Maluch + mało atrakcyjny? – Gazeta Kłobucka
Lipie

Maluch + mało atrakcyjny?

Wójt stwierdziła, że są korzystniejsze dla gminy warianty w sprawie żłobka niż program Maluch +. Dlatego gmina, mimo wstępnych deklaracji, nie skorzysta z tego ministerialnego programu.
Maluch + mało atrakcyjny?

ŚWIADCZENIA. Choć początkowo gmina Lipie miała skorzystać ze środków programu Maluch + na uruchomienie żłobka, wycofano się z tego pomysłu. Ale nie z planów uruchomienia placówki dla najmłodszych dzieci

– Jeśli chodzi o kwestię utworzenia żłobka, to wycofuję swoją deklarację dotyczącą korzystania z programu Maluch + – stwierdziła podczas ostatniej sesji wójt Bożena Wieloch. O programie Maluch + pisaliśmy niedawno. Deklaracje większości gmin wskazywały, że nie zamierzają one korzystać z tych środków. Sekretarz Zbigniew Sosin z Krzepic wprost wyjawił nam wówczas powód: program oferuje potencjalnie niezbyt wysokie dofinansowania, a nakłada na gminę szereg obowiązków. I możliwe, że ostatecznie więcej byłoby kosztów dla gminy, także tych niekoniecznie niezbędnych, niż korzyści z przystąpienia do programu.

Teraz do podobnego wniosku doszli też w Lipiu. Przy czym tutaj nie odpuszczają sprawy żłobka. Po prostu gdzie indziej widzą środki, które pomogą w utworzeniu takiej placówki. – Częstochowa oferuje nam około pół miliona dofinansowania z Regionalnego programu Operacyjnego. Dlatego niekorzystne byłoby dla gminy zastosowanie programu Maluch +, bo w nim możliwe jest dofinansowanie 200 tysięcy, ale gdyby było dużo zainteresowanych gmin, to może nawet tylko 100 tysięcy. A obostrzeń w programie jest bardzo dużo – uzasadniała wójt gminy.

W tej sytuacji gmina stoi przed dość jasnym wyborem. Urząd zamierza skorzystać ze środków z RPO. Prace nad przygotowaniem odpowiedniego programu, który to umożliwi, są w toku. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Lipie

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Lipie

mammo

Bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69 lat

Ewa Chojnacka12 lutego 2019
autobus

Jeśli nie PKS, to co?

Jarosław Jędrysiak27 stycznia 2019
w42

Będzie bezpieczniej dzięki nowym parkingom

Jarosław Jędrysiak24 stycznia 2019
fgh

Nie sypmy popiołu do odpadów zmieszanych!

Jarosław Jędrysiak22 stycznia 2019
fdg

Małżeński jubileusz

Jarosław Jędrysiak8 grudnia 2018
gh

Kosmetyczne zmiany w radzie

Jarosław Jędrysiak25 listopada 2018