakowie.
ZZM Kraków
Ochronią rośliny przed atakami soli

Żeby ulice i chodniki nie były zimą śliskie, posypuje się je piaskiem i solą. Sól jest jednak szkodliwa dla zieleni. Sposobem na jej ochronę w tym okresie mogą być specjalne maty odsalające. Ostatnio położono je w Krakowie

Krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej na razie położył maty na czterech ulicach. Za ich pomocą chce chronić przyuliczne rośliny.

– Zimą są one atakowane z każdej strony przez sól drogową. Trafia ona w okolice przyulicznych drzew bezpośrednio podczas rozsypywania soli na ulicach oraz chodnikach, ale również poprzez przesiąkanie soli z błota pośniegowego. W miejscach o bardzo dużym nasileniu ruchu kołowego i pieszego sól rozprzestrzenia się również w postaci aerozolu solnego. Kluczowa jest więc jak najskuteczniejsza ochrona roślin i gleby przed tym zjawiskiem – podkreśla ZZM w Krakowie.

Zdecydowano się na zastosowanie innowacyjnego rozwiązania – systemu Odsalax. Składa się on z trzech podstawowych elementów: tac ochronnych, wypełniających tace absorberów i instalacji odzysku soli po okresie zimowym.

– Maty odsalające to ochrona poszczególnych drzew wchodzących w skład zieleni przyulicznej, w tym zieleni zabytkowej, przy pomocy jednostkowych tac przeznaczonych dla drzew o określonej średnicy pnia – podaje zarząd.

Chodzi nie tylko o ochronę środowiska naturalnego, ale również o odzyskanie soli w celu wykorzystanie jej w przyszłości. (oprac. PW)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ekologia

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Ekologia

gf

Dieslem Krakowa nie zwiedzisz

Jarosław Jędrysiak6 września 2018
ulga

Ulgą w smog

Jarosław Jędrysiak5 września 2018
fg

Chcą czystej energii

Jarosław Jędrysiak4 września 2018
re

Wybiorą lepsze jaja

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2018
tz

Byle jakiego pieca już się nie kupi

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2018
zz

W góry po śmieci

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2018