Nowe oświetlenie. Jaki wariant jest najkorzytniejszy? – Gazeta Kłobucka
Lipie

Nowe oświetlenie. Jaki wariant jest najkorzytniejszy?

Choć proces decyzyjny jeszcze się nie zakończył, w zasadzie pewne jest, że oświetlenie uliczne będzie ledowe – i najpewniej w środkowym wariancie kosztowym.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Nowe oświetlenie. Jaki wariant jest najkorzytniejszy?

INWESTYCJA. Gmina Lipie przymierza się do wymiany oświetlenia ulicznego na oszczędniejsze, ledowe. Brano pod uwagę trzy warianty, z których wybrany zostanie jeden

O tym, jakie możliwości wyboru miała gmina – jakie warianty kosztów i możliwości regulacyjnych oświetlenia ulicznego – pisaliśmy wówczas, gdy temat był szerzej prezentowany samorządowcom, a potem także mieszkańcom na zebraniach wiejskich. Teraz nadchodzi czas decyzji co do wyboru rozwiązania.

– Autor audytu dotyczącego oświetlenia mógłby zabrać głos podczas kolejnego posiedzenia rady gminy i przedstawić wyniki. Na razie znamy wstępne wyniki audytu i na ich podstawie wiemy, że oprawy oświetleniowe należy wymienić na ledowe. Chodzi o wariant przedstawiany jako drugi, z kwotą 1,7 mln zł – zwróciła się do radnych wójt Bożena Wieloch.

Należy przypuszczać, że rada przychyli się do wyboru wariantu, który podpowiedzą wyniki audytu. Jest też już koncepcja co do finansowania przedsięwzięcia. Jak wspomniała wójt, miasto Częstochowa nie wykorzysta wszystkich środków z puli przewidzianej na takie zadania, do dyspozycji Lipia ma więc przypaść na pewno pół miliona złotych. Rzecz nie jest jeszcze ostatecznie rozstrzygnięta, a szacunkowo gmina chce celować w kwotę około dwukrotnie wyższego dofinansowania zewnętrznego. Jakkolwiek ostatecznie będzie wyglądał montaż finansowy, całe przedsięwzięcie się gminie opłaci i z czasem zwróci, bo przejście na LED-y obniży koszt oświetlenia ulicznego o około połowę. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Lipie

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Lipie

fdg

Małżeński jubileusz

Jarosław Jędrysiak8 grudnia 2018
gh

Kosmetyczne zmiany w radzie

Jarosław Jędrysiak25 listopada 2018
z

Nie wybrali odbiorcy odpadów

Jarosław Jędrysiak19 listopada 2018
g

Wyszła i nie wróciła

Jarosław Jędrysiak1 października 2018
czx

Żłobek spodobał się dzieciom

Jarosław Jędrysiak13 września 2018
piłkarskie

Piłkarskie „Lato 2018” w Lipiu

Stanisław Wrzesiński24 sierpnia 2018