Kotły na ekologiczny pellet za unijne – Gazeta Kłobucka
Przystajń

Kotły na ekologiczny pellet za unijne

Najpierw trzeba wypełnić i złożyć ankietę wraz z deklaracją uczestnictwa w projekcie. Deklaracje są dostępne na stronie internetowej urzędu www.gminaprzystajń.pl oraz w samym urzędzie.
PIOTR WIEWIÓRA
Kotły na ekologiczny pellet za unijne

Do 30 listopada w Urzędzie Gminy Przystajń potrwa nabór osób chętnych – właścicieli lub użytkowników budynków mieszkalnych, zameldowanych na terenie tej gminy – do udziału w projekcie „Montaż kotłów na biomasę (pellet) o mocy do 25kW”. Urząd powalczy o unijne dofinansowanie na ten cel, a jeśli je uzyska, to założy kotły do końca 2019 roku

Instalacje przez 5 lat od zakończenia projektu byłyby własnością gminy i na ten okres zostały użyczone do bezpłatnego użytkowania właścicielom lub użytkownikom posesji. Dopiero po upływie tego czasu zostałyby im na własność. Gmina chce starać się o dofinansowanie unijne w wysokości 85 proc. kwalifikowalnych (netto). W ramach rozpoczętego już naboru planuje zamontować 50 kotłów na biomasę (pellet). Wziąć udział w projekcie mogą osoby fizyczne zameldowane na terenie gminy, będące właścicielami lub użytkownikami budynków mieszkalnych, gdzie efekty realizacji projektu wykorzystywane będą wyłącznie do celów socjalno-bytowych mieszkańców.
− W przypadku współwłasności nieruchomości wszyscy współwłaściciele muszą wyrazić zgodę na użyczenie nieruchomości na cele projektu. Ponadto muszą to być osoby nieposiadające jakichkolwiek zobowiązań wobec gminy z tytułu należności podatkowych, opłat za wodę, wywóz śmieci itp. – informuje UG Przystajń.

Co trzeba zrobić?
Najpierw trzeba wypełnić i złożyć ankietę wraz z deklaracją uczestnictwa w projekcie. Ankiety są dostępne na stronie internetowej urzędu www.gminaprzystajń.pl oraz w samym urzędzie. Po zweryfikowaniu spełnienia warunków udziału w projekcie oraz uwzględnieniu mocy pieca uczestnik będzie musiał w podanym terminie zgłosić się do urzędu wraz z dowodem osobistym, gdzie będzie musiał wyrazić zgodę na bezpłatne użyczenie swojej nieruchomości na cele projektu.
W jego zakres wchodzą: piec z zasobnikiem na pellet o mocy do 25 kW oraz montaż i rozruch urządzenia. Nie obejmuje on natomiast m.in. kosztów wymiany wkładu kominowego ani remontu kotłowni w zakresie, który nie jest niezbędny do prawidłowego zamontowania i funkcjonowania kotła. Przy udziale pieniędzy unijnych, o które wystąpi Przystajń, mogą zostać zamontowane kotły dedykowane tylko i wyłącznie do spalania biomasy – bez możliwości montażu drugiego rusztu do wykorzystania na spalanie paliw konwencjonalnych, np. ekogroszku.

Zabezpieczyć ponad 2 tys. zł
– Szacunkowy koszt instalacji wynosi średnio 13-14 tys. zł netto, natomiast koszt udziału własnego uczestników projektu 1,9-2,1 tys. zł plus VAT. VAT dla instalacji zlokalizowanej w budynkach mieszkalnych do powierzchni 300 m2 wynosi 8 proc., w pozostałych budynkach oraz budynkach gospodarczych – 23 proc. Ostateczny koszt instalacji jest uzależniony od wielkości zamontowanego pieca i zostanie indywidualnie wyceniony na etapie wykonywania robót – podaje UG.
Instalacje te nie będą mogły być wykorzystywane do prowadzenia działalności rolniczej oraz działalności gospodarczej, w tym agroturystyki – przeznaczone są wyłącznie na potrzeby gospodarstwa domowego. Władze gminy podkreślają, że wejdą w montaż kotłów tylko jeśli zostanie przyznane dofinansowanie. W takiej sytuacji realizacja nastąpi do końca 2019 roku.
Pellet to granulat produkowany z odpadów drzewnych: trocin, wiórów czy zrębków, sprasowanych pod wysokim ciśnieniem. Uznawany jest za jeden z najlepszych substytutów paliw tradycyjnych (kopalnych), węgla, gazu i oleju opałowego. Jest znacznie bardziej przyjazny środowisku, prawie nie zawiera w sobie (w przeciwieństwie do węgla czy ropy) szkodliwej siarki, ma niską wilgotność, a w procesie spalania powstaje tylko około 0,5 proc. popiołu. (oprac. PW)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przystajń

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Przystajń

zmianapo

Zmiana po latach

Ewa Chojnacka27 listopada 2018
1a

W terenie i po śladach historii

Jarosław Jędrysiak19 sierpnia 2018
mecz

Mecz Pokoleń

Stanisław Wrzesiński20 lipca 2018
a

Biblioteka na dwóch kółkach

Jarosław Jędrysiak16 czerwca 2018
bc

Śmieci nie podrożeją

Jarosław Jędrysiak1 maja 2018
3f

W urzędzie zapłacisz kartą lub telefonem

Piotr Wiewióra12 kwietnia 2018