Wydadzą ponad 81 mln zł – Gazeta Kłobucka
Wręczyca Wielka

Wydadzą ponad 81 mln zł

Radni omówili projekt budżetu podczas grudniowych posiedzeń komisji, a następnie tradycyjnie uchwalili na poświątecznej sesji – jednogłośnie.
PIOTR WIEWIÓRA
Wydadzą ponad 81 mln zł

FINANSE. Wręczycki budżet na 2018 rok – jak to zwykle bywa w ostatnim roku kadencji – jest większy niż w latach wcześniejszych. A ponieważ już dwa poprzednie były dla tutejszego samorządu rekordowe, aktualny jest taki tym bardziej. Na inwestycje pójdzie jednak nieco ponad 20 proc. wydatków – mniej niż np. w Kłobucku czy Przystajni

Radni gminy tradycyjnie uchwalili budżet na poświątecznej sesji – jednogłośnie. To już kolejny raz z rzędu, kiedy po stronie dochodów i wydatków przebija on budżety z lat wcześniejszych. Ostatnio sprzyjały temu coraz większe środki uruchamiane z Unii Europejskiej, ale i świadczenie 500+, które znacząco podwyższa kwoty zarówno po stronie dochodów, jak i wydatków. I w 2018 też tak będzie. Wydatki zapisano w wysokości aż 81,4 mln zł (poprzednio ok. 71 mln). Znów rekordowe są też dochody – 75,9 mln zł (przed rokiem oszacowano je na 60,6 mln zł). Mamy więc budżet większy o kolejne 10-15 mln zł. Oczywiście trzeba pamiętać, że to plan, z którym realne wykonanie właściwie nigdy nie pokrywa się w 100 procentach.

Śrubowania rekordów ciąg dalszy
– Takie są nasze potrzeby. Mamy sporo inwestycji dofinansowanych ze środków unijnych. Część z nich już rozpoczęliśmy, ale będą też całkiem nowe. Jest tego naprawdę dużo – powiedział wójt Henryk Krawczyk. – Realizacja inwestycji unijnych wymusza także zaangażowanie środków własnych. Żeby pokryć ich koszty, musimy wyemitować obligacje – dodał.
Konieczne będzie zaciągnięcie kolejnych kredytów i pożyczek, które następnie przyjdzie spłacić. Wręczyckie władze twierdzą jednak, że pod względem finansowym gmina jest bezpieczna. Różnica między dochodami i wydatkami, czyli planowany deficyt budżetu w wysokości ok. 5,5 mln zł, zostanie pokryty przychodami z emisji papierów wartościowych, które w 2018 roku oszacowano na 8 mln zł. Na to, co najbardziej interesuje mieszkańców, czyli inwestycje i zakupy inwestycyjne, zapisano 18,1 mln zł.

Inwestycyjny progres, ale są lepsi
Mamy więc o 3 mln zł więcej niż w 2017 i 5,2 mln zł więcej niż w 2016 (trzymając się wartości z uchwał budżetowych). Znów oznacza to progres, ale na tle wydatków ogółem wciąż stanowią one niewiele ponad 20 procent. W powiecie kłobuckim to mniej np. w porównaniu do gminy Kłobuck, która zaplanowała na 2018 rok wydatki w wysokości 97,6 mln zł, z czego 25,2 mln zł na inwestycje (ponad 25 procent) oraz znacznie mniej niż np. Przystajń, zamierzająca w najbliższych 12 miesiącach przeznaczyć na inwestycje ponad 37 procent swoich wydatków.
We wręczyckiej gminie kończone będą m.in. dofinansowane z UE, a rozpoczęte w 2017 trzy kosztowne inwestycje przedszkolne we Wręczycy Wielkiej, Pile Pierwszej i Węglowicach oraz termomodernizacja budynku szkolnego w Węglowicach. Tylko one pochłoną kilka mln zł zapisanych w uchwalonym budżecie. Będą też całkiem nowe – realizacje i projekty (szczegóły w tabeli pod artykułem).

Najważniejsze nowe inwestycje zaplanowane na 2018 rok:

 • przebudowa drogi powiatowej relacji Grodzisko–Libidza (wspólnie z powiatem kłobuckim)
 • przebudowa ul. Kościelnej w Kalei
 • budowa drogi gminnej wraz z kanalizacją deszczową ul. Czereśniowej
 • we Wręczycy Wielkiej
 • budowa kanalizacji sanitarnej Bór Zapilski–Piła Druga
 • zakup samochodu przeciwpożarowego dla OSP Czarna Wieś
 • termomodernizacja i modernizacja instalacji c.o. w budynku SP w Kulejach
 • projekt rozbudowy ZSP w Kalei o pomieszczenia dla przedszkola i sali gimnastycznej
 • koncepcja i projekt na dobudowę dwóch sal lekcyjnych przy SP w Borowem
 • budowa, rozbudowa i modernizacja oświetlenia ulicznego wraz z wykonaniem dokumentacji projektowych
 • przebudowa wielofunkcyjnego, ogólnodostępnego boiska sportowego wraz z placem zabaw w Kalei

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wręczyca Wielka

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Wręczyca Wielka

karnowka

Piją kranówkę z azotanami

Jarosław Jędrysiak13 lutego 2019
wreczyca

Wręczyca będzie miała wicewójta

Jarosław Jędrysiak12 lutego 2019
657

Wręczyckie świąteczne przedstawienia

Jarosław Jędrysiak5 lutego 2019
amator

Amator Golce halowym mistrzem gminy

Stanisław Wrzesiński27 stycznia 2019
sklad

Ustalili skład komisji

Jarosław Jędrysiak5 grudnia 2018
hutdd

We Wręczycy „dojna” zmiana

Jarosław Jędrysiak4 grudnia 2018