„Interwencją obywatelską” zajęła się policja – Gazeta Kłobucka
Panki

„Interwencją obywatelską” zajęła się policja

Mężczyzna zachowanie kierowcy renaulta opisywał jako „niekulturalne i wulgarne”, wobec czego policjanci pouczyli kierowcę opla o jego możliwościach prawnych i toku ewentualnego postępowania – podkreśla Kamil Raczyński.
Zdjęcie z kadru wideo na wykop.pl
„Interwencją obywatelską” zajęła się policja

„Nie reagujesz – akceptujesz”, „obywatelska interwencja” – tak pisze sam właściciel jednej z lokalnych gazet o akcji, którą przeprowadził wobec Ariela Sośniaka, który miał, jego zdaniem, prowadzić samochód po pijanemu. Do zdarzenia doszło w Pankach. Akcja ta znalazła jednak swój finał na policji, bo jadący oplem Sośniak całe zdarzenie – wskutek którego potargano mu kurtkę i posiniaczono ciało – zgłosił do organów ścigania. Częstochowska prokuratura objęła nadzorem policyjne dochodzenie w tej sprawie

Wieczorem 1 marca Ariel Sośniak, mieszkaniec powiatu kłobuckiego, wyruszył ze stacji pali z Panek w stronę Częstochowy. Po przejechaniu kilkudziesięciu metrów o mały włos nie doszło do wypadku samochodowego. Z parkingu przed sklepami, z lewej strony jezdni, włącza się do ruchu renault prowadzony przez właściciela jednej z lokalnych gazet. Ariel Sośniak odbija w prawą stronę, dzięki czemu nie dochodzi do wypadku. Mężczyzna kilkaset metrów dalej włącza kierunkowskaz i skręca w lewo w ul. Powstańców Śląskich. Nagle, na przejściu dla pieszych, drogę zajeżdża mu kierowca renaulta, uniemożliwiając dalszą jazdę. Kierowca zatrzymuje samochód. Mężczyzna wychodzi ze swojego auta i idzie w kierunku Sośniaka, wykrzykując do niego:

– Przejeb… jesteś? Bez świateł jedziesz?

Sośniak informuje go, że ma włączoną kamerkę, która rejestruje całe zdarzenie, i próbuje wsiąść do swojego samochodu. Kierowca renaulta każe jednak mężczyźnie wysiąść z samochodu, krzycząc:

– Kamerkę masz? Kamerkę masz? A możesz wysiąść z samochodu? Możesz dmuchnąć? Możesz dmuchnąć?

– Mogę dmuchnąć – odpowiada przestraszony mężczyzna.

– Kolego, jesteś najeb… jak meserszmit! – krzyczy kierowca renaulta.

Ariel Sośniak prosi, aby kierowca zostawił go w spokoju. Zaczyna się szarpanina, wskutek której Sośniak doznał – jak twierdzi – obrażeń na ciele i ma rozerwaną kurtkę. Kierowca renaulta nie pozwala mężczyźnie wsiąść do auta, wykrzykując:

– Odejdź od samochodu, odejdź od samochodu, bo ci przy…!

Całość rejestruje kamerka. Ariel Sośniak ustępuje w końcu agresywnemu mężczyźnie i mówi, że chce zadzwonić na policję. Ten krzyczy do niego kilkakrotnie:

– Gaś samochód!

W konsekwencji po policję dzwoni kierowca renaulta. Na miejsce przyjeżdżają policjanci z kłobuckiej drogówki. Badanie trzeźwości Sośniaka wykazuje 0,0 promili alkoholu.

– Zgłaszający poinformował mundurowych, że jego podejrzenia co do ewentualnej nietrzeźwości kierowcy opla wynikały z tego, że ten jechał bez włączonych świateł, a jego mowa była bełkotliwa – mówi Kamil Raczyński, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku. – Kierujący oplem relacjonował policjantom, że faktycznie jechał bez świateł. Za to wykroczenie kierowca otrzymał mandat i punkty karne. Pouczony o możliwości odmowy przyjęcia mandatu, nie skorzystał z tego prawa – dodaje Raczyński.

