Obsługa szkół zarabia zbyt mało? – Gazeta Kłobucka
Wręczyca Wielka

Obsługa szkół zarabia zbyt mało?

Dyrektor Zenon Kudła przypomniał, że wręczycka oświata zmaga się w ostatnim czasie z regularnie rosnącymi wydatkami. Dlatego podwyżki mogą być dopiero od kwietnia.
PW
Obsługa szkół zarabia zbyt mało?

FINANSE. Pracownicy obsługi i administracji gminnych placówek oświatowych w gminie Wręczyca Wielka wystąpili do władz o podniesienie im wynagrodzeń. Po dyskusji na posiedzeniu połączonych komisji radni zajęli stanowisko zbieżne z wójtowskim. Będą 10 procentowe podwyżki. Ale nie od razu

Zaczęło się od pisma pracowników, skierowanego do władz gminy w listopadzie. Następnie sprawa trafiła na komisje, które obradowały w połowie poprzedniego miesiąca. Zenon Kudła – dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno- Administracyjnego Oświaty (GZEAO) – stwierdził wówczas, że rozumie sytuację i potrzeby tej grupy pracowników. Ale jednocześnie przypomniał, że wręczycka oświata zmaga się w ostatnim czasie z regularnie rosnącymi wydatkami.

– Zadań przybywa, a subwencja maleje – podkreślił.

Dyrektor Kudła wyjaśnił, że spore koszty pociągnęła za sobą konieczność doposażenia szkół w związku z reformą oświaty oraz konieczność uruchomienia trzech dodatkowych oddziałów przedszkolnych, żeby zgodnie z nowymi przepisami zapewnić trzylatkom miejsca w przedszkolach.

Ponadto gmina realizuje obecnie wielomilionowe inwestycje przedszkolne we Wręczycy Wielkiej, Pile I i Węglowicach. Mają one na celu m.in. zwiększenie liczby miejsc dla dzieci, więc po ich zakończeniu konieczne będzie zatrudnienie dodatkowych kilkunastu osób. Czyli kolejne koszty. Dlatego ewentualna podwyżka od zaraz nie wchodziła w grę. Co innego za kilka miesięcy.

Ostatecznie ustalono, że pracownicy dostaną 10-procentowe podwyżki (brutto) od kwietnia 2018 roku – po przesunięciu środków uchwałą na kwietniowej sesji. Podczas posiedzenia połączonych komisji radni zajęli jednogłośnie pozytywne stanowisko w tej sprawie. Dyskutowali jeszcze nad kwestią wysokości stawki zasadniczej, która jest taka sama zarówno dla osób rozpoczynających pracę, jak i tych, które są zatrudnione już od wielu lat. Radni sugerowali, żeby ją zróżnicować.

– Tak będzie sprawiedliwiej – zgodzili się.

Ale sami nie zdecydowali się na taki krok, uznając, że nie leży to w ich kompetencjach. Stwierdzili, że powinni się tym zająć dyrektorzy placówek oświatowych. (PW)

Na podstawie informacji uzyskanych w GZEAO podajemy aktualne wynagrodzenia pracowników obsługi i administracji w szkołach i przedszkolach (brutto).
Sprzątaczka/woźna – 2.000-2.184 zł
Konserwator – 2.400-2.880 zł
Pomoc kuchenna – 2.000-2.148 zł
Kucharka – 2.081-2.244 zł
Intendent – 2.256-2.280 zł
Referent/sekretarka – 2.224-3.228 zł

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wręczyca Wielka

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Wręczyca Wielka

sklad

Ustalili skład komisji

Jarosław Jędrysiak5 grudnia 2018
hutdd

We Wręczycy „dojna” zmiana

Jarosław Jędrysiak4 grudnia 2018
osinski

Osiński symbolicznie tańszy od Krawczyka

Jarosław Jędrysiak1 grudnia 2018
wille

Co się zmieni we Wręczycy?

Jarosław Jędrysiak25 listopada 2018
osinski

Osiński wójtem we Wręczycy

Jarosław Jędrysiak11 listopada 2018
3qwe

Pietrulewicz czy Osiński?

Ewa Chojnacka2 listopada 2018