Czarne chmury nad Kłobuckiem – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

Czarne chmury nad Kłobuckiem

Mamy w Kłobucku poważny problem ze smogiem – mówi radna Błaszczykowska.
ARCH.
Czarne chmury nad Kłobuckiem

PROBLEM. Smród i dym, który nie daje oddychać – tak w skrócie można określić powietrze w okresie grzewczym, które unosi się nad Kłobuckiem. – Nie da się wyjść wieczorem na spacer ani okna w domu otworzyć – podnosi problem radna Barbara Błaszczykowska

Faktem jest, że centrum Kłobucka należy do wyjątkowo zanieczyszczonych piecowym dymem obszarów. Trujący smog to przede wszystkim zagrożenie dla naszego zdrowia. Jesienią i zimą zanieczyszczenie powietrza jest najwyższe. A jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych w Europie i uśmierca rocznie 50 tys. osób. Szczególnie narażeni na negatywny wpływ smogu są alergicy, osoby starsze i dzieci. Wdychanie go każdego roku doprowadza tysiące osób do chorób układu oddechowego, nowotworów, alergii i innych schorzeń.

– Wieczorem nie da się wyjść z domu ani otworzyć w nim okna – podniosła podczas ostatniej sesji rady miasta Barbara Błaszczykowska. – Czy naprawdę jako gmina nic nie możemy zrobić w tej kwestii? – pytała.

Magistrat wszedł już w program dofinansowania do solarów. Nie ma co się jednak łudzić. To problemu nie wyeliminuje. W gminie nie ma gazu i większość domów jednorodzinnych ogrzewanych jest piecami, na których wymianę póki co dofinansowania nie ma.

– Być może w tym roku uda nam się wejść w taki program, który pozwoli dofinansować większą połowę takiej inwestycji. Czekamy jednak na decyzję Komisji Europejskiej – mówi Jerzy Zakrzewski, burmistrz.

Włodarz podkreśla przy tym, że to sami mieszkańcy są poniekąd sprawcami tej sytuacji.

Niewykluczone, że wkrótce w gminach powstaną patrole środowiskowe, które pobierać będą próbki popiołu. Jeśli okaże się, że palimy niedozwolonymi, szkodliwymi substancjami, może nam grozić grzywna nawet do 5 tys. zł. (mag)

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

  1. osa

    16 lutego 2018 at 21:22

    bzdury i przesada z tym smogiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

4

Muszą jeździć w kółko

Jarosław Jędrysiak17 stycznia 2019
magdalena

Magdalena Kasprzak odeszła z urzędu

Ewa Chojnacka15 stycznia 2019
budzet

Co w budżecie na 2019?

Jarosław Jędrysiak15 stycznia 2019
sukcesy

Sukcesy pingpongistów OSiR-u Kłobuck

Stanisław Wrzesiński14 stycznia 2019
park

Park przemysłowy coraz bliżej

Jarosław Jędrysiak14 stycznia 2019
ania

Spotkanie z bajkami Ani Sokół

Jarosław Jędrysiak13 stycznia 2019