Mało kasy na małe szkoły – Gazeta Kłobucka
Lipie

Mało kasy na małe szkoły

Wsparcie rządu dla małych szkół w praktyce niekoniecznie oznacza realną poprawę finansowania małych, będących blisko lokalnych społeczności placówek.
Mało kasy na małe szkoły

PROBLEM. W wielu gminach sporo sobie obiecywano po zapowiedziach, iż tzw. dobra zmiana zadba o to, by we wsiach nie zamykano małych szkół. Z gminy Lipie mamy świeże informacje, jak te nadzieje na tę chwilę realizują się w praktyce. Czy „małe szkoły” rząd ocalił, by ich większymi kosztami obarczyć gminy?

– Otrzymaliśmy już subwencję oświatową. Jest ona niższa o 212 tys. zł. W tej niższej subwencji oświatowej jest już 5-procentowa podwyżka dla nauczycieli i są w tym też pieniądze na tak zwane małe szkoły. A we wszystkich mediach zapowiadano szumnie, że małe szkoły mają dostać ogromne pieniądze – mówiła podczas lutowej sesji wójt Bożena Wieloch.
Gmina ma dwie takie małe szkoły, mające po mniej niż stu uczniów – w Lindowie i w Rębielicach Szlacheckich. Razem jest w nich 129 uczniów. Sfinansowanie jednego oddziału (klasy) w Lindowie to około 90 tys. zł, w Rębielicach – około 50 tys. Czyli środki na małe szkoły nie starczą nawet na pełne sfinansowanie dla dwóch oddziałów – po jednym w każdej wielka akcja rabatowa szkole. To nie rozwiązuje więc problemu małych szkół, którymi są koszty ich utrzymania. Wedle wstępnych zapowiedzi wsparcie dla małych szkół miało pomóc w ich utrzymaniu dla dobra mieszkańców, a z ograniczeniem obciążenia dla gmin. W praktyce rozmiar wsparcia zawodzi oczekiwania.

Co zrobią w gminie Lipie?
– Musimy dołożyć należytej staranności i podejmować takie decyzje, żeby tych pieniążków starczyło. Przy budżecie na rok 2018 o milion złotych niższym – zwracała się wójt gminy do radnych.
W takich uwarunkowaniach nie będzie łatwo utrzymywać klas liczących w niektórych przypadkach tylko po 3 uczniów. Zaznaczmy jednak, że przy okazji wypowiedzi na temat nie dość wysokiego rządowego wsparcia dla małych szkół – niższego niż można było sądzić na podstawie wstępnych sygnałów z kręgów rządowych – nie padły w Lipiu żadne zapowiedzi odnośnie do redukcji liczby klas czy szkół. Można przez to rozumieć, że niezbędnych przy niższej subwencji oszczędności będą tu szukać w inny sposób. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Lipie

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Lipie

bvg

Hybrydy do rozświetlenia przejść

Jarosław Jędrysiak11 kwietnia 2018
ping

Dwudniowy noworoczny turniej

Stanisław Wrzesiński16 marca 2018
ew

Nowe oświetlenie. Jaki wariant jest najkorzytniejszy?

Jarosław Jędrysiak17 stycznia 2018
b

System SMS jeszcze mało popularny

Jarosław Jędrysiak16 stycznia 2018
cx

Nowe oświetlenie. Jaki wariant jest najkorzytniejszy?

Jarosław Jędrysiak2 stycznia 2018
aasd

Po co jeszcze jeden nabór na fotowoltaikę?

Jarosław Jędrysiak19 grudnia 2017