Bezpłatne badanie w mammobusie – Gazeta Kłobucka
Region

Bezpłatne badanie w mammobusie

Wręczyca Wielka, 4 kwietnia 2018 przy boisku sportowym, ul. Sportowa.
Bezpłatne badanie w mammobusie

ZDROWIE. W kwietniu kobiety w wieku 50-69 lat będą mogły poddać się bezpłatnym badaniom mammograficznym w mammobusie LUX MED we Wręczycy Wielkiej

Niespełna połowa uprawionych Polek zgłasza się co roku na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia. To niewielki odsetek w porównaniu do innych państw, gdzie w badaniach mammograficznych uczestniczy ponad 70% uprawnionych pań. Warunkiem skuteczności programu jest jego masowość, długoterminowość i wysoka jakość. Jego waga i znaczenie dla zdrowia i życia Polek jest nie do przecenienia. Kobiety w wieku 50-69 lat są bowiem najbardziej narażone na ryzyko zachorowania.

– Mimo iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka. – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.

Badanie jest bezpłatne i refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Na badanie można zgłosić się w dowolnej miejscowości niezależnie od miejsca zamieszkania. Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie:

  • w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii w ramach programu
  • lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach ( dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2).

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100-procentową gwarancję powrotu do zdrowia.

Gdzie i kiedy
Wręczyca Wielka, 4 kwietnia 2018 przy boisku sportowym, ul. Sportowa
Konieczna jest wcześniejsza rejestracja pod nrem tel. 58 666 2444 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call center czynne jest od poniedziałku do soboty.

Istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, dlatego organizatorzy proszą o przyniesienie na badanie zdjęć/płyt z poprzednich mammografii.
(oprac. red.)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

bestia

Bestia na wolności. „Strach chodzić po ulicach”

Adam Świerczyński12 marca 2018
ef

Smog rozgrzał obrady sejmiku

Adam Świerczyński21 lutego 2018
dffd

Urzędy przeszkolą z JPK_VAT

Ewa Chojnacka12 lutego 2018
kurs

Ochrona przyrody w prawie i praktyce

Adam Świerczyński28 stycznia 2018
vcvcvc

Sprzedawcy wciskają niedozwolone paliwa

Adam Świerczyński21 stycznia 2018
nto

Sprawdź ważność dowodu osobistego

Adam Świerczyński20 stycznia 2018