Rusza budowa „przydomówek” – Gazeta Kłobucka
Przystajń, Bór Zajaciński, Ługi-Radły, Górki, Stany, Siekierowizna

Rusza budowa „przydomówek”

W województwie śląskim nie ma oczyszczalni wykonanych w takiej technologii. Musimy się dobrze rozeznać, żeby to był dobry wybór – wyjaśniał radnym wójt Henryk Mach.
Rusza budowa „przydomówek”

ŚCIEKI. 1 mln i 722 tys. zł – tyle gmina Przystajń zapłaci za budowę 112 przydomowych oczyszczalni ścieków na prywatnych posesjach. Jeszcze w tym roku może powstać 20- 30 takich instalacji, wszystkie mają być oddane do użytku najpóźniej do końca sierpnia

Kilka miesięcy od chwili złożenia wniosku o dofinansowanie gmina musiała czekać na decyzję Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W końcu fundusz ogłosił, że pokryje 40 proc. kosztów budowy oraz udzieli 60-procentowej pożyczki, którą później umorzy, jeśli gmina spełni niezbędne warunki. We wrześniu urząd rozpisał przetarg na wykonanie oczyszczalni. Ale w połowie listopada, kiedy odbywała się sesja rady gminy, wciąż nie był on rozstrzygnięty.

– Ponieważ ciągle jeszcze prosimy firmę o uzupełnienie dokumentów. Chodzi o kwestie techniczne i logistyczne, m.in. żeby instalacje były wykonane z odpowiednich materiałów. W województwie śląskim nie ma oczyszczalni wykonanych w takiej technologii. Musimy się dobrze rozeznać, żeby to był dobry wybór – wyjaśniał radnym wójt Henryk Mach.

Właśnie dla lepszego rozeznania – jak podał na sesji wójt – przedstawiciele władz gminy mieli niebawem pojechać do Uniejowa, gdzie firma wykonała już wcześniej ok. 120 tego rodzaju instalacji. Wygląda na to, że się upewnili, ponieważ kilka dni po sesji przetarg został rozstrzygnięty. Wygrała firma Emkan-Pro z Zambrowa z najniższą ofertą na 1 mln i 722 tys. zł. To mniej niż gmina zamierzała przeznaczyć na sfinansowanie budowy (2 mln zł). Powstanie 112 biologicznych, bezobsługowych i bezzapachowych instalacji dla mieszkańców: Boru Zajacińskiego, Górek, Stanów, Ługów-Radłów i Siekierowizny. To miejscowości, do których doprowadzenie kanalizacji sanitarnej byłoby bardzo trudne zarówno ze względów finansowych, jak i technicznych, m.in. z uwagi na fakt, że gmina Przystajń korzysta z oczyszczalni ścieków w Pankach. Termin zakończenia inwestycji to 31 sierpnia 2018, ale jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, to jeszcze w tym roku może być wykonanych ok. 30 instalacji. Wszystkie przez 5 lat mają być własnością gminy i dopiero po upływie tego czasu oficjalnie przejść w ręce mieszkańców. Budowa, która właśnie się rozpoczyna, to pierwszy etap. W najbliższej przyszłości Przystajń planuje kolejne, pod warunkiem, że uda się pozyskać pomoc finansową z zewnątrz. (PW)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przystajń, Bór Zajaciński, Ługi-Radły, Górki, Stany, Siekierowizna

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Przystajń, Bór Zajaciński, Ługi-Radły, Górki, Stany, Siekierowizna

1

Część przydomowych oczyszczalni jednak w tym roku

Piotr Wiewióra9 października 2017