Politycy zafundowali nam zakaz handlu w niedziele – Gazeta Kłobucka
Polityka

Politycy zafundowali nam zakaz handlu w niedziele

Politycy zafundowali nam zakaz handlu w niedziele

Klamka zapadła. Sejm uchwalił zakaz handlu w niedzielę. Pierwsze ograniczenia odczujemy od marca.

Jeśli ktoś uważał pójście w niedzielę z rodziną do galerii handlowej za dobrą okazję do integracji z bliskimi, to musi się przyzwyczaić, że wkrótce już takiej możliwości mieć nie będzie. Od 1 marca tylko w dwie niedziele handlowe w miesiącu będą działać tego rodzaju wielkopowierzchniowe obiekty handlowe. Od 2019 r. będzie to już tylko jedna niedziela miesięcznie, a od 2020 r. – zostanie ich ledwie kilka w roku. Ustawę poparło 254 posłów. Teraz trafi do Senatu, potem do podpisu przez prezydenta.

Zamykania sklepów w niedziele domagała się „Solidarność”. Rozwiązanie to wedle pomysłodawców ma umożliwić pracownikom sklepów wielkopowierzchniowych spędzanie niedziel z rodzinami, a nie w pracy. Krytycy podnoszą tu jednak liczne argumenty. Bo skoro w niedzielę mają mieć wolne ekspedienci, to czemu nie np. barmani czy bileterzy w kinach? W końcu oni też mają rodziny, a ich praca akurat w niedzielę nie jest żywotnie potrzebna. W zamian sugerowano więc rozwiązania regulujące zasady pracy w niedzielę, które umożliwiłyby handel tego dnia, a przy okazji może też uregulowały i poprawiły sytuację innych pracowników wykonujących swe obowiązki właśnie tego dnia. Górę wzięła jednak polityka – i uchwalono ustawę która w pewien sposób faworyzuje tylko jedną grupę zawodową. Czy słusznie? Punkt widzenia może się tu różnić z kilku przynajmniej powodów.

Jak to wszystko zafunkcjonuje – zobaczymy od marca. Teoretycznie padały głosy o możliwości wycofania się z tego rozwiązania, gdyby społeczeństwo nie było z niego zadowolone. Niektórzy komentatorzy sugerują wręcz, że PiS wspierając ekspedientów utrudnił życie klientom – a przecież to klienci są grupą znacznie większą i gotową za takie przeszkody „podziękować” kartką wyborczą. Na dobrą sprawę trudno jednak wyrokować na ten temat zanim zakaz handlu w niedzielę zacznie obowiązywać.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polityka

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Polityka

wybory

A gdyby wybory odbyły się normalnie?

Adam Świerczyński4 maja 2020
100-zloty

„Skubanie samorządów”

Jarosław Jędrysiak26 grudnia 2019
kiepura będzie

Kiepura będzie jedynką PSL?

Ewa Chojnacka3 sierpnia 2019
sadel

Sądel już nie kieruje lubelskimi lasami

Jarosław Jędrysiak19 lutego 2019
87

Kto idzie po wójta i burmistrza

Jarosław Jędrysiak22 lipca 2018
ergre

Nasz poseł wiceministrem

Jarosław Jędrysiak15 lipca 2018