Maluch + mało atrakcyjny? – Gazeta Kłobucka
Lipie

Maluch + mało atrakcyjny?

Wójt stwierdziła, że są korzystniejsze dla gminy warianty w sprawie żłobka niż program Maluch +. Dlatego gmina, mimo wstępnych deklaracji, nie skorzysta z tego ministerialnego programu.
Maluch + mało atrakcyjny?

ŚWIADCZENIA. Choć początkowo gmina Lipie miała skorzystać ze środków programu Maluch + na uruchomienie żłobka, wycofano się z tego pomysłu. Ale nie z planów uruchomienia placówki dla najmłodszych dzieci

– Jeśli chodzi o kwestię utworzenia żłobka, to wycofuję swoją deklarację dotyczącą korzystania z programu Maluch + – stwierdziła podczas ostatniej sesji wójt Bożena Wieloch. O programie Maluch + pisaliśmy niedawno. Deklaracje większości gmin wskazywały, że nie zamierzają one korzystać z tych środków. Sekretarz Zbigniew Sosin z Krzepic wprost wyjawił nam wówczas powód: program oferuje potencjalnie niezbyt wysokie dofinansowania, a nakłada na gminę szereg obowiązków. I możliwe, że ostatecznie więcej byłoby kosztów dla gminy, także tych niekoniecznie niezbędnych, niż korzyści z przystąpienia do programu.

Teraz do podobnego wniosku doszli też w Lipiu. Przy czym tutaj nie odpuszczają sprawy żłobka. Po prostu gdzie indziej widzą środki, które pomogą w utworzeniu takiej placówki. – Częstochowa oferuje nam około pół miliona dofinansowania z Regionalnego programu Operacyjnego. Dlatego niekorzystne byłoby dla gminy zastosowanie programu Maluch +, bo w nim możliwe jest dofinansowanie 200 tysięcy, ale gdyby było dużo zainteresowanych gmin, to może nawet tylko 100 tysięcy. A obostrzeń w programie jest bardzo dużo – uzasadniała wójt gminy.

W tej sytuacji gmina stoi przed dość jasnym wyborem. Urząd zamierza skorzystać ze środków z RPO. Prace nad przygotowaniem odpowiedniego programu, który to umożliwi, są w toku. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Lipie

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Lipie

K - Maluchy spacerują B

Maluchy spacerują

Jarosław Jędrysiak27 sierpnia 2019
mniej z pit

Mniej z PIT, a więcej na transport

Ewa Chojnacka3 sierpnia 2019
nadlesniczy

Nowy nadleśniczy, nowe porządki

Jarosław Jędrysiak22 maja 2019
uy

Wymienią oświetlenie

Jarosław Jędrysiak24 kwietnia 2019
13

Gmina odkupiła działkę starej szkoły

Jarosław Jędrysiak14 kwietnia 2019
fg-1

W Lipiu też chcą mieć gaz z sieci

Jarosław Jędrysiak5 marca 2019