PKS w likwidacji. Co z dowozem dzieci? – Gazeta Kłobucka
Powiat, Przystajń

PKS w likwidacji. Co z dowozem dzieci?

Póki co PKS wykonuje wszystko tak, jak powinien. Z tego co wiem, ustalił priorytety, którymi są m.in. szkoły, ponieważ tu ma pewne pieniądze - powiedziała Alina Piśniak (z prawej).
PKS w likwidacji. Co z dowozem dzieci?

PROBLEM. Kilka tygodni temu w stan likwidacji postawione zostało Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Lublińcu. Problem z transportem zbiorowym będą miały przede wszystkim samorządy z sąsiedniego powiatu lublinieckiego, ale przecież i w naszym powiecie spółka realizowała kursy. W przypadku gminy Przystajń nadal ważna jest umowa na dowóz dzieci do szkół. – Co teraz z nim będzie? – pytają tutejsi radni

Jesienią informowaliśmy na łamach GK o kłopotach częstochowskiego PKS, który z powodu braku kierowców m.in. ograniczył liczbę kursów. Lubliniecki odpowiednik przedsiębiorstwa natomiast już od dawna borykał się z problemami natury finansowej, których nie udało się przezwyciężyć. 23 listopada spółka postawiona została w stan likwidacji. To zmartwienie głównie dla mieszkańców powiatu lublinieckiego, na którego terenie realizowano większość kursów. Możliwości dojazdu do pracy, szkoły czy przychodni zostały w ten sposób znacząco ograniczone. Przedsiębiorstwo wykonywało jednak kursy także w naszym powiecie. Z gminą Przystajń na przykład ciągle obowiązuje spółkę umowa na dowóz dzieci do szkół. Sprawę tę poruszył na grudniowej sesji radny Remigiusz Wręczycki – w punkcie, w którym podsumowywane były zadania oświatowe za rok szkolny 2016/2017.

– Informacje na temat sytuacji PKS Lubliniec są bardzo niepokojące, a przecież to ono realizuje u nas dowóz do szkół – podkreślił, pytając, co teraz z dowozem będzie.

Alina Piśniak, kierownik Referatu Oświaty w UG Przystajń, poinformowała jednak, że umowa ważna jest do końca czerwca 2018 roku i nic jej nie wiadomo, jakoby miałaby przestać być realizowana.

– Póki co PKS wykonuje wszystko tak, jak powinien. Z tego co wiem, ustalił priorytety, którymi są m.in. szkoły, ponieważ tu ma pewne pieniądze – powiedziała Alina Piśniak. W grudniu likwidator lublinieckiej spółki Paweł Ludwisiak podał, że z początkiem stycznia wygaszone zostaną wszystkie kursy handlowe. Zwrócił też uwagę, że na jej ratowanie jest za późno, bo właściciel, czyli Skarb Państwa, podjął już decyzję o likwidacji. Ale po nowym roku autobusy jednak wyjechały na trasy, przynajmniej doraźnie. Było to możliwe dzięki ustaleniom podczas spotkania likwidatora z przedstawicielami władz gmin i powiatu lublinieckiego oraz posła Andrzeja Gawrona, do którego doszło po świętach. (PW)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat, Przystajń

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat, Przystajń

3

Zarząd dróg ma dyrektora

Redakcja5 listopada 2015