Nowe oświetlenie. Jaki wariant jest najkorzytniejszy? – Gazeta Kłobucka
Lipie

Nowe oświetlenie. Jaki wariant jest najkorzytniejszy?

Choć proces decyzyjny jeszcze się nie zakończył, w zasadzie pewne jest, że oświetlenie uliczne będzie ledowe – i najpewniej w środkowym wariancie kosztowym.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Nowe oświetlenie. Jaki wariant jest najkorzytniejszy?

INWESTYCJA. Gmina Lipie przymierza się do wymiany oświetlenia ulicznego na oszczędniejsze, ledowe. Brano pod uwagę trzy warianty, z których wybrany zostanie jeden

O tym, jakie możliwości wyboru miała gmina – jakie warianty kosztów i możliwości regulacyjnych oświetlenia ulicznego – pisaliśmy wówczas, gdy temat był szerzej prezentowany samorządowcom, a potem także mieszkańcom na zebraniach wiejskich. Teraz nadchodzi czas decyzji co do wyboru rozwiązania.

– Autor audytu dotyczącego oświetlenia mógłby zabrać głos podczas kolejnego posiedzenia rady gminy i przedstawić wyniki. Na razie znamy wstępne wyniki audytu i na ich podstawie wiemy, że oprawy oświetleniowe należy wymienić na ledowe. Chodzi o wariant przedstawiany jako drugi, z kwotą 1,7 mln zł – zwróciła się do radnych wójt Bożena Wieloch.

Należy przypuszczać, że rada przychyli się do wyboru wariantu, który podpowiedzą wyniki audytu. Jest też już koncepcja co do finansowania przedsięwzięcia. Jak wspomniała wójt, miasto Częstochowa nie wykorzysta wszystkich środków z puli przewidzianej na takie zadania, do dyspozycji Lipia ma więc przypaść na pewno pół miliona złotych. Rzecz nie jest jeszcze ostatecznie rozstrzygnięta, a szacunkowo gmina chce celować w kwotę około dwukrotnie wyższego dofinansowania zewnętrznego. Jakkolwiek ostatecznie będzie wyglądał montaż finansowy, całe przedsięwzięcie się gminie opłaci i z czasem zwróci, bo przejście na LED-y obniży koszt oświetlenia ulicznego o około połowę. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Lipie

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Lipie

ping

Dwudniowy noworoczny turniej

Stanisław Wrzesiński16 marca 2018
bvg

Mało kasy na małe szkoły

Jarosław Jędrysiak13 marca 2018
ew

Nowe oświetlenie. Jaki wariant jest najkorzytniejszy?

Jarosław Jędrysiak17 stycznia 2018
b

System SMS jeszcze mało popularny

Jarosław Jędrysiak16 stycznia 2018
aasd

Po co jeszcze jeden nabór na fotowoltaikę?

Jarosław Jędrysiak19 grudnia 2017
xxc

Maluch + mało atrakcyjny?

Jarosław Jędrysiak3 grudnia 2017