Pieniądze na badania w ochronie środowiska i energetyce – Gazeta Kłobucka
Ekologia

Pieniądze na badania w ochronie środowiska i energetyce

Nasz projekt wpisuje się w założenia przyjętej jednogłośnie przez Sejmik Województwa Śląskiego w kwietniu tego roku uchwały antysmogowej – podkreśla Michał Gramatyka, wicemarszałek województwa śląskiego.
BP ŚUM Tomasz Żak
Pieniądze na badania w ochronie środowiska i energetyce

„Silesia pod błękitnym niebem” to nazwa wspólnego przedsięwzięcia Województwa Śląskiego i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, wartego 100 mln zł. W jego ramach ogłaszane będą konkursy o dofinansowania na realizację prac badawczych, których celem jest rozwój nowych rynków dla technologii ochrony środowiska i energetyki

– Nasz wspólny projekt otrzymał pozytywną opinię rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Bez wątpienia wpisuje się w założenia przyjętej jednogłośnie przez Sejmik Województwa Śląskiego w kwietniu tego roku uchwały antysmogowej – podkreśla Michał Gramatyka, wicemarszałek województwa śląskiego.

Celem prac badawczych w ramach „Silesii pod błękitnym niebem” jest rozwój nowych rynków dla technologii ochrony środowiska i energetyki.

– Nowe potrzeby w regionie, formułowane przede wszystkim przez przedsiębiorców i mieszkańców, będą wpływać na intensyfikację prac badawczych nad nowymi technologiami w obszarze ochrony środowiska i energetyki – informuje Biuro Prasowe Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. – Rozwiązania te dotyczą zasadniczo zmniejszenia energo- i zasobochłonności procesów oraz emisji zanieczyszczeń. Na tym tle wyłaniają się nowe rozwiązania w zakresie energetyki oraz transportu. Jednocześnie zwiększenie nacisku na rozwiązania strategiczne w zakresie ochrony środowiska, znajdujące się w sferze administracji publicznej, sprzyja rozwojowi technologii dla ochrony środowiska – dodaje.

Urząd zwraca uwagę, że rozwiązanie takie jak zielone zamówienia publiczne wpływa na stymulację nowych rynków, w których istotną rolę odgrywają proekologiczne przepisy i normy. Województwo musi też wprowadzić zmiany w sektorze energetyki. Dotyczą one innowacyjnych rozwiązań prowadzących do redukcji emisji dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery. Wiążą się ponadto ze zwiększeniem efektywności energetycznej oraz zwiększeniem udziału odnawialnych źródeł energii do 20 proc. w krajowym miksie energetycznym do 2020 roku.

– W ramach programu zostaną zrealizowane badania przemysłowe i prace rozwojowe mające na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza pochodzących ze źródeł niskich, tzn. spalania paliw w paleniskach domowych i transportu na terenie województwa śląskiego – podaje BP ŚUM. – Planowane interdyscyplinarne projekty będą obejmowały m.in. takie dziedziny jak energetyka, inżynieria biomedyczna, informatyka czy medycyna i przyczynią się do rozwoju różnych gałęzi gospodarki oraz poprawią jej konkurencyjność – zaznacza.

Pierwsze konkursy mają być ogłoszone w przyszłym roku. Do 2023 rok zaplanowano finansowanie projektów B + R, wyłonionych w ramach konkursów, a do roku 2027 przeprowadzenie ich ewaluacji oraz monitorowanie efektów realizacji. Za 10 lat nastąpić ma finisz wspólnego przedsięwzięcia województwa i NCBiR.

Zarząd województwa dodatkowo prowadzi obecnie z Komisją Europejską ustalenia dotyczące finansowania działań związanych z ochroną powietrza środkami śląskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. (oprac. PW)

Wśród proponowanych projektów technologicznych znalazły się m.in.: opracowanie skutecznego i nisko kosztowego przenośnego oczyszczacza powietrza wewnętrznego niskoemisyjny, wielopaliwowy, automatyczny kocioł na paliwa stałe niskoemisyjny kominek z płaszczem wodnym opalany drewnem ograniczanie problemu niskiej emisji poprzez spalanie w kotłach pyłowych paliw zawiesinowych na bazie mułów węglowych układy wspomagające ogrzewnictwo indywidualne poprzez wykorzystanie OZE projekt małej biogazowni na potrzeby gmin wiejskich układy odzysku energii odpadowej w autobusach miejskich czy wieża antysmogowa – Smog Free Tower.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ekologia

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Ekologia

gf

Dieslem Krakowa nie zwiedzisz

Jarosław Jędrysiak6 września 2018
ulga

Ulgą w smog

Jarosław Jędrysiak5 września 2018
fg

Chcą czystej energii

Jarosław Jędrysiak4 września 2018
re

Wybiorą lepsze jaja

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2018
tz

Byle jakiego pieca już się nie kupi

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2018
zz

W góry po śmieci

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2018