Kapliczka z Dankowic wygrywa konkurs – Gazeta Kłobucka
Dankowice

Kapliczka z Dankowic wygrywa konkurs

Mieszkańcy Dankowic na uroczystej gali finałowej prezentują wizerunek zabytku, który odrestaurowali własnymi siłami.
SOŁECTWO DANKOWICE
Kapliczka z Dankowic wygrywa konkurs

KONKURS. Najpierw udanie odrestaurowali starą kapliczkę w swojej wsi, a teraz dzięki temu wygrali w ogólnopolskim konkursie. W Dankowicach dają przykład, jak dbać o własne lokalne skarby

Konkurs fotograficzno-faktograficzny „Krzyże, Figury i Kapliczki Przydrożne” o zasięgu ogólnopolskim ogłoszono jeszcze w sierpniu. Jego celem było wyeksponowanie miejsc związanych z polską tradycją, religią, kulturą i historią. W Dankowicach lokalna społeczność doprowadziła do porządku starą kapliczkę (pisaliśmy o tym wcześniej, w odpowiednim czasie), był tu więc obiekt wpisujący się świetnie w tematykę konkursu. Zdjęcia oraz opis kapliczki po generalnym remoncie zgłosił do niego Marcin Pyzik, sekretarz Młodzieżowej Rady Sołeckiej Dankowic.

Zgłoszenie z Dankowic zmierzyło się z około 700 konkurentami. Z doskonałym wynikiem. W siedzibie Muzeum Archidiecezji Warszawskiej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. W obecności delegacji z Dankowic ogłoszono werdykt, zgodnie z którym kapliczka św. Jana Nepomucena z tej podkrzepickiej miejscowości zajęła pierwsze miejsce! Łącznie z ogromnej liczby zgłoszeń nagrodzono tylko 8 kapliczek.

– Dla naszej społeczności bardzo cenną nagrodą jest to, że zdjęcie naszej odnowionej kapliczki wraz z opisem zostało opublikowane w kalendarzu „Krzyże, Figury i Kapliczki Przydrożne”, wydanym m.in. przez Muzeum Archidiecezji Warszawskiej oraz Narodowe Centrum Kultury. Jest to doskonała forma promocji, bowiem kalendarz trafi do wielu organizacji i instytucji w Polsce oraz poza jej granicami jako prezent noworoczny – mówi Jakub Zalewski, sołtys Dankowic.

We wsi spodziewają się też, że ich kapliczka, skoro zdobyła tak istotne laury, może tu przyciągnąć turystów zainteresowanych tego rodzaju obiektami. Nie jest to wcale mrzonka, bo relację z rozstrzygnięcia konkursu transmitowało Polskiego Radio i TVP Kultura. Radio zawita tu zresztą także w przyszłym roku.

– W ramach cyklu „Nieznane zakątki Polski” zostanie nagrana audycja poświęcona dziedzictwu kulturowemu i historycznemu naszej miejscowości – mówi Zalewski. (jar)

Zabytkowa kapliczka św. Jana Nepomucena w Dankowicach została zbudowana w 1843 r. Ponad częścią murowaną, przykrytą gontowym daszkiem, ma drewnianą wieżyczkę zakończoną baniastym hełmem. Ma też kuty krzyż i chorągiewkę z inskrypcją „Rok 1843”. W przeźroczu wieżyczki jest żeliwny dzwon z inskrypcją „Panki 1843”. To zabytek dawnego hutnictwa w naszym regionie. Na przełomie czerwca i lipca 2016 r., dzięki staraniom mieszkańców Dankowic oraz środkom finansowym wyodrębnionym z funduszu sołeckiego, przeprowadzono generalny remont kapliczki. Prace były konsultowane z Delegaturą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jak widać, przyniosły świetny efekt – doceniany nie tylko przez tych, którzy obiekt ten mieli okazję zobaczyć z bliska.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Dankowice

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Dankowice

dworski

Dworski bal karnawałowy

Jarosław Jędrysiak2 marca 2019
dankowice

Siłownia za sołeckie

Jarosław Jędrysiak14 sierpnia 2018
nm

Na pielgrzymkę i na konferencję

Jarosław Jędrysiak5 sierpnia 2018
promo

Znajdą pomysł na promocję Dankowic?

Jarosław Jędrysiak1 sierpnia 2018
swietowali

Świętowali całym sołectwem

Jarosław Jędrysiak25 lipca 2018
ytfgh

Praktykowali, jak aktywizować mieszkańców

Jarosław Jędrysiak24 lipca 2018