Czy ubezpieczenie mieszkania jest obowiązkowe? – Gazeta Kłobucka
Pozostałe artykuły

Czy ubezpieczenie mieszkania jest obowiązkowe?

Czy ubezpieczenie mieszkania jest obowiązkowe?

Polskie prawo w większości przypadków nie nakłada przymusu ubezpieczenia mieszkania i domu właścicielom. Wykupienie polisy jest w pełni dobrowolne i zależy tylko i wyłącznie od indywidualnej decyzji właściciela. Brak obowiązku nie powinien jednak być przesłanką do tego, by rezygnować z polisy.

Ubezpieczenie mieszkania to jedna z podstawowych czynności, która gwarantuje nieruchomości bezpieczeństwo, a jej właścicielom komfort użytkowania i zapewnia spokojny sen. Powszechnego obowiązku ubezpieczenia nieruchomości nie ma, ale np. rolnicy posiadający gospodarstwo liczące ponad 1 hektar, muszą wykupić polisę na dom i budynki wchodzące w skład gospodarstwa. Podobnie jest z osobami, które decydują się na zakup nieruchomości z kredytem hipotecznym.


Ubezpieczenie dla właściciela czy najemcy?

Warto zaznaczyć, że ubezpieczenie mieszkaniowe może wykupić jedynie właściciel nieruchomości, nie zaś jego „użytkownik”. Jest to ważne w sytuacji wynajmowania mieszkania, kiedy właściciele bardzo często nie znają prawa i próbują przerzucić odpowiedzialność ubezpieczenia mieszkania na najemców. Ubezpieczyciel podpisze umowę na polisę jedynie z prawnym właścicielem lokum.

Powyższa zasada dotyczy jednak podstawy polisy mieszkaniowej, czyli ochrony nieruchomości na wypadek zaistnienia jednego ze zdarzeń losowych wymienionych w umowie. Z polisy może skorzystać również najemca, ubezpieczając mienie ruchome znajdujące się w mieszkaniu wynajmującego na wypadek np. kradzieży.


Dlaczego warto nabyć ubezpieczenie mieszkania?

Wykupienie polisy mieszkaniowej to podstawowa czynność, która zabezpiecza nasze mienie. Nieruchomość narażona jest na wiele czynników ryzyka, które potrafią wywołać olbrzymie zniszczenia, których naprawa będzie wiązała się z ogromnymi nakładami finansowymi, którymi bardzo często możemy nie dysponować.

Ubezpieczenie mieszkania, choć nie jest obowiązkowe, powinien wykupić przynajmniej każdy właściciel. Koszty nie są wysokie na tyle, by nie móc sobie na nie pozwolić. Sprawdzając ubezpieczenie domu ranking na www.ubezpieczeniemieszkania.pl szybko zorientujemy się, że podstawowe pakiety, które zapewniają już całkiem wysoki poziom ochrony i pomocy, można nabyć już za kilkadziesiąt złotych rocznie. Nieco bardziej rozbudowane warianty podstawowe to koszt ok. 100 zł rocznie. Nie jest to wysoka cena, a zapewnia naprawdę potrzebną ochronę.

Kiedy dysponujemy polisą, to ubezpieczyciel jest odpowiedzialny za pokrycie kosztów wszelkich napraw. Ubezpieczenie mieszkaniowe chroni nas przede wszystkim przed następstwami zdarzeń losowych. Wśród nich należy wymienić np. wybuch gazu, pożar, zalanie mieszkania, powódź, osuwanie się ziemi, trzęsienie ziemi, wichury, gradobicia, itp. W przypadku domów jednorodzinnych niezwykle groźnym czynnikiem są silne wiatry, które potrafią zrywać dachy i uszkadzać konstrukcje budynków.

Dlatego lepiej przeciwdziałać podobnym wypadkom przez odpowiednie zabezpieczenie finansowe. Jeśli nie wiemy gdzie ubezpieczyć mieszkanie na www.ubezpieczeniemieszkania.pl znajdziemy przydatne wskazówki i pomocne narzędzie w postaci porównywarki ubezpieczeń. Wystarczy kilka chwil, aby poznać wysokość składki u różnych towarzystw dostępnych na rynku.

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

  1. esska

    20 grudnia 2017 at 14:01

    Nie jest chyba obowiązkowe ale na pewno warto mieć polise na rożne zdarzenia, moja polisa w Concordii obejmuje i zalanie, pożar, włamanie z kradzieżą, a także ubezpieczyłam od przepięć i oszklenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pozostałe artykuły

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Pozostałe artykuły

xc

W górę i w dół tygodnia

Ewa Chojnacka13 listopada 2018
pl

POLSKA NIEPODLEGŁA! ️

Ewa Chojnacka11 listopada 2018
41

Dokąd trafia nasze dziecko w sieci?

Adam Świerczyński5 listopada 2018
wiele

Wiele ważnych osób odeszło. Zobaczcie kto i kiedy.

Ewa Chojnacka31 października 2018
pracazdalna

Plusy i minusy pracy zdalnej

Ewa Chojnacka22 października 2018
choroba

Jesteś na chorobowym? Sprawdź co można, a czego absolutnie nie wolno robić na zwolnieniu lekarskim?

Ewa Chojnacka10 października 2018