Dodatkowe 3,5 tys. zł dla wójta? – Gazeta Kłobucka
Bez kategorii

Dodatkowe 3,5 tys. zł dla wójta?

W sprawie wynagrodzenia dla Henryka Macha jak dotąd radni podjęli trzy uchwały.
Dodatkowe 3,5 tys. zł dla wójta?

PŁACE. Pod obrady radny gminy na najbliższej sesji trafi projekt uchwały w sprawie zwiększenia wójtowi Henrykowi Machowi dodatku specjalnego do maksymalnej przewidzianej przepisami wysokości 40 proc. Oznacza to o blisko 3,5tys. zł brutto wyższe wynagrodzenie za okres od października do grudnia 2017

Projekt obejmuje właśnie okres wspomnianych trzech miesięcy, więc nie dotyczy już roku 2018. Obecnie wójt na stałe otrzymuje dodatek specjalny w wysokości 25 proc. od płacy zasadniczej i dodatku funkcyjnego łącznie. Za pracę między październikiem i grudniem 2017 miałby mieć ten dodatek zwiększony do 40 proc. Wyższy – w myśl polskich przepisów – być już nie może. Dlaczego radni chcą go podnieść?

– Związane jest to z wykonywaniem dodatkowych obowiązków służbowych dotyczących nadzorowania i rozliczania inwestycji gminnych oraz projektów z Europejskiego Funduszu Społecznego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wójtowi nie może być przyznana nagroda pieniężna, przysługuje mu natomiast dodatek specjalny do wysokości 40 proc. od płacy zasadniczej i dodatku funkcyjnego łącznie – czytamy w uzasadnieniu. Dokładnie oznacza to, że Henryk Mach otrzymałby za wspomniany okres 3 420 zł brutto. Ponieważ jego aktualne wynagrodzenie wynosi 10 022 zł brutto miesięcznie, to przy uwzględnieniu wyższego dodatku daje to w październiku, listopadzie i grudniu po 11 162 zł brutto.

To druga w tym roku, a czwarta w kadencji 2014-2018 uchwała dotycząca wójtowskiego uposażenia. Najpierw w grudniu 2014 roku ustalono je na poziomie 8 989 zł brutto miesięcznie. W 2015 roku podniesiono wynagrodzenie do kwoty niespełna 9 500 zł z uwagi na obowiązki pełnione przez Henryka Macha w Związku Międzygminnym Panki–Przystajń ds. Ochrony Wód. Z kolei w kwietniu tego roku radni uchwalili podwyżkę w wysokości 527 zł brutto miesięcznie, tym samym zwiększając mu pensję do 10 022 zł.

– Mamy taką zasadę w gminie, że co roku pracownikom urzędu podnosimy płace o wskaźnik inflacji. Wójt to też pracownik urzędu, ale tej podwyżki o inflację nie miał. Dlatego postanowiliśmy zsumować te wskaźniki z dwóch lat, ale w związku z faktem, że jesteśmy z jego pracy zadowoleni, bo w gminie dobrze się dzieje, jeszcze trochę dołożyliśmy – wyjaśniła GK wiosną Henryka Kapuścik, przewodnicząca Rady Gminy Przystajń. (PW)

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

  1. IRENA

    21 grudnia 2017 at 06:29

    Pani przewodnicząca fajnie rozdaje się państwowe pieniądze ! czy uważa pani że 10 tys brutto to mało ? Ile pozyskał Wójt pieniędzy , aby dać mu podwyżkę , bo tylko wydawać to każdy potrafi. Czy wie pani że podwyżka Wójta to też podwyżka dla całego UG. Dlaczego jest tu cisza ???? gdzie jest Kłobucka.pl !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Bez kategorii

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Bez kategorii

rek

Śmieci muszą być droższe

Jarosław Jędrysiak3 marca 2019
hg

Rzeka może zalewać działki

Jarosław Jędrysiak10 stycznia 2019
tu

Nowa rada pod nowym kierownictwem

Jarosław Jędrysiak25 listopada 2018
cv

Młodzi dla Niepodległej

Ewa Chojnacka11 listopada 2018
rtt

Parkingu na razie nie będzie

Jarosław Jędrysiak26 lipca 2018
lis

Liswarta Krzepice powraca do okręgówki

Stanisław Wrzesiński29 czerwca 2018