Czipują dalej, choć zainteresowanie średnie – Gazeta Kłobucka
Przystajń

Czipują dalej, choć zainteresowanie średnie

Wójt Mach (w środku) podkreślał, że liczy na duże zainteresowanie. Ale to okazało się co najwyżej średnie – zaczipowano 23 czworonogi.
Czipują dalej, choć zainteresowanie średnie

BEZPIECZEŃSTWO. W maju gmina rozpoczęła pilotażowy program czipowania psów. Zabezpieczyła pieniądze na wszczepienie elektronicznych mikroprocesorów u 100 czworonogów. Ale nie wykorzystała nawet 25 proc. tej kwoty. Mimo to czipowanie kontynuuje, choć w tegorocznym budżecie zapisała już znacznie mniejsze środki

Przystajń jako jedna z pierwszych gmin w naszym regionie zdecydowała się na taki program.

Dla wielu to wciąż nowość, ale i na czele mało którego samorządu stoi weterynarz. A nim z zawodu jest przecież włodarz Przystajni Henryk Mach. W ubiegłorocznym budżecie zabezpieczono pieniądze na zaczipowanie ok. 100 psów.

– Każdy pies, który będzie miał wszczepiony mikroprocesor, znajdzie się w krajowym rejestrze. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie ustalić tożsamość jego właściciela i skontaktować się z nim, jeśli np. zwierzę się zgubi – argumentował Henryk Mach. – Dla nas korzyść będzie z tego taka, że spadną nam niemałe koszty, które musimy ponosić z tytułu wyłapywania błąkających się po ulicach psów i umieszczania ich w schronisku – zaznaczał.

Wójt podkreślał, że liczy na duże zainteresowanie. Ale to okazało się co najwyżej średnie – zaczipowano 23 czworonogi.

– Pierwszy rok akcji cieszył się umiarkowanym zainteresowaniem mieszkańców. Zamierzamy jednak kontynuować program. Mamy nadzieję, że opiekunowie czworonogów przekonają się do tej formy identyfikacji, która znacznie zwiększa szansę odnalezienia pupila w przypadku jego zagubienia – mówi Łukasz Grajcar, w UG Przystajń podinspektor ds. utrzymania czystości i porządku w gminie.

W budżecie na 2018 rok władze zapewniły już znacznie mniejszą kwotę. Tym razem pozwoli ona na wyposażenie w unikalny mikroprocesor 50 psów. Gmina nie wyklucza zwiększenia puli środków, jeśli zainteresowanie będzie większe.

Mieszkańcy nie ponoszą żadnych kosztów za udział w programie. Zabiegi dalej wykonuje lecznica dla zwierząt „Sanus”, działająca w Przystajni przy ul. Targowej 3. Żeby numer identyfikacyjny psa mógł znaleźć się w bazie, opiekunowie muszą podać dane teleadresowe, niezbędne do kontaktu z nimi (imię i nazwisko, adres, numer telefonu bądź adres e-mail). Są one następnie umieszczane w ogólnopolskich rejestrach zwierząt oznakowanych. Jak dotąd we wspomnianej gminie odnotowano jeden przypadek odnalezienia właściciela zagubionego psa za pomocą identyfikatora. (PW)

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

  1. Irena Kochel

    23 stycznia 2018 at 15:43

    Czy pies z Panek moze być zaczipowany bezpłatnie? Jezeli tak co vo trzeba zrobić i gdzie die zgłosić?.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przystajń

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Przystajń

fdsc

Duże zmiany dla mieszkańców Kwiatowej

Piotr Wiewióra11 lutego 2018
nie

Nie muszą wyrównywać nauczycielom

Piotr Wiewióra5 lutego 2018
dieta

Sołtysi nie mogą, ale może kapelmistrz

Piotr Wiewióra1 lutego 2018
asfalt

Zerwali dobry asfalt. „Nie dało się inaczej”

Piotr Wiewióra20 stycznia 2018
xcv

Mikołajki w domu kultury

Jarosław Jędrysiak2 stycznia 2018
wydatki

Wydatki rekordowe, ale rok trudny

Piotr Wiewióra27 grudnia 2017