Wydadzą ponad 81 mln zł – Gazeta Kłobucka
Wręczyca Wielka

Wydadzą ponad 81 mln zł

Radni omówili projekt budżetu podczas grudniowych posiedzeń komisji, a następnie tradycyjnie uchwalili na poświątecznej sesji – jednogłośnie.
PIOTR WIEWIÓRA
Wydadzą ponad 81 mln zł

FINANSE. Wręczycki budżet na 2018 rok – jak to zwykle bywa w ostatnim roku kadencji – jest większy niż w latach wcześniejszych. A ponieważ już dwa poprzednie były dla tutejszego samorządu rekordowe, aktualny jest taki tym bardziej. Na inwestycje pójdzie jednak nieco ponad 20 proc. wydatków – mniej niż np. w Kłobucku czy Przystajni

Radni gminy tradycyjnie uchwalili budżet na poświątecznej sesji – jednogłośnie. To już kolejny raz z rzędu, kiedy po stronie dochodów i wydatków przebija on budżety z lat wcześniejszych. Ostatnio sprzyjały temu coraz większe środki uruchamiane z Unii Europejskiej, ale i świadczenie 500+, które znacząco podwyższa kwoty zarówno po stronie dochodów, jak i wydatków. I w 2018 też tak będzie. Wydatki zapisano w wysokości aż 81,4 mln zł (poprzednio ok. 71 mln). Znów rekordowe są też dochody – 75,9 mln zł (przed rokiem oszacowano je na 60,6 mln zł). Mamy więc budżet większy o kolejne 10-15 mln zł. Oczywiście trzeba pamiętać, że to plan, z którym realne wykonanie właściwie nigdy nie pokrywa się w 100 procentach.

Śrubowania rekordów ciąg dalszy
– Takie są nasze potrzeby. Mamy sporo inwestycji dofinansowanych ze środków unijnych. Część z nich już rozpoczęliśmy, ale będą też całkiem nowe. Jest tego naprawdę dużo – powiedział wójt Henryk Krawczyk. – Realizacja inwestycji unijnych wymusza także zaangażowanie środków własnych. Żeby pokryć ich koszty, musimy wyemitować obligacje – dodał.
Konieczne będzie zaciągnięcie kolejnych kredytów i pożyczek, które następnie przyjdzie spłacić. Wręczyckie władze twierdzą jednak, że pod względem finansowym gmina jest bezpieczna. Różnica między dochodami i wydatkami, czyli planowany deficyt budżetu w wysokości ok. 5,5 mln zł, zostanie pokryty przychodami z emisji papierów wartościowych, które w 2018 roku oszacowano na 8 mln zł. Na to, co najbardziej interesuje mieszkańców, czyli inwestycje i zakupy inwestycyjne, zapisano 18,1 mln zł.

Inwestycyjny progres, ale są lepsi
Mamy więc o 3 mln zł więcej niż w 2017 i 5,2 mln zł więcej niż w 2016 (trzymając się wartości z uchwał budżetowych). Znów oznacza to progres, ale na tle wydatków ogółem wciąż stanowią one niewiele ponad 20 procent. W powiecie kłobuckim to mniej np. w porównaniu do gminy Kłobuck, która zaplanowała na 2018 rok wydatki w wysokości 97,6 mln zł, z czego 25,2 mln zł na inwestycje (ponad 25 procent) oraz znacznie mniej niż np. Przystajń, zamierzająca w najbliższych 12 miesiącach przeznaczyć na inwestycje ponad 37 procent swoich wydatków.
We wręczyckiej gminie kończone będą m.in. dofinansowane z UE, a rozpoczęte w 2017 trzy kosztowne inwestycje przedszkolne we Wręczycy Wielkiej, Pile Pierwszej i Węglowicach oraz termomodernizacja budynku szkolnego w Węglowicach. Tylko one pochłoną kilka mln zł zapisanych w uchwalonym budżecie. Będą też całkiem nowe – realizacje i projekty (szczegóły w tabeli pod artykułem).

Najważniejsze nowe inwestycje zaplanowane na 2018 rok:

 • przebudowa drogi powiatowej relacji Grodzisko–Libidza (wspólnie z powiatem kłobuckim)
 • przebudowa ul. Kościelnej w Kalei
 • budowa drogi gminnej wraz z kanalizacją deszczową ul. Czereśniowej
 • we Wręczycy Wielkiej
 • budowa kanalizacji sanitarnej Bór Zapilski–Piła Druga
 • zakup samochodu przeciwpożarowego dla OSP Czarna Wieś
 • termomodernizacja i modernizacja instalacji c.o. w budynku SP w Kulejach
 • projekt rozbudowy ZSP w Kalei o pomieszczenia dla przedszkola i sali gimnastycznej
 • koncepcja i projekt na dobudowę dwóch sal lekcyjnych przy SP w Borowem
 • budowa, rozbudowa i modernizacja oświetlenia ulicznego wraz z wykonaniem dokumentacji projektowych
 • przebudowa wielofunkcyjnego, ogólnodostępnego boiska sportowego wraz z placem zabaw w Kalei

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wręczyca Wielka

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Wręczyca Wielka

pedzil

Pędziła ponad setką

Jarosław Jędrysiak19 sierpnia 2018
radf

Radny Krawczyk dalej najbogatszy

Jarosław Jędrysiak9 sierpnia 2018
rte

Bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69

Ewa Chojnacka25 lipca 2018
przed

Przedszkolaki pięknie śpiewają

Jarosław Jędrysiak27 maja 2018
walnal

Wyprzedzał i walnął w drzewo

Jarosław Jędrysiak26 maja 2018
zz

Zamknęli dzieciom drogę do dalszego etapu?

Magdalena Kurzak22 kwietnia 2018