„Interwencją obywatelską” zajęła się policja – Gazeta Kłobucka
Panki

„Interwencją obywatelską” zajęła się policja

Mężczyzna zachowanie kierowcy renaulta opisywał jako „niekulturalne i wulgarne”, wobec czego policjanci pouczyli kierowcę opla o jego możliwościach prawnych i toku ewentualnego postępowania – podkreśla Kamil Raczyński.
Zdjęcie z kadru wideo na wykop.pl
„Interwencją obywatelską” zajęła się policja

„Nie reagujesz – akceptujesz”, „obywatelska interwencja” – tak pisze sam właściciel jednej z lokalnych gazet o akcji, którą przeprowadził wobec Ariela Sośniaka, który miał, jego zdaniem, prowadzić samochód po pijanemu. Do zdarzenia doszło w Pankach. Akcja ta znalazła jednak swój finał na policji, bo jadący oplem Sośniak całe zdarzenie – wskutek którego potargano mu kurtkę i posiniaczono ciało – zgłosił do organów ścigania. Częstochowska prokuratura objęła nadzorem policyjne dochodzenie w tej sprawie

Wieczorem 1 marca Ariel Sośniak, mieszkaniec powiatu kłobuckiego, wyruszył ze stacji pali z Panek w stronę Częstochowy. Po przejechaniu kilkudziesięciu metrów o mały włos nie doszło do wypadku samochodowego. Z parkingu przed sklepami, z lewej strony jezdni, włącza się do ruchu renault prowadzony przez właściciela jednej z lokalnych gazet. Ariel Sośniak odbija w prawą stronę, dzięki czemu nie dochodzi do wypadku. Mężczyzna kilkaset metrów dalej włącza kierunkowskaz i skręca w lewo w ul. Powstańców Śląskich. Nagle, na przejściu dla pieszych, drogę zajeżdża mu kierowca renaulta, uniemożliwiając dalszą jazdę. Kierowca zatrzymuje samochód. Mężczyzna wychodzi ze swojego auta i idzie w kierunku Sośniaka, wykrzykując do niego:

– Przejeb… jesteś? Bez świateł jedziesz?

Sośniak informuje go, że ma włączoną kamerkę, która rejestruje całe zdarzenie, i próbuje wsiąść do swojego samochodu. Kierowca renaulta każe jednak mężczyźnie wysiąść z samochodu, krzycząc:

– Kamerkę masz? Kamerkę masz? A możesz wysiąść z samochodu? Możesz dmuchnąć? Możesz dmuchnąć?

– Mogę dmuchnąć – odpowiada przestraszony mężczyzna.

– Kolego, jesteś najeb… jak meserszmit! – krzyczy kierowca renaulta.

Ariel Sośniak prosi, aby kierowca zostawił go w spokoju. Zaczyna się szarpanina, wskutek której Sośniak doznał – jak twierdzi – obrażeń na ciele i ma rozerwaną kurtkę. Kierowca renaulta nie pozwala mężczyźnie wsiąść do auta, wykrzykując:

– Odejdź od samochodu, odejdź od samochodu, bo ci przy…!

Całość rejestruje kamerka. Ariel Sośniak ustępuje w końcu agresywnemu mężczyźnie i mówi, że chce zadzwonić na policję. Ten krzyczy do niego kilkakrotnie:

– Gaś samochód!

W konsekwencji po policję dzwoni kierowca renaulta. Na miejsce przyjeżdżają policjanci z kłobuckiej drogówki. Badanie trzeźwości Sośniaka wykazuje 0,0 promili alkoholu.

– Zgłaszający poinformował mundurowych, że jego podejrzenia co do ewentualnej nietrzeźwości kierowcy opla wynikały z tego, że ten jechał bez włączonych świateł, a jego mowa była bełkotliwa – mówi Kamil Raczyński, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku. – Kierujący oplem relacjonował policjantom, że faktycznie jechał bez świateł. Za to wykroczenie kierowca otrzymał mandat i punkty karne. Pouczony o możliwości odmowy przyjęcia mandatu, nie skorzystał z tego prawa – dodaje Raczyński.

