Ochronią rośliny przed atakami soli – Gazeta Kłobucka
Ekologia

Ochronią rośliny przed atakami soli

Jedna z mat wykorzystanych w Krakowie.
ZZM Kraków
Ochronią rośliny przed atakami soli

Żeby ulice i chodniki nie były zimą śliskie, posypuje się je piaskiem i solą. Sól jest jednak szkodliwa dla zieleni. Sposobem na jej ochronę w tym okresie mogą być specjalne maty odsalające. Ostatnio położono je w Krakowie

Krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej na razie położył maty na czterech ulicach. Za ich pomocą chce chronić przyuliczne rośliny.

– Zimą są one atakowane z każdej strony przez sól drogową. Trafia ona w okolice przyulicznych drzew bezpośrednio podczas rozsypywania soli na ulicach oraz chodnikach, ale również poprzez przesiąkanie soli z błota pośniegowego. W miejscach o bardzo dużym nasileniu ruchu kołowego i pieszego sól rozprzestrzenia się również w postaci aerozolu solnego. Kluczowa jest więc jak najskuteczniejsza ochrona roślin i gleby przed tym zjawiskiem – podkreśla ZZM w Krakowie.

Zdecydowano się na zastosowanie innowacyjnego rozwiązania – systemu Odsalax. Składa się on z trzech podstawowych elementów: tac ochronnych, wypełniających tace absorberów i instalacji odzysku soli po okresie zimowym.

– Maty odsalające to ochrona poszczególnych drzew wchodzących w skład zieleni przyulicznej, w tym zieleni zabytkowej, przy pomocy jednostkowych tac przeznaczonych dla drzew o określonej średnicy pnia – podaje zarząd.

Chodzi nie tylko o ochronę środowiska naturalnego, ale również o odzyskanie soli w celu wykorzystanie jej w przyszłości. (oprac. PW)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ekologia

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Ekologia

hg

Polskie jabłonie pełne papug?

Jarosław Jędrysiak6 czerwca 2018
warto (1)

Warto wspierać gospodarstwa edukacyjne

Jarosław Jędrysiak4 czerwca 2018
er

Kurczaka los

Jarosław Jędrysiak2 czerwca 2018
zaba

Całować nie trzeba

Jarosław Jędrysiak10 maja 2018
smieci

Przyłącz się do sprzątania Europy

Adam Świerczyński9 maja 2018
jedza

One jedzą plastik

Jarosław Jędrysiak2 maja 2018