Droga z filtrem – Gazeta Kłobucka
Ekologia

Droga z filtrem

Drogowy tunel to wygoda. Ale i źródło zanieczyszczeń. Można je filtrować, by zdrowie okolicznych mieszkańców nie było zagrożone.
ARCH.
Droga z filtrem

Czy można sprawić, by spaliny z drogi intensywnie użytkowanej przez pojazdy mniej szkodziły mieszkańcom pobliskich domów i mieszkań? W Warszawie mają na to pomysł

W pewnym sensie podjęcie się redukcji szkodliwych zanieczyszczeń ułatwia fakt, że chodzi o specyficzne miejsce, gdzie się one będą gromadzić. Warszawscy samorządowcy postanowili zająć się jakością powietrza wyrzucanego z tunelu południowej obwodnicy Warszawy, jeszcze nim został on oddany do użytku. Chodzi o to, by już na etapie budowy odcinka drogi w wentylatorniach systemu wentylacji tunelu zastosowane zostały urządzenia ochrony powietrza.

Takie rozwiązanie może być o tyle istotne, że w rejonie Ursynowa droga ekspresowa S2 będzie tu biegła tunelem podziemnym na odcinku aż 2,3 kilometra. Oczywiście przy takiej rozciągłości wentylowanie sztuczne jest absolutnie niezbędne – i jest przewidziane. Samorządowcy warszawscy chcą jednak, by nie tylko wentylowano tunel, ale by powietrze zasysane z jego wnętrza, pełne spalin, było przed wypuszczeniem do atmosfery filtrowane. Procedura nie jest łatwa, bo co do budowy drogi zapadły już decyzje – oparte na konkretnych parametrach technicznych. Ale obawy o komfort życia mieszkańców są uzasadnione, a zastosowanie filtrów powietrza jeszcze na etapie powstawania tunelu wydaje się rozsądne.

W dużym mieście transport samochodowy jest największym źródłem zanieczyszczeń w postaci dwutlenku azotu i pyłu zawieszonego PM10. O szkodliwości pyłów w dobie nagłaśnianej walki ze smogiem jest głośno, stąd nie trzeba do tej wiedzy nikogo przekonywać. Filtry powietrza z tunelu, którym popędzą samochody, są w stanie dużo tutaj poprawić. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ekologia

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Ekologia

gf

Dieslem Krakowa nie zwiedzisz

Jarosław Jędrysiak6 września 2018
ulga

Ulgą w smog

Jarosław Jędrysiak5 września 2018
fg

Chcą czystej energii

Jarosław Jędrysiak4 września 2018
re

Wybiorą lepsze jaja

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2018
tz

Byle jakiego pieca już się nie kupi

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2018
zz

W góry po śmieci

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2018