Szkodliwe paliwa dalej w użyciu – Gazeta Kłobucka
Ekologia

Szkodliwe paliwa dalej w użyciu

Do domowych pieców nadal trafiają szkodliwe paliwa – bo wciąż można je nabyć. Handlowcy znajdują sposoby na obejście uchwały antysmogowej.
ARCH.
Szkodliwe paliwa dalej w użyciu

Żeby w sezonie grzewczym dało się swobodnie oddychać na ulicy, nie można używać w piecach centralnego ogrzewania niskiej jakości paliw. Te zresztą zostały już formalnie wycofane ze sprzedaży. Jak się okazuje, praktyka rozmija się ciągle z teorią i przepisami. I zdrowym rozsądkiem

Na Śląsku obowiązuje sejmikowa uchwała antysmogowa. Głośno było o niej w ubiegłym roku i każdy obywatel województwa na pewno choć cokolwiek o jej postanowieniach słyszał. Celem jest bowiem ograniczenie problemu smogu poprzez redukcję najbardziej szkodliwej niskiej emisji – tej z niskich kominów, z domowych palenisk, pieców. Na to, jak bardzo dym wydobywający się z kominów jest potem szkodliwy dla ludzi, ogromny wpływ ma paliwo, którego się używa. Nie chodzi tu już nawet o rzecz tak oczywistą, jak bezwzględny zakaz spalania w piecach śmieci, tworzyw sztucznych. Chodzi też o stosowanie nie tylko przewidzianego do pieców paliwa, ale i o to, by było ono już nie tej najtańszej, najgorszej jakości. Pierwszy krok jest tu taki, by do pieców zaczął trafiać po prostu węgiel, a nie jakieś kopalniane „odpady”, które do ogrzewania domu i do stosowania w strefach zabudowy mieszkalne po prostu się nie nadają.

Uchwała antysmogowa przewiduje wycofanie w pierwszej kolejności stosowania właśnie takich paliw: niskiej jakości, za to powodujących powstanie dużej ilości groźnych zanieczyszczeń. Chodzi tu o popularne niegdyś muły, floty czy węgiel brunatny. Na dziś już obowiązują przepisy zabraniające sprzedaży tego rodzaju paliw. Jak podkreślają urzędnicy urzędu marszałkowskiego, żaden muł czy flotokoncentrat, niezależnie od ich nazw handlowych czy zastosowanych mieszanek, nie jest dopuszczony w województwie śląskim do użytkowania w piecach i kotłach. Ten zakaz jest obowiązujący dla wszystkich już od 1 września. I co?

Okazuje się, że prawo i rozsądne intencje poszły swoją drogą, a praktyka swoją. Notuje się więc przypadki, gdy sprzedający paliwa stosują specyficzne nazwy handlowe, pod którymi kryje się produkt w części albo i w całości złożony z materiałów już w naszym województwie wycofanych z obrotu. Dla przykładu – groszek z domieszką mułu może zawierać przecież różne ilości owego mułu, a przecież jakakolwiek domieszka powoduje, że jest to paliwo prawnie u nas zakazane. Za nieprzestrzeganie postanowień uchwały antysmogowej grozi grzywna od 20 do nawet 5 000 złotych. To na razie nie rozwiązuje w pełni problemu polegającego na próbach obejścia zakazu. I bywa, że takie szkodliwe paliwa są wciąż wprowadzane do obrotu.

Dochodzi jeszcze jeden aspekt sprawy. Paliwa tego rodzaju, szkodliwe i dziś już zakazane, były wcześniej powszechnie stosowane w gospodarstwach domowych. Wielu mieszkańców województwa wciąż posiada jeszcze ich zapasy. Warto wiedzieć, że samorząd województwa podał do wiadomości listę podmiotów, któ- rym można te paliwa przekazać do ich dalszego zagospodarowania. Czy ktoś to jednak zrobi? Skoro nadal są chętni na ich zakup „spod lady”, a szkodliwość dla zdrowia schodzi na dalszy plan wobec atrakcyjnej ceny? Może więc potrzeba tu nie tylko zakazów, grożących sankcji, ale i dalszego edukowania społeczeństwa? Dopóki człowiek nie zrozumie, że zabija siebie i swoich bliskich, że naraża ich na nowotwory i ryzyko nagłej śmierci, dopóty będzie on nadal szukał sposobu, by palić w piecu byle czym. A przecież nie szkodzi tym tylko sobie, ale i bardziej świadomym sąsiadom. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ekologia

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Ekologia

gf

Dieslem Krakowa nie zwiedzisz

Jarosław Jędrysiak6 września 2018
ulga

Ulgą w smog

Jarosław Jędrysiak5 września 2018
fg

Chcą czystej energii

Jarosław Jędrysiak4 września 2018
re

Wybiorą lepsze jaja

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2018
tz

Byle jakiego pieca już się nie kupi

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2018
zz

W góry po śmieci

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2018