Była transmisja z sesji – Gazeta Kłobucka
Lipie, Panki

Była transmisja z sesji

Obowiązkowe transmitowanie obrad rad gmin przewiduje ustawa z 11 stycznia tego roku.
PEXELS.COM
Była transmisja z sesji

PRAWO. Piątkową sesję rady gminy Lipie można było oglądać na żywo w internecie

Sesja rady gminy Lipie rozpoczęła się w piątek o godzinie 11. Jak zapowiadał urząd gminy na swej oficjalnej stronie, obrady można było śledzić na żywo, gdyż były one transmitowane na oficjalnym profilu gminy na Facebooku.

Obowiązkowe transmitowanie obrad rad gmin przewiduje ustawa z 11 stycznia tego roku. Chodzi o głośno dyskutowany akt, który wprowadza regulacje, jakie mają zwiększyć udział obywateli w wybieraniu, funkcjonowaniu i kontrolowaniu organów publicznych. Przepisy co do transmisji i rejestracji obrad dotyczą rad gmin, rad powiatów i sejmików.

Ustawa weszła w życie jeszcze w styczniu, przy czym z zastrzeżeniem, że niektóre jej zapisy obowiązują dopiero od przyszłej, następnej kadencji samorządu. Dotyczy to również rejestrowania i transmitowania sesji rad gmin – które będą wymagane począwszy od przyszłej kadencji, czyli po najbliższych wyborach samorządowych. Ma tu zapewne znaczenie kwestia wyposażenia organów samorządowych w odpowiedni sprzęt. W ustawie wprost stwierdzono, że do transmisji i rejestracji sesji mogą służyć urządzenia, jakie będą też używane do transmisji z lokali wyborczych – a takowe będą w użyciu dopiero jesienią.

Gminy mają więc jeszcze czas na przygotowanie transmisji obrad. Lipie w tym zakresie wysuwa się na pozycję lidera i proponuje swoim mieszkańcom śledzenie pracy samorządu przed czasem, już teraz. W tej chwili transmisja ma być prowadzona poprzez Facebooka. Zapewne gdy transmisje będą już ustawowo obowiązkowe, to będą się odbywać poprzez stronę niewymagającą posiadania konta użytkownika (jak to jest na Facebooku). Dodajmy, że temat transmisji obrad pojawił się też na ostatniej sesji rady gminy Panki, gdzie jeden z mieszkańców zapytał, dlaczego obrady nie są transmitowane – wywołując drobną konsternację zarówno prezydium rady, jak i urzędników wspierających działanie tego organu samorządowego. Tymczasem ustawa nie wymusza transmisji już teraz, a realizację tego obowiązku odkłada na początek przyszłej kadencji rady gminy. Tym samym Panki nie łamią w tej chwili ustawy. Lipie zaś po prostu wyszło przed szereg – w pozytywnym sensie. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Lipie, Panki

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Lipie, Panki