Kradną trakcję, szkodzą wszystkim – Gazeta Kłobucka
Panki, powiat

Kradną trakcję, szkodzą wszystkim

W pierwszych dniach stycznia znów doszło do kradzieży znacznego odcinka sieci trakcyjnej na linii kolejowej Hery Nowe–Panki.
ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE, PIXABAY.COM
Kradną trakcję, szkodzą wszystkim

PROBLEM. W pierwszych dniach stycznia znów doszło do kradzieży znacznego odcinka sieci trakcyjnej na linii kolejowej Hery Nowe–Panki. Skutki są uciążliwe nie tylko dla kolei jako firmy. Mimo sprawności ekip remontowych – odczuwają je także pasażerowie

Do kradzieży doszło nie po raz pierwszy. Pora nocna, tory w ustronnym miejscu. Sceneria wymarzona dla złodziei. Odcięcie dużego odcinka trakcji kolejowej i zabranie łupu wymaga jednak odpowiedniej złodziejskiej logistyki. To robota nie dla amatorów. Tym razem służby zareagowały na tyle szybko, że – jak nas poinformował niedługo po zdarzeniu rzecznik sierż. szt. Kamil Raczyński – policjanci na miejscu zastali fragmenty odciętej trakcji, jakby złodzieje zostali spłoszeni zanim, zabrali cały odcięty przewód. Podjęto też ich trop. Ale ten urwał się na jednej z dróg. Przestępcy chyba wsiedli do jakiegoś pojazdu i odjechali.

Kłopot dla pasażerów
– 10 stycznia o godzinie 0.30 na linii nr 181 na odcinku Herby Nowe– Panki dokonano kradzieży około 300 metrów sieci trakcyjnej – porządkuje fakty Jacek Karniewski z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe SA.
Kradzież trakcji to problem nie tylko kolejarzy. Łatwo sobie wyobrazić zdenerwowanie pasażerów, którzy koleją dojeżdżają do pracy, a rano dowiadują się na stacji, że znów ktoś ukradł trakcję – i pozostaje komunikacja zastępcza, dodatkowa fatyga, możliwe straty czasu, spóźnienia. Zwłaszcza zimą może to każdego wyprowadzić z równowagi.
– Ruch pociągów na tym odcinku został wstrzymany, a na miejsce zostały skierowane 2 pociągi sieciowe do naprawy sieci. Przewoźnik regionalny na trasie między Herbami Nowymi i Pankami wprowadził zastępczą komunikację autobusową. Pociągi InterCity pojechały zmienioną trasą przez Kluczbork, Lubliniec i Kalety – dodaje rzecznik spółki.
Dwa IC na dobę, dziesięć pociągów osobowych, sporadycznie jeżdżące towarowe. Dezorganizacja nie przybrała tu może skali takiej, jak by to miało miejsce na intensywnie użytkowanej linii. Jak zapewnia rzecznik, podróżni w pociągach i na peronach byli na bieżąco informowani o zmianach rozkładu i trasy. Uwijano się też z naprawą. Ruch kolejowy przywrócono 11 stycznia o 15.

Zabezpieczają się?
Do kradzieży trakcji na tej linii dochodziło już wcześniej – dość często, by mieć to w pamięci. Czy nie zaczęła się nowa seria przestępstw i kłopotów dla pasażerów? Czy kolej jakoś temu zapobiega?
– O awarii lub kradzieży sieci trakcyjnej informują nas urządzenia zabudowane na podstacji trakcyjnej. W takich przypadkach natychmiast zostaje wyłączona sieć trakcyjna. Informacja o tym trafia do Dyspozytora Zasilania PKP Energetyka, który ma sygnalizację o awarii. Dyspozytor podejmuje dalsze czynności, zmierzające do ustalenia przyczyny. I wysyła w teren podległe służby techniczne – opisuje procedurę rzecznik Karniewski.
Czyli o tym, że ktoś właśnie kradnie sieć, system powiadamia automatycznie i niezwłocznie. Ale czy nie dałoby się kradzieżom zapobiegać? Skoro nawet w lasach są fotopułapki, czy kolej nie może ich stosować – i np. rejestrować wizerunki złodziei?
– Straż Ochrony Kolei prowadzi ciągłe patrole szlaków kolejowych, zarówno w ciągu dnia, jak i w porze nocnej. Prowadzi też monitoring terenów kolejowych przy użyciu Mobilnych Centrów Monitoringu z kamerami termowizyjnymi – dodaje Jacek Karniewski.

Mniej takich kradzieży
Jak nas zapewniono, system ochrony jest skuteczny i efektywny. Kradzieże trakcji pod Pankami miały miejsce, ale w latach 2012-2013. Teraz w zasadzie jest spokój – nie licząc ostatniego zdarzenia. Po prostu zabezpieczenia są na tyle skuteczne, że trudno sieć trakcyjną ukraść. I zdarza się to dziś bardzo rzadko. Dla pasażerów może to być pocieszające. Bo niepotrzebnie czekać na dworcu lub korzystać z komunikacji zastępczej, bo ktoś ukradł trakcję – kto to lubi? (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Panki, powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Panki, powiat

K - Rolnicy z powiatu kłobuckiego dziękowali za plony 1

Rolnicy z powiatu kłobuckiego dziękowali za plony

Jarosław Jędrysiak4 września 2019
vv

Panki bez dotacji

Jarosław Jędrysiak6 lutego 2018
zzz

Strażacy ochotnicy świętowali

Jarosław Jędrysiak14 maja 2017
3

Świątecznie, smacznie, kolorowo

Redakcja26 grudnia 2016