Obsługa szkół zarabia zbyt mało? – Gazeta Kłobucka
Wręczyca Wielka

Obsługa szkół zarabia zbyt mało?

Dyrektor Zenon Kudła przypomniał, że wręczycka oświata zmaga się w ostatnim czasie z regularnie rosnącymi wydatkami. Dlatego podwyżki mogą być dopiero od kwietnia.
PW
Obsługa szkół zarabia zbyt mało?

FINANSE. Pracownicy obsługi i administracji gminnych placówek oświatowych w gminie Wręczyca Wielka wystąpili do władz o podniesienie im wynagrodzeń. Po dyskusji na posiedzeniu połączonych komisji radni zajęli stanowisko zbieżne z wójtowskim. Będą 10 procentowe podwyżki. Ale nie od razu

Zaczęło się od pisma pracowników, skierowanego do władz gminy w listopadzie. Następnie sprawa trafiła na komisje, które obradowały w połowie poprzedniego miesiąca. Zenon Kudła – dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno- Administracyjnego Oświaty (GZEAO) – stwierdził wówczas, że rozumie sytuację i potrzeby tej grupy pracowników. Ale jednocześnie przypomniał, że wręczycka oświata zmaga się w ostatnim czasie z regularnie rosnącymi wydatkami.

– Zadań przybywa, a subwencja maleje – podkreślił.

Dyrektor Kudła wyjaśnił, że spore koszty pociągnęła za sobą konieczność doposażenia szkół w związku z reformą oświaty oraz konieczność uruchomienia trzech dodatkowych oddziałów przedszkolnych, żeby zgodnie z nowymi przepisami zapewnić trzylatkom miejsca w przedszkolach.

Ponadto gmina realizuje obecnie wielomilionowe inwestycje przedszkolne we Wręczycy Wielkiej, Pile I i Węglowicach. Mają one na celu m.in. zwiększenie liczby miejsc dla dzieci, więc po ich zakończeniu konieczne będzie zatrudnienie dodatkowych kilkunastu osób. Czyli kolejne koszty. Dlatego ewentualna podwyżka od zaraz nie wchodziła w grę. Co innego za kilka miesięcy.

Ostatecznie ustalono, że pracownicy dostaną 10-procentowe podwyżki (brutto) od kwietnia 2018 roku – po przesunięciu środków uchwałą na kwietniowej sesji. Podczas posiedzenia połączonych komisji radni zajęli jednogłośnie pozytywne stanowisko w tej sprawie. Dyskutowali jeszcze nad kwestią wysokości stawki zasadniczej, która jest taka sama zarówno dla osób rozpoczynających pracę, jak i tych, które są zatrudnione już od wielu lat. Radni sugerowali, żeby ją zróżnicować.

– Tak będzie sprawiedliwiej – zgodzili się.

Ale sami nie zdecydowali się na taki krok, uznając, że nie leży to w ich kompetencjach. Stwierdzili, że powinni się tym zająć dyrektorzy placówek oświatowych. (PW)

Na podstawie informacji uzyskanych w GZEAO podajemy aktualne wynagrodzenia pracowników obsługi i administracji w szkołach i przedszkolach (brutto).
Sprzątaczka/woźna – 2.000-2.184 zł
Konserwator – 2.400-2.880 zł
Pomoc kuchenna – 2.000-2.148 zł
Kucharka – 2.081-2.244 zł
Intendent – 2.256-2.280 zł
Referent/sekretarka – 2.224-3.228 zł

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wręczyca Wielka

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Wręczyca Wielka

przed

Przedszkolaki pięknie śpiewają

Jarosław Jędrysiak27 maja 2018
walnal

Wyprzedzał i walnął w drzewo

Jarosław Jędrysiak26 maja 2018
zz

Zamknęli dzieciom drogę do dalszego etapu?

Magdalena Kurzak22 kwietnia 2018
potacenie

Śmiertelnie potrącił i zbiegł

Jarosław Jędrysiak16 kwietnia 2018
43

Podzielili sołectwo, które… było już podzielone

Piotr Wiewióra28 marca 2018
smog

Po co kontrolują, skoro nie mogą karać?

Piotr Wiewióra27 marca 2018