Czipują dalej, choć zainteresowanie średnie – Gazeta Kłobucka
Przystajń

Czipują dalej, choć zainteresowanie średnie

Wójt Mach (w środku) podkreślał, że liczy na duże zainteresowanie. Ale to okazało się co najwyżej średnie – zaczipowano 23 czworonogi.
Czipują dalej, choć zainteresowanie średnie

BEZPIECZEŃSTWO. W maju gmina rozpoczęła pilotażowy program czipowania psów. Zabezpieczyła pieniądze na wszczepienie elektronicznych mikroprocesorów u 100 czworonogów. Ale nie wykorzystała nawet 25 proc. tej kwoty. Mimo to czipowanie kontynuuje, choć w tegorocznym budżecie zapisała już znacznie mniejsze środki

Przystajń jako jedna z pierwszych gmin w naszym regionie zdecydowała się na taki program.

Dla wielu to wciąż nowość, ale i na czele mało którego samorządu stoi weterynarz. A nim z zawodu jest przecież włodarz Przystajni Henryk Mach. W ubiegłorocznym budżecie zabezpieczono pieniądze na zaczipowanie ok. 100 psów.

– Każdy pies, który będzie miał wszczepiony mikroprocesor, znajdzie się w krajowym rejestrze. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie ustalić tożsamość jego właściciela i skontaktować się z nim, jeśli np. zwierzę się zgubi – argumentował Henryk Mach. – Dla nas korzyść będzie z tego taka, że spadną nam niemałe koszty, które musimy ponosić z tytułu wyłapywania błąkających się po ulicach psów i umieszczania ich w schronisku – zaznaczał.

Wójt podkreślał, że liczy na duże zainteresowanie. Ale to okazało się co najwyżej średnie – zaczipowano 23 czworonogi.

– Pierwszy rok akcji cieszył się umiarkowanym zainteresowaniem mieszkańców. Zamierzamy jednak kontynuować program. Mamy nadzieję, że opiekunowie czworonogów przekonają się do tej formy identyfikacji, która znacznie zwiększa szansę odnalezienia pupila w przypadku jego zagubienia – mówi Łukasz Grajcar, w UG Przystajń podinspektor ds. utrzymania czystości i porządku w gminie.

W budżecie na 2018 rok władze zapewniły już znacznie mniejszą kwotę. Tym razem pozwoli ona na wyposażenie w unikalny mikroprocesor 50 psów. Gmina nie wyklucza zwiększenia puli środków, jeśli zainteresowanie będzie większe.

Mieszkańcy nie ponoszą żadnych kosztów za udział w programie. Zabiegi dalej wykonuje lecznica dla zwierząt „Sanus”, działająca w Przystajni przy ul. Targowej 3. Żeby numer identyfikacyjny psa mógł znaleźć się w bazie, opiekunowie muszą podać dane teleadresowe, niezbędne do kontaktu z nimi (imię i nazwisko, adres, numer telefonu bądź adres e-mail). Są one następnie umieszczane w ogólnopolskich rejestrach zwierząt oznakowanych. Jak dotąd we wspomnianej gminie odnotowano jeden przypadek odnalezienia właściciela zagubionego psa za pomocą identyfikatora. (PW)

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

  1. Irena Kochel

    23 stycznia 2018 at 15:43

    Czy pies z Panek moze być zaczipowany bezpłatnie? Jezeli tak co vo trzeba zrobić i gdzie die zgłosić?.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przystajń

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Przystajń

smieci

Razem taniej za śmieci? – W związku ze znaną sytuacją

Jarosław Jędrysiak17 lutego 2019
adf

Ile zarabiają nauczyciele?

Jarosław Jędrysiak14 lutego 2019
osiedle

Nie ma kto zbudować zbiornika?

Jarosław Jędrysiak13 lutego 2019
gaz

A może gaz zamiast pelletu?

Jarosław Jędrysiak11 lutego 2019
osiedle

Osiedle ułatwi rozwój wsi

Jarosław Jędrysiak7 lutego 2019
mani

Gmina manipuluje zapisami sesji?

Jarosław Jędrysiak6 lutego 2019