Czarne chmury nad Kłobuckiem – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

Czarne chmury nad Kłobuckiem

Mamy w Kłobucku poważny problem ze smogiem – mówi radna Błaszczykowska.
ARCH.
Czarne chmury nad Kłobuckiem

PROBLEM. Smród i dym, który nie daje oddychać – tak w skrócie można określić powietrze w okresie grzewczym, które unosi się nad Kłobuckiem. – Nie da się wyjść wieczorem na spacer ani okna w domu otworzyć – podnosi problem radna Barbara Błaszczykowska

Faktem jest, że centrum Kłobucka należy do wyjątkowo zanieczyszczonych piecowym dymem obszarów. Trujący smog to przede wszystkim zagrożenie dla naszego zdrowia. Jesienią i zimą zanieczyszczenie powietrza jest najwyższe. A jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych w Europie i uśmierca rocznie 50 tys. osób. Szczególnie narażeni na negatywny wpływ smogu są alergicy, osoby starsze i dzieci. Wdychanie go każdego roku doprowadza tysiące osób do chorób układu oddechowego, nowotworów, alergii i innych schorzeń.

– Wieczorem nie da się wyjść z domu ani otworzyć w nim okna – podniosła podczas ostatniej sesji rady miasta Barbara Błaszczykowska. – Czy naprawdę jako gmina nic nie możemy zrobić w tej kwestii? – pytała.

Magistrat wszedł już w program dofinansowania do solarów. Nie ma co się jednak łudzić. To problemu nie wyeliminuje. W gminie nie ma gazu i większość domów jednorodzinnych ogrzewanych jest piecami, na których wymianę póki co dofinansowania nie ma.

– Być może w tym roku uda nam się wejść w taki program, który pozwoli dofinansować większą połowę takiej inwestycji. Czekamy jednak na decyzję Komisji Europejskiej – mówi Jerzy Zakrzewski, burmistrz.

Włodarz podkreśla przy tym, że to sami mieszkańcy są poniekąd sprawcami tej sytuacji.

Niewykluczone, że wkrótce w gminach powstaną patrole środowiskowe, które pobierać będą próbki popiołu. Jeśli okaże się, że palimy niedozwolonymi, szkodliwymi substancjami, może nam grozić grzywna nawet do 5 tys. zł. (mag)

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

  1. osa

    16 lutego 2018 at 21:22

    bzdury i przesada z tym smogiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

sole

Sołectwa dostaną wsparcie

Jarosław Jędrysiak13 sierpnia 2018
ff

Więcej miejsc parkingowych

Magdalena Kurzak11 sierpnia 2018
mm

Komendant inspektorem

Jarosław Jędrysiak5 sierpnia 2018
gh

1,3 mln popłynie do Kłobucka

Magdalena Kurzak4 sierpnia 2018
kk

Ścieżka na Zakrzew z problemami

Magdalena Kurzak28 lipca 2018
praski-1

Kolejna skarbniczka gminy

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2018