Muzeum w byłym karcerze – Gazeta Kłobucka
Krzepice

Muzeum w byłym karcerze

W Krzepicach mają lokum do zdeponowania zabytków wykopanych przez archeologów na zamku. To ma pozwolić na pozostawienie ich na stałe w mieście.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Muzeum w byłym karcerze

ZABYTKI. Krzepickie zabytki mają szansę pozostać na stałe w Krzepicach

Od kilku lat trwają badania archeologiczne krzepickiego zamku. Z ziemi wydobyto już różne zabytkowe przedmioty. Muszą być teraz odpowiednio zabezpieczone i gdzieś przechowywane.

– Chodzi nam o to, by nie trafiły do innych muzeów, a mogły pozostać w Krzepicach – mówi burmistrz.

Wiadomo, że jeśli miejsce dla przechowywania zabytków się nie znajdzie, archeolodzy będą musieli oddać je do muzeów. Wtedy szanse na ich późniejszy powrót do Krzepic spadną do zera. Z takim problemem na naszym terenie zetknęło się już muzeum z Mokrej, gdzie też dużo wykopano z ziemi – i wszystko trafiło do muzeów daleko stąd.

Niedawno doszło do spotkania przedstawicieli miasta z Radosławem Hermanem, jednym z archeologów badających zamek. O jego wynikach informował potem burmistrz.

– Pierwszym miejscem lokalizacji izby muzealnej będzie budynek GOK-u przy ul. Krótkiej. Dokładnie będzie to pomieszczenie dawnego karceru – podaje Krystian Kotynia.

Samo pomieszczenie karceru ma już wartość historyczną. To tam znajdą też lokum zabytki z zamku. A jeśli będą wystawiane, to do tego celu posłuży sala tuż obok. Konserwator zabytków zadecyduje, czy warunki dla ich przechowywania są odpowiednie. W każdym razie miejsce w GOK-u ma być tu tylko rozwiązaniem czasowym.

– Później, gdy będziemy mogli ewentualnie przygotowywać inne pomieszczenia, to zabytki będziemy już mieli u siebie. Teraz ważny jest czas, by nie trzeba było ich oddawać komu innemu – dodaje Kotynia. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Krzepice

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Krzepice

1

Co robić z terenami w strefie?

Jarosław Jędrysiak17 stycznia 2018
wystep

Udany występ pingpongistów w wigilijnym turnieju

Stanisław Wrzesiński12 stycznia 2018
fd

Muszą oddychać smrodem z kominów

Jarosław Jędrysiak26 grudnia 2017
cvb

Kartki można zrobić samodzielnie

Jarosław Jędrysiak24 grudnia 2017
dziury

Co z dziurami na Mickiewicza?

Jarosław Jędrysiak23 grudnia 2017
321

20 lat na chwałę miasta

Jarosław Jędrysiak20 grudnia 2017