Maluch + mało atrakcyjny? – Gazeta Kłobucka
Lipie

Maluch + mało atrakcyjny?

Wójt stwierdziła, że są korzystniejsze dla gminy warianty w sprawie żłobka niż program Maluch +. Dlatego gmina, mimo wstępnych deklaracji, nie skorzysta z tego ministerialnego programu.
Maluch + mało atrakcyjny?

ŚWIADCZENIA. Choć początkowo gmina Lipie miała skorzystać ze środków programu Maluch + na uruchomienie żłobka, wycofano się z tego pomysłu. Ale nie z planów uruchomienia placówki dla najmłodszych dzieci

– Jeśli chodzi o kwestię utworzenia żłobka, to wycofuję swoją deklarację dotyczącą korzystania z programu Maluch + – stwierdziła podczas ostatniej sesji wójt Bożena Wieloch. O programie Maluch + pisaliśmy niedawno. Deklaracje większości gmin wskazywały, że nie zamierzają one korzystać z tych środków. Sekretarz Zbigniew Sosin z Krzepic wprost wyjawił nam wówczas powód: program oferuje potencjalnie niezbyt wysokie dofinansowania, a nakłada na gminę szereg obowiązków. I możliwe, że ostatecznie więcej byłoby kosztów dla gminy, także tych niekoniecznie niezbędnych, niż korzyści z przystąpienia do programu.

Teraz do podobnego wniosku doszli też w Lipiu. Przy czym tutaj nie odpuszczają sprawy żłobka. Po prostu gdzie indziej widzą środki, które pomogą w utworzeniu takiej placówki. – Częstochowa oferuje nam około pół miliona dofinansowania z Regionalnego programu Operacyjnego. Dlatego niekorzystne byłoby dla gminy zastosowanie programu Maluch +, bo w nim możliwe jest dofinansowanie 200 tysięcy, ale gdyby było dużo zainteresowanych gmin, to może nawet tylko 100 tysięcy. A obostrzeń w programie jest bardzo dużo – uzasadniała wójt gminy.

W tej sytuacji gmina stoi przed dość jasnym wyborem. Urząd zamierza skorzystać ze środków z RPO. Prace nad przygotowaniem odpowiedniego programu, który to umożliwi, są w toku. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Lipie

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Lipie

K - Święto z koncertem i stypendiami 1

Święto z koncertem i stypendiami

Jarosław Jędrysiak19 listopada 2019
K - PATRONAT - Wstrząsające wojenne wspomnienia (1900-2100) + fot

Wstrząsające wojenne wspomnienia

Jarosław Jędrysiak17 października 2019
K - Maluchy spacerują B

Maluchy spacerują

Jarosław Jędrysiak27 sierpnia 2019
mniej z pit

Mniej z PIT, a więcej na transport

Ewa Chojnacka3 sierpnia 2019
nadlesniczy

Nowy nadleśniczy, nowe porządki

Jarosław Jędrysiak22 maja 2019
uy

Wymienią oświetlenie

Jarosław Jędrysiak24 kwietnia 2019