Muzeum w byłym karcerze – Gazeta Kłobucka
Krzepice

Muzeum w byłym karcerze

W Krzepicach mają lokum do zdeponowania zabytków wykopanych przez archeologów na zamku. To ma pozwolić na pozostawienie ich na stałe w mieście.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Muzeum w byłym karcerze

ZABYTKI. Krzepickie zabytki mają szansę pozostać na stałe w Krzepicach

Od kilku lat trwają badania archeologiczne krzepickiego zamku. Z ziemi wydobyto już różne zabytkowe przedmioty. Muszą być teraz odpowiednio zabezpieczone i gdzieś przechowywane.

– Chodzi nam o to, by nie trafiły do innych muzeów, a mogły pozostać w Krzepicach – mówi burmistrz.

Wiadomo, że jeśli miejsce dla przechowywania zabytków się nie znajdzie, archeolodzy będą musieli oddać je do muzeów. Wtedy szanse na ich późniejszy powrót do Krzepic spadną do zera. Z takim problemem na naszym terenie zetknęło się już muzeum z Mokrej, gdzie też dużo wykopano z ziemi – i wszystko trafiło do muzeów daleko stąd.

Niedawno doszło do spotkania przedstawicieli miasta z Radosławem Hermanem, jednym z archeologów badających zamek. O jego wynikach informował potem burmistrz.

– Pierwszym miejscem lokalizacji izby muzealnej będzie budynek GOK-u przy ul. Krótkiej. Dokładnie będzie to pomieszczenie dawnego karceru – podaje Krystian Kotynia.

Samo pomieszczenie karceru ma już wartość historyczną. To tam znajdą też lokum zabytki z zamku. A jeśli będą wystawiane, to do tego celu posłuży sala tuż obok. Konserwator zabytków zadecyduje, czy warunki dla ich przechowywania są odpowiednie. W każdym razie miejsce w GOK-u ma być tu tylko rozwiązaniem czasowym.

– Później, gdy będziemy mogli ewentualnie przygotowywać inne pomieszczenia, to zabytki będziemy już mieli u siebie. Teraz ważny jest czas, by nie trzeba było ich oddawać komu innemu – dodaje Kotynia. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Krzepice

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Krzepice

ref

Zapłacą za niedopilnowane psy?

Jarosław Jędrysiak20 marca 2018
koncert

Koncert dla pań

Jarosław Jędrysiak18 marca 2018
progi

Remont był potrzebny?

Jarosław Jędrysiak14 marca 2018
krzepice

Drewtex Grand Prix Krzepic

Stanisław Wrzesiński10 marca 2018
zywo

Co żywopłot robi nad rzeką?

Jarosław Jędrysiak3 marca 2018
ewd

Zdążą przed zawaleniem?

Jarosław Jędrysiak28 lutego 2018