Ile Europejczycy wydają na święta? – Gazeta Kłobucka
Pozostałe artykuły

Ile Europejczycy wydają na święta?

Ile Europejczycy wydają na święta?

To już trzecia edycja największego globalnego badania Grupy Ferratum przeprowadzonego w 20 krajach Europy i Wspólnoty Brytyjskiej. W ankiecie wzięło udział ponad 13 tysięcy osób. Na co wydajemy pieniądze w czasie świąt? Jaki prezent gwiazdkowy wybieramy najchętniej? Mieszkańcy którego kraju wydadzą najwięcej? Czy wolimy kupować przez internet, czy w stacjonarnych sklepach? – to kilka z pytań, na które Ferratum Bank odpowiada

Gospodarka europejska nadal przeżywa powolne ożywienie. Przy porównaniu dwóch ubiegłorocznych edycji Barometru różnice wydatków mieszkańców poszczególnych państw zanikają. Blisko połowa respondentów ma w planach przeznaczyć na zbliżające się święta kwotę porównywalną do zeszłorocznej. Natomiast 6% gospodarstw domowych planuje większe wydatki.

Dane Barometru pokazują, że w porównaniu do ubiegłego roku najbardziej spadły wydatki Brytyjczyków. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii planowali poświęcić na świąteczne zakupy 38,5% swoich przychodów, z kolei w tym roku – jedynie 23%.

Natomiast najwięcej w Europie wydadzą mieszkańcy Niemiec. Są oni skłonni przeznaczyć na świąteczne zakupy ponad 30% przychodu gospodarstwa domowego. Wynik ten jest o 10% większy od średniej we wszystkich dwudziestu krajach, które wzięły udział w badaniu.

Niespodziewanie, drugie miejsce za Niemcami zajmują kraje bałtyckie – Litwa i Estonia – z kolei najbardziej oszczędni okazali się mieszkańcy Norwegii, Finlandii i Holandii. Respondenci z tych zamożnych społeczeństw przeznaczą na świąteczne wydatki niespełna 5% swoich zasobów.

Za przykład może posłużyć Finlandia, siedziba Grupy Ferratum, której mieszkańcy chcą wydać na święta mniej więcej 15% dochodu netto, z kolei obywatele sąsiedniej Szwecji – 20%. Okazuje się, że nawet 75% świątecznych zakupów wciąż realizujemy w stacjonarnych sklepach, ale procent zakupów online stale wzrasta. Dane Barometru obrazują, że udział zakupów internetowych przeciętnej rodziny w ciągu roku wzrośnie z 21,6 do 24,5%.

Liderem w liczbie internetowych transakcji jest Wielka Brytania. Brytyjczycy zrealizują za pośrednictwem sieci aż 40% swoich świątecznych zakupów. Powyżej średniej europejskiej znajdują się również mieszkańcy Holandii, Szwecji, Francji, Czech, Polski i Niemiec.

Do najchętniej kupowanych prezentów gwiazdkowych należą: gry i zabawki (20%), odzież (18%) oraz sprzęt elektroniczny (12%). Porównując tegoroczne plany z ubiegłorocznymi wydatkami, możemy zauważyć pewne różnice między poszczególnymi państwami.

Zbliżające się święta nie będą dobrym okresem dla rynku wydawniczego. W stosunku do ubiegłego roku książka spadła w zestawieniu z drugiego najchętniej kupowanego prezentu do wyniku tylko 6%. Książka jest w pierwszej piątce najpopularniejszych prezentów gwiazdkowych jedynie w Polsce (10%) i Czechach (8%).

Odzież należy do ulubionych wyborów mieszkańców Bułgarii, Hiszpanii i Kanady. Z kolei gry i zabawki są najchętniej kupowane we Francji (31%), Australii (26%) i Polsce (23%). Zaskakująca jest pozycja alkoholu w zestawieniu – na zakup tego typu podarku wskazali jedynie Kanadyjczycy, co dodatkowo stanowi 4% udziału w ich świątecznych zakupach. (oprac. ferratum.pl)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pozostałe artykuły

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Pozostałe artykuły

xc

W górę i w dół tygodnia

Ewa Chojnacka13 listopada 2018
pl

POLSKA NIEPODLEGŁA! ️

Ewa Chojnacka11 listopada 2018
41

Dokąd trafia nasze dziecko w sieci?

Adam Świerczyński5 listopada 2018
wiele

Wiele ważnych osób odeszło. Zobaczcie kto i kiedy.

Ewa Chojnacka31 października 2018
pracazdalna

Plusy i minusy pracy zdalnej

Ewa Chojnacka22 października 2018
choroba

Jesteś na chorobowym? Sprawdź co można, a czego absolutnie nie wolno robić na zwolnieniu lekarskim?

Ewa Chojnacka10 października 2018