Drugi uczestnik zdarzenia – kierujące renaultem – przebadany nie został.

Jak tłumaczy oficer prasowy policji, kierowca opla nie prezentował nagrania z kamery samochodowej policjantom, nie poinformował ich też o możliwych przestępstwach, których w trakcie zdarzenia miał się dopuścić wobec niego kierujący renaultem.

– Mężczyzna zachowanie kierowcy renaulta opisywał jako „niekulturalne i wulgarne”, wobec czego policjanci pouczyli kierowcę opla o jego możliwościach prawnych i toku ewentualnego postępowania – podkreśla Kamil Raczyński.

Pod nadzorem prokuratury
Ariel Sośniak zgłosił się następnego dnia do KPP w Kłobucku i złożył pisemne zawiadomienie o zniszczeniu kurtki oraz uszkodzeniu ciała, czego miał dokonać właściciel jednej z gazet podczas „obywatelskiej interwencji”. Dwa dni później mężczyzna uzupełnił zeznania, wskazując, że kierowca renaulta podczas zajścia kierował pod jego adresem groźby pozbawienia życia oraz popełniał wykroczenia drogowe.
– W spawach o przestępstwo wszczęto dochodzenie, które pod nadzorem częstochowskiej prokuratury prowadzą policjanci z KP w Krzepicach – mówi Kamil Raczyński z kłobuckiej policji.
Kierowca renaulta sprawę tłumaczy tym, że zatrzymany kierowca mówił niewyraźnie, bełkotliwie, i wydał mu się pijany, ponieważ w tym czasie „objadał się” hot dogiem – stąd bełkotliwy język. Swoją postawę nazywa obywatelską interwencją.

5 komentarzy

5 Komentarze

 1. IRENA

  11 marca 2018 at 14:21

  KPP powinna tego pana zgłosić do nagrody do MSWiA ministrowi Brudzińskiemu , przedstawiając filmik z interwencją obywatelską.

 2. Leszek

  11 marca 2018 at 08:22

  Dzięki temu filmikowi (dostępny na Kłobuckie Absurdy facebook ) w Pankach kierowcy zaczęli przestrzegać przepisów drogowych , wiedząc że to „rewir” chorążego i w każdej chwili można być zatrzymanym do kontroli !!!!

 3. Ela

  10 marca 2018 at 22:54

  Wójt Panek powinien utworzyć Straż Wiejską , a tego pana zatrudnić na komendanta , bo pokazał jak wygląda „interwencja obywatelska” . Ten film powinien służyć jako materiał szkoleniowy dla Policji ! jak szybko i sprawnie zatrzymać podejrzanego kierowcę. Brawo dla tego pana !!!!!!

 4. Grze

  10 marca 2018 at 20:36

  Co to za interwencja jak chłop go szarpał, powinien za to surowo odpowiedzieć.. Za tą kurtkę i obrażenia.. DZIWNA OBYWATELSKA INTERWENCJA… Haha.. Ośmieszył się chłop…

 5. @@@

  10 marca 2018 at 20:33

  Dziwne, że 2 pana nie przebadali pod względem trzeżwości.. Ten Pan z gazety chyba uważa, że jest pępkiem świata ..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Panki

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Panki

wojt

Wójt nawalił, ale pensję zatrzyma?

Jarosław Jędrysiak20 lutego 2018
dfsew

Uchwały sobie, decyzje sobie. Gmina ręcznie sterowana

Jarosław Jędrysiak14 lutego 2018
vcc

Pupilki najlepsze, Gwiazdozbiór z niedosytem

Stanisław Wrzesiński26 stycznia 2018
mebel

JM Mebel System z Pucharem Na Zachętę

Stanisław Wrzesiński26 stycznia 2018
c

Zaangażowanie się liczy? Nie w Pankach

Jarosław Jędrysiak25 stycznia 2018
xz

Czy chodnik dla dzieci jest bezpieczny?

Jarosław Jędrysiak7 stycznia 2018