Drugi uczestnik zdarzenia – kierujące renaultem – przebadany nie został.

Jak tłumaczy oficer prasowy policji, kierowca opla nie prezentował nagrania z kamery samochodowej policjantom, nie poinformował ich też o możliwych przestępstwach, których w trakcie zdarzenia miał się dopuścić wobec niego kierujący renaultem.

– Mężczyzna zachowanie kierowcy renaulta opisywał jako „niekulturalne i wulgarne”, wobec czego policjanci pouczyli kierowcę opla o jego możliwościach prawnych i toku ewentualnego postępowania – podkreśla Kamil Raczyński.

Pod nadzorem prokuratury
Ariel Sośniak zgłosił się następnego dnia do KPP w Kłobucku i złożył pisemne zawiadomienie o zniszczeniu kurtki oraz uszkodzeniu ciała, czego miał dokonać właściciel jednej z gazet podczas „obywatelskiej interwencji”. Dwa dni później mężczyzna uzupełnił zeznania, wskazując, że kierowca renaulta podczas zajścia kierował pod jego adresem groźby pozbawienia życia oraz popełniał wykroczenia drogowe.
– W spawach o przestępstwo wszczęto dochodzenie, które pod nadzorem częstochowskiej prokuratury prowadzą policjanci z KP w Krzepicach – mówi Kamil Raczyński z kłobuckiej policji.
Kierowca renaulta sprawę tłumaczy tym, że zatrzymany kierowca mówił niewyraźnie, bełkotliwie, i wydał mu się pijany, ponieważ w tym czasie „objadał się” hot dogiem – stąd bełkotliwy język. Swoją postawę nazywa obywatelską interwencją.

6 komentarzy

6 Komentarze

 1. zpanek

  20 kwietnia 2018 at 20:53

  Czytałem, że Marcin chce przed południem ósmego maja pobić szeryfa z Panek. Brawo za odwagę. Nagrodę Darwina dostanie pośmiertnie.

 2. IRENA

  11 marca 2018 at 14:21

  KPP powinna tego pana zgłosić do nagrody do MSWiA ministrowi Brudzińskiemu , przedstawiając filmik z interwencją obywatelską.

 3. Leszek

  11 marca 2018 at 08:22

  Dzięki temu filmikowi (dostępny na Kłobuckie Absurdy facebook ) w Pankach kierowcy zaczęli przestrzegać przepisów drogowych , wiedząc że to „rewir” chorążego i w każdej chwili można być zatrzymanym do kontroli !!!!

 4. Ela

  10 marca 2018 at 22:54

  Wójt Panek powinien utworzyć Straż Wiejską , a tego pana zatrudnić na komendanta , bo pokazał jak wygląda „interwencja obywatelska” . Ten film powinien służyć jako materiał szkoleniowy dla Policji ! jak szybko i sprawnie zatrzymać podejrzanego kierowcę. Brawo dla tego pana !!!!!!

 5. Grze

  10 marca 2018 at 20:36

  Co to za interwencja jak chłop go szarpał, powinien za to surowo odpowiedzieć.. Za tą kurtkę i obrażenia.. DZIWNA OBYWATELSKA INTERWENCJA… Haha.. Ośmieszył się chłop…

 6. @@@

  10 marca 2018 at 20:33

  Dziwne, że 2 pana nie przebadali pod względem trzeżwości.. Ten Pan z gazety chyba uważa, że jest pępkiem świata ..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Panki

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Panki

derby

Siatkarskie derby w Pankach

Stanisław Wrzesiński6 stycznia 2019
re

Podwyżki na odchodne

Jarosław Jędrysiak3 grudnia 2018
fdfs

Nowy, bezpieczny peron

Jarosław Jędrysiak3 grudnia 2018
gj

Powołano nową skarbniczkę

Jarosław Jędrysiak2 grudnia 2018
bnb

Bujak odwołała Wachowską

Jarosław Jędrysiak2 grudnia 2018
praski

Praski schodzi ze sceny bez słowa

Ewa Chojnacka27 listopada 